Irlandia: atrakcje turystyczne

Irlandia to położone na wyspie państwo Europy Zachodniej. Zajmuje większą część powierzchni wyspy o tej samej nazwie. W języku irlandzkim nazwa państwa brzmi Éire. Irlandię zamieszkuje niecałe 5 milionów osób, a gęstość zaludnienia wynosi to około 63 osoby na km². Stolicą kraju jest Dublin, będący jednocześnie największym miastem na wyspie. Wśród znanych i dużych miast irlandzkich warto wymienić także Cork, Galway, Limerick. W rankingu największych państw na świecie 122. miejsce zajmuje właśnie Irlandia - powierzchnia kraju to 70 273 km². Ustrojem panującym w państwie jest demokracja parlamentarna.

Wyspiarski klimat sprawia, że w Irlandii jest zwykle dość ciepło, wilgotno i często padają tu deszcze. Wyspa jest otoczona przez Ocean Atlantycki, Morze Celtyckie, Morze Irlandzkie. Od Wielkiej Brytanii dzieli są wąski Kanał św. Jerzego. Na zachodzie znajduje się największe jezioro o nazwie Lough Corrib, a najdłuższą przepływającą przez kraj rzeką jest Shannon.

Irlandia to kraj pełen uroku. Mimo niekoniecznie sprzyjającej pogody przyciąga bardzo wielu turystów. Niektórzy zastanawiają się przed podróżą, czy do Irlandii potrzebny jest paszport – nie, państwo należy do Unii Europejskiej i by przekroczyć jego granice, Polacy potrzebują jedynie dowodu osobistego. Częstym pytaniem jest też, jaka waluta w Irlandii jest w powszechnym użyciu. To euro, z wymianą pieniędzy nie będzie więc problemu.

 

Irlandia: co zobaczyć?

Park Narodowy Killarney

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Irlandii, która słynie przecież w zapierających dech w piersiach widoków. znajduje się tutaj najwyższy szczyt w kraju, Carrauntoohil o wysokości 1041 m n.p.m., a także liczne mokradła, zalewy, jeziora, łąki i lasy. To prawdziwa gratka i raj dla wielbicieli przyrody. Na terenie parku można także podziwiać klimatyczny zamek Ross, wieloletnią siedzibę klanu O'Donoghue, wznoszącą się nad brzegiem wody.

 

Ring of Kerry

Pierścień Kerry to znana droga wiodąca dookoła półwyspu Iveragh w hrabstwie Kerry. Na poczet zwiedzania tego miejsca warto wypożyczyć samochód - trasa ma około 180 km długości i nie przestaje zachwycać ani na moment! Oprócz stałego widoku na ocean znajdują się tutaj także wysepki, zatoczki, małe rybackie osady, przełęcze górskie wiszące nad wodą, wodospady. Trasa jest doskonale opisana na mapach, oznaczono też szczególnie warte postoju punkty widokowe.

 

Przepiękne średniowieczne zamki

Irlandia słynie z kamiennych, średniowiecznych warowni, niejednokrotnie położonych w malowniczych okolicznościach przyrody. Wielbiciele zabytków przepadają tutaj na długie dni i wracają, by zobaczyć więcej i więcej. Można tu zwiedzać mnóstwo zamków pięknie odrestaurowanych i przystosowanych dla turystów, ale też liczne malownicze, romantyczne ruiny. Wśród najpiękniejszych wymienia się Rock off Cashel, zamek Malahide, wspomniany już Ross, Dunseverick, Wielbiciele architektury zatracą się też w przepięknie położonych, zabytkowych opactwach.

 

Miejscowość i ścieżka edukacyjna Ballybunion

To miejscowość w hrabstwie Kerry, pełna pustych plaż, wyniosłych klifów, jaskiń morskich, zatoczek. Nie brakuje zamku – w tym przypadku to ruiny warowni Fitzmaurice. Co ciekawe, utworzono tutaj specjalną ścieżkę edukacyjną o nazwie Ballybunion Cliff Walk. Z trasy można podziwiać liczne gatunki ptaków, a na końcu ścieżki znajduje się Virgin Rock – morska skała tworząca malowniczy łuk. To zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc na spacer, w dodatku niezbyt tłumnie odwiedzane. Można tu więc liczyć na spokój i odpoczynek.

 

Newgrange

Wizyta w Newgrange to spotkanie z dawną, celtycką kulturą. Znajduje się w hrabstwie Meath i jest najbardziej znanym prehistorycznym zabytkiem Irlandii. Newgrange to grób korytarzowy, o 600 lat starszy niż Wielka Piramida w Gizie. Zbudowano go około 3200 lat p.n.e. Grobowiec jest udostępniony do zwiedzania. Warto się tam wybrać, by dotknąć wielowiekowej historii ludzkiej kultury i zabrać ze sobą niesamowite wspomnienia.

