Mówi się, że snowboard to nie sport, a styl życia. Przyglądając się otoczce, jaka wyrosła wokół tej formy aktywności, trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wyrazisty styl ubierania, charakterystyczna muzyka z dynamicznymi rytmami i lekkie podejście do życia - to wszystko charakteryzuje profesjonalnych riderów, jak sami siebie określają snowboardziści. Naturalne jest więc, że jazda na desce jest niezwykle pociągająca, zwłaszcza dla młodych osób, ale nie tylko. Planujesz zakup pierwszego snowboardu? podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. 

Jaką długość musi mieć deska snowboardowa?

Zacznijmy od najbardziej podstawowej ze wszystkich kwestii związanych z tym tematem - od długości deski. To właśnie ten parametr ma największe znaczenie na etapie poznawania techniki jazdy. Długie deski są wyjątkowo stabilne, nawet przy dużych prędkościach. Poza tym, znakomicie trzymają krawędź w trakcie wykonywania skrętu i pozwalają dość łatwo prowadzić się w głębokim śniegu. Krótkie deski charakteryzują się znacznie większą zwrotnością. To sprawia, że doskonale sprawdzają się w trakcie skoków z obrotami, jibbingu i butterów. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w trakcie szybkiej jazdy, stabilność takiej deski będzie marna, a trzymanie krawędzie podczas skrętu - wyraźnie gorsze. Trzeba też podkreślić, że krótkie deski gorzej prowadzą się w głębokim śniegu. 

Zatem, zanim wybierzemy długość deski, powinniśmy dokładnie określić nasz styl jazdy. Proste, prawda? Otóż, nie! To nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Jeszcze istotniejszy jest nasz ciężar i wzrost. Deska będzie efektywnie pracować w trakcie jazdy wyłącznie pod warunkiem, że nasza masa będzie się prawidłowo rozkładać na jej powierzchni. Mając to na uwadze, większość producentów określa zależność parametrów waga ridera - długość deski dla poszczególnych modeli. Te dane są podawane w formie czytelnej tabelki.

Zdarza się jednak, że dla danego modelu nie istnieje taki przelicznik. Jak wówczas określić optymalną długość snowboardu? Pomoże nam w tym nasz wzrost. Stawiając deskę naprzeciwko siebie, jej nos powinien kończyć się poniżej linii wyznaczonej przez nasz podbródek. 

Jaki profil powinna mieć deska snowboardowa?

Kolejnym kluczowym parametrem jest profil snowboardu. To właśnie ten aspekt konstrukcyjny odpowiada za reakcje deski na ruchy, które rider wykonuje w trakcie jazdy. Różne firmy oferują różne rozwiązania w tym zakresie, ale najbardziej podstawowymi są profile camber, rocker i flat.

Camber jest jednym z najczęściej wybieranych profili. Charakterystyczne ukształtowanie deski przekłada się na znaczną stabilność przy dużych prędkościach. Dodatkowo, deski typu camber zapewniają rewelacyjne trzymanie krawędzi. To jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które tak samo dobrze sprawdzi się w trakcie jazdy w puchu, na szybkich trasach i we freestyle'u. Nie możemy go jednak polecić początkującym. Wynika to z faktu, że tego typu snowboard wymaga zaangażowania znacznej siły do wykonania skrętu.

Rocker, nazywany też odwróconym camberem, zapewnia znaczną zwrotność i swobodę w trakcie jazdy. Dodatkowo, tego typu deski są dość łatwe w prowadzeniu, zwłaszcza w głębokim śniegu (ze względu na podwyższony nos i ogon). Taka deska wybacza dużo błędów, więc śmiało można polecić ją osobom początkującym.

Flat, w którym cała krawędź deski przylega do śniegu, jest najbardziej uniwersalnym profilem. Łączy w sobie stabilność i trzymanie krawędzi charakterystyczne dla cambera i łatwość manewrowania, która jest typowa dla rockera. Przy tym wszystkim, wciąż wybacza pewne niedostatki w technice jazdy i sprawdza się w dosłownie każdych warunkach. Podobnie jak rocker, dobrze sprawdzi się w przypadku początkujących riderów. 

Kształt deski snowboardowej i insertów

Następny istotny czynnik to kształt snowboardu. Pod tym pojęciem należy rozumieć ukształtowanie talii deski, czyli przestrzeni między nosem a ogonem. Szerokość tego fragmentu musi być dostosowana do wielkości stopy ridera. Nie można dopuścić, by czubek buta wystawał poza krawędź snowboardu. Standardowy kształt będzie odpowiedni dla osób z rozmiarem buta poniżej 45. Powyżej tej wartości, trzeba będzie rozejrzeć się za modelem middle wide lub wide.

Wybierając deskę, sporą uwagę należy poświęcić insertom, czyli otworom, do których mocowane są wiązania. Należy pamiętać, że niektórzy producenci stosują unikalny rozkład insertów, przez co trudno jest dobrać pasujące wiązania. Przed ich zakupem, obowiązkowo należy upewnić się, czy będą kompatybilne z wybranym przez nas snowboardem. 

Inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy doborze deski snowboardowej

Jakie jeszcze parametry należy wziąć pod uwagę na etapie wyboru deski snowboardowej? Jednym z kluczowych jest flex, czyli sztywność. Deski sztywne charakteryzują się wysoką stabilnością i dobrym trzymaniem krawędzi w skręcie. Dobrze sprawdzają się też w głębokim śniegu. Deska miękka nie jest tak stabilna przy wysokich prędkościach i gorzej zachowuje się w głębokim śniegu. Wyraźnie gorsze jest też trzymanie krawędzi, ale to właśnie taki model warto wybrać na początek. Wynika to z faktu, że sztywny snowboard jest wymagający w kwestii manewrowania, zwłaszcza przy mniejszych szybkościach. Zapanowanie nad takim modelem wymaga włożenia sporej siły. Deski miękkie są znacznie bardziej przewidywalne i nie stwarzają problemów z manewrowaniem. 

Kolejnym istotnym parametrem jest rodzaj ślizgów. W tym zakresie, wyróżniamy trzy rozwiązania: ślizgi tłoczone, spiekane i electra. Pierwszy typ, ślizg tłoczony, należy traktować jako podstawowy. Nie wygeneruje dużej prędkości, ale za to jest łatwy w naprawie i pielęgnacji (nie wymaga regularnego smarowania). Ślizg spiekany jest wyraźnie szybszy od tłoczonego. Cechuje się też wyraźnie wyższą wytrzymałością, ale pod warunkiem, że będzie regularnie smarowany. Ślizg typu electra reprezentuje półkę high-end i jest stosowany wyłącznie w topowych modelach desek. Zapewnia najwyższą prędkość, ale przed każdym zjazdem musi być smarowany.

Na koniec zostawiliśmy cenę deski. Na początku, warto zdecydować się na jeden z tańszych modeli. Przemawia za tym fakt, że pierwsza deska zużyje się dość szybko, a poza tym, po pewnym czasie i tak zechcemy ją wymienić na model dający większe możliwości.