Podróżników można podzielić na trzy rodzaje.

Jedni sprawdzają promocyjne loty i decydują się na zakup z uwagi na niską cenę. Dla innych priorytetem jest kierunek, a nie cena. Niektórzy kupują bilety nie zważając na kwotę i miejsce, liczy się dla nich głównie termin lotu.

Zastanów się, jakim jesteś typem i...

 

Zrób ten pierwszy krok: kup bilet

Zakup biletu na samolot czy autobus powinien znaleźć się na pierwszym miejscu listy rzeczy do zrobienia. Upewnij się wcześniej, jakie formalności masz do załatwienia. Jeśli w kraju, do którego się wybierasz,wymagana jest wiza, tak zaplanuj termin podróży tak, by zdążyć wyrobić dokumenty.

A jeśli podróż odbędziesz samochodem, wtedy odpowiednio wcześnie zacznij zbierać na paliwo. 

Kiedy już będzie mieć bilet w garści i poznasz dokładną datę swojej podróży, dalej będzie tylko z górki. Nie szukaj więc wymówek, kup bilet już dziś

 

Krok drugi: Dobierz towarzystwo

Jeżeli lubisz samotne podróże, od razu przejdź do kolejnego punktu.

Jeśli wolisz towarzystwo, zorganizuj je sobie. Podróżuj z ludźmi, których dobrze znasz lub z którymi wcześniej podróżowałeś. Wiesz jak się zachowują, wiesz, jakim rodzajem podróżników są, czy wolą zwiedzać, czy wylegiwać się przy hotelowym basenie.

Dobierz towarzyszy do swoich podróżniczych potrzeb, dzięki temu unikniesz zbędnych kłótni. Możecie rozplanować pakowanie waszych walizek na kilka osób, by zapobiec dodatkowym opłatom na lotnisku za przekroczenie limitu.

Jeśli lubisz przygodę, a znajomi nie mają czasu, żeby towarzyszyć Ci w podróżach, poszukaj współpodróżnych w internecie. Zostaw ogłoszenie na naszym forum.

 

Krok trzeci: ułóż listę

Kiedy wiesz już gdzie lecisz, stwórz listę rzeczy do zabrania. Unikniesz chaosu podczas pakowania i dzięki temu będziesz pewny, że niczego nie zapomniałeś.

Wiesz już gdzie, kiedy i na ile dni lecisz, powinieneś umieć określić, co zabrać. Na listę wpisz wszelkie potrzebne ci dokumenty, ubrania, kosmetyki, mapę, pieniądze, telefon i obowiązkowy sprzęt każdego turysty – aparat fotograficzny. Sprawdź prognozę pogody, będziesz wiedział jaki rodzaj ubrań zabrać i unikniesz zbędnego nadbagażu.

 

Krok czwarty: Zaplanuj budżet

Przeznacz określoną kwotę na swój wyjazd i podziel ją przez liczbę dni podróży. Dzięki temu będziesz znał swój limit wydatków na jeden dzień.

Pilnuj go, a nie wydasz więcej niż byś chciał. Przeznacz dodatkowe pieniądze na tzw. sytuacje awaryjne. Niestety, niezależnie jak dobrze przygotujesz się do wyjazdu pod względem finansowym, nie da się wszystkiego przewidzieć.

 

Krok piąty: stwórz przewodnik

Przeczytaj kilka przewodników turystycznych dostępnych na rynku i na ich podstawie ułóż swój własny. Wiesz już, co chcesz zwiedzić i nie musisz targać ze sobą niepotrzebnych, grubych książek. W swoim przewodniku umieść wszystkie niezbędne informacje, żeby mieć je zebrane w jednym miejscu.

Napisz, co chcesz zwiedzić i kiedy, jak się dostaniesz w konkretne miejsca, sprawdź rozkłady autobusów, dodaj informacje o locie. Zapoznaj się z godzinami otwarcia muzeów, cenami w restauracjach. Opisz krótko miejsca, w których się znajdziesz. Możesz je nagrać i stworzyć swój własny multimedialny przewodnik. Do dzieła i w drogę!