Historia zaklęta w zabytkach

Kingston, stolica wyspy łączy w sobie wpływy wszystkich kultur, które ukształtowały współczesną Jamajkę. Mamy tu więc zabytkowe pozostałości epoki kolonialnej, czy zabytki czasów panowania hiszpańskiego i brytyjskiego. O handlowej przeszłości Jamajki przypomina dziś zabytkowy Fort Charles, czy malownicze porty w Kingston i Falmouth, na które powinni zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim poszukiwacze historii.

W Kingston warto zobaczyć pozostałość po czasach hiszpańskich kolonizatorów (tzw. Spanish Town), czy średniowieczne centrum starego miasta z jego charakterystyczną zabudową. Miasto słynie także z nieco bardziej współczesnych pamiątek, jak chociażby dom pierwszego jamajskiego milionera, bogato zdobiony, zabytkowy Devon House.

Rajskie krajobrazy i plaże

Ta niewielka karaibska wyspa jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Znajdziemy tu wszystko, czego można spodziewać się w równikowym raju - począwszy od miejskich parków krajobrazowych, po oddalone szczyty i górskie potoki. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza zatoka Blue Lagoon, której kolor zmienia się zależnie od pory dnia i wędruje od odcieni turkusu przez szafir, na ciemno błękitnym kończąc. Miłośnicy dzikiej przyrody powinni dotrzeć przede wszystkim na Blue Mountain Peak, najwyższy szczyt Gór Błękitnych, z którego rozciąga się zapierająca dech panorama wyspy. Będąc na Jamajce warto także zejść z ubitego szlaku i udać się do któregoś z parków krajobrazowych rozsianych po wyspie. Często jednak przepiękne krajobrazy sąsiadować tu będą wprost z miejską zabudową.

Dzika przyroda pośrodku stolicy

Dobrym tego przykładem jest Kingston, gdzie znaleźć możemy wiele najważniejszych parków Jamajki, na czele z malowniczym National Heroes Park. Skąpany w zieleni teren upamiętnia jamajskich bohaterów narodowych oraz osoby szczególnie zasłużone dla tego kraju. W stolicy warto odwiedzić także malowniczy Park Emancypacji, czy ogród botaniczny i zoo Hope Gardens, znane przede wszystkim z tysięcy rzadkich okazów drzew i krzewów.

Karaibska kuchnia

Zachwycająca bogactwem smaków jamajska kuchnia stanowi kolorową mieszankę wpływów afrykańskich, brytyjskich, czy indyjskich. Jamajka pachnie aromatycznymi, grillowanymi daniami z kurczaka, ryb i owoców morza. Charakterystyczne, często ręcznie wykonane grille można spotkać niemal w każdym przydrożnym barze. Lokale takie łatwo zlokalizować po intensywnym aromacie egzotycznych przypraw, jaki unosi się w powietrzu. Charakterystyczne dla Jamajki potrawy to między innymi Akee and soltfish, solona ryba podana z Akee, narodowym owocem jamajki oraz Jerk Chicken, pikantny kurczak z grilla, pieczony w towarzystwie licznych lokalnych przypraw.

Jamajska muzyka

Mówiąc o Jamajce nie sposób nie wspomnieć o reggae, muzyce, która zbudowała kulturową tożsamość wyspy. Jej kolebką jest z pewnością Kingston, a konkretniej dzielnica Trench House, gdzie mieszkali, dorastali i tworzyli czołowi jamajscy muzycy. Oprócz reggae narodziły się tu mniej znane gatunki muzyki jak Rock Steady, czy Ska.

Fani Boba Marleya nie mogą przeoczyć muzeum poświęconego tej postaci, które zlokalizowane jest również w Kingston. Zobaczyć tam można jak żył i tworzył najsłynniejszy jamajski muzyk. Na tyłach muzeum funkcjonuje studio nagrań, które po dziś dzień odwiedzają synowie słynnego piosenkarza.

Niepowtarzalny klimat

Jamajka ma w sobie także coś, co trudno wyrazić słowami, a co określić można jako niesamowity klimat wyspy. Składa się na niego z pewnością mentalność samych Jamajczyków, ich niespieszny sposób bycia, połączony z ogromną otwartością i życzliwością w stosunku do obcych. Klimat Jamajki buduje także wszechobecna muzyka Reggae, nieodłączna część jamajskiego stylu życia. Wyspa kusi swoim kulturowym bogactwem oraz lokalnym kolorytem, sprawiając, że chce się na nią powracać i wciąż odkrywać ją na nowo.