Świat można zwiedzać na wiele sposobów. Każdy ma bowiem swoje potrzeby i oczekiwania od podróży. Jednak zwykle nie liczy się sam cel, a droga, którą musimy pokonać. To właśnie na szlaku poznajemy ciekawych ludzi, zawieramy nowe znajomości, mamy kontakt z obcymi kulturami. W drodze również możemy wyczuć, jak pachną poszczególne wsie, małe miasteczka i wielkie miasta.

Czego szukamy w podróży?

To właśnie w podróży często próbujemy nowych smaków i poznajemy nowe aromaty. Ale nie tylko o fizyczne doznania tu chodzi. Śniadanie zjedzone w Toskanii, obiad w Buenos Aires lub kolację w Meksyku przywodzić będą zupełnie inne wspomnienia i emocję. Nawet jeśli po latach spróbujemy tę samą potrawę, nigdy nie będzie ona smakowała tak, jak w tamtych miejscach. 

– W kuchni to co mnie najbardziej pociąga i to co staram się pokazywać i podkreślam, to co się jednoznacznie odnosi do podróży, to jest to, że możemy coś tworzyć i odkrywać każdego dnia. Ja w kuchni stojąc przy blacie cały czas coś odkrywam. Zawsze mnie to bawiło i bawi mnie do dzisiaj i tak jest też z podróżami – mówi w naszej rozmowie Karol Okrasa, jeden z najbardziej cenionych polskich szefów kuchni.

W odkrywaniu świata przez kuchnie nie chodzi tylko o smak, ale również o emocje

– Z podróżami jest tak, że nawet jak jeździmy wiele razy w to samo miejsce, to ciągle odkrywamy je z zupełnie innej strony, poznajemy je na nowo – podkreśla kucharz. – To jest właśnie ta magia podróży. Za każdym razem możemy być świadkami nowo rodzącej się historii, tak jest w kuchni i tak jest w podróży – dodaje Karol Okrasa.

– My jesteśmy mocno związani z pewnymi emocjami. A te emocje wyłaniają się z chwil, które przeżyliśmy w danym miejscu. Dlatego tak nam smakują dania z dzieciństwa, dlatego nostalgicznie do nich wracamy. Wydaje mi się, że to nawet nie chodzi o konkretne miejsce. Tych emocji możemy doświadczać wszędzie. To ta chwila, do której wracamy, robi na nas wrażenie – mówi Okrasa.

Szef kuchni zwraca uwagę na to, że nie zawsze chodzi o to, żeby wszystko nam smakowało. Chodzi przede wszystkim o doświadczenia. To jest właśnie coś, co sprawia, że mamy wszelkie wspomnienia. Karol Okrasa trafnie stwierdza, że to emocje są smakiem, a nie smak sam w sobie.

W dalszej części podcastu rozmawiamy o podróżach w dobie globalizacji i zadajemy pytanie, czy mając pod nosem wszystkie kuchnie świata, musimy jeszcze podróżować. Zastanawiamy się również, czy globalne przejście na wegetarianizm może uratować naszą planetę przed skutkami globalnego ocieplenia. Więcej usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu „National Geographic Traveler: Zjawiskowo", którego gościem był szef kuchni Karol Okrasa.

Zapraszam!