 

Grobla Olbrzyma

To niezwykła formacja skalna znajdująca się na terenie hrabstwa Antrim w Irlandii Północnej. Tworzą ją kolumny bazaltowe ułożone ciasno jedna obok drugiej. To obiekt wpisany na listę UNESCO ze względu na swój niesamowity charakter i niepowtarzalny urok. Zwiedzając Groblę Olbrzyma trudno jest uwierzyć, że stworzyła ją natura. Z miejscem tym wiąże się jedna z najciekawszych i najlepiej znanych irlandzkich legend o olbrzymie imieniem Finn MacCumhaill.

 

Irlandzkie klify

Jednym z lepiej rozpoznawalnych i chętniej odwiedzanych miejsc w Irlandii są Klify Moheru, choć podobnie pięknych widoków nie brakuje też w okolicach Grobli Olbrzyma i Ardmore. Spacer po irlandzkich klifach to spotkanie z majestatyczną naturą na żywo. Stojąc na szczycie skały, można spojrzeć daleko w morze i zobaczyć, jak fale rozbijają się o skalną ścianę. Dla takich widoków zdecydowanie warto nadłożyć kilometrów!

 

Stolica Irlandii – Dublin

Wreszcie warto poświęcić nieco uwagi samej stolicy kraju. Dublin to nowoczesne miasto w prowincji Leinster. Leży nad Morzem Irlandzkim, a rzeka dzieli je na dwie części - tradycyjną, pełną zabytków Northside i bogatszą, prężniej rozwijającą się Southside. Centrum historyczne miasta jest w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Planując podróż do Irlandii warto zarezerwować na Dublin kilka dni. Lista muzeów, zabytków architektury i turystycznych atrakcji w mieście przyprawia o zawrót głowy. To obowiązkowy punkt, gdy celem krótkiej wycieczki jest Irlandia - co zobaczyć? Najpierw Dublin!

 

Irlandia: kultura i tradycyjna kuchnia

Irlandia to raj dla podróżników. Trudno jest stworzyć listę obiektów, które "należy" zobaczyć czy odwiedzić, wybierając się na wyspę. Każda z tych list jest bardzo subiektywna. Irlandzka kultura zawiera do dziś liczne elementy folklorystyczne i dzięki temu zachowała charakterystyczny urok. Dzięki słynnemu Dniu świętego Patryka każdy wie, kto jest patronem Irlandii. Cały świat rozpoznaje też niezwykłą, taneczną irlandzką muzykę, wykonywaną za pomocą tradycyjnych instrumentów. W narodzie irlandzkim silnie zakorzeniła się wiara w liczne postaci mitologiczne – olbrzymów, wróżki, elfy. Dziś tradycje te są traktowane z lekkim przymrużeniem oka, jednak podróżnik zauważy ich obecność na każdym kroku.

Z pewnością podczas podróży warto też spróbować tradycyjnej irlandzkiej kuchni. Wiele dań opartych jest na baraninie, ponieważ gospodarka państwa od wielu, wielu lat opiera się w dużej mierze na hodowli owiec. Irish stew, czyli gulasz irlandzki, zawiera baraninę lub jagnięcinę, kaszę jęczmienną oraz duszone warzywa - pory, ziemniaki, cebulę, marchew.  W jednym ze słynnych, przytulnych irlandzkich pubów trzeba też koniecznie napić się Guinnessa, tradycyjnego ciemnego piwa.

Irlandia: ciekawostki

Irlandia to ciekawy kraj o inspirującej kulturze. Oto garść powszechnie lub niekoniecznie znanych informacji o Irlandii:

  • symbolem narodowym Irlandii jest instrument muzyczny – harfa, której pierwowzór nadal istnieje i pochodzi z okolic 1300 roku naszej ery,
  • Polacy są największą mniejszością narodową w Irlandii,
  • choć większość Irlandczyków posługuje się płynnie językiem angielskim, język irlandzki jest nauczany w szkołach i starannie kultywowany,
  • George Bernard Shaw, Irlandczyk, jest jedynym w historii zdobywcą nagrody Nobla oraz Oscara,
  • tradycyjnie pierwszy dzień wiosny przypada w Irlandii 1 lutego – ma to związek z celtyckim świętem Imbolc,
  • celtyckie i zarazem irlandzkie korzenie ma także Halloween, wywodzące się ze święta Samhain,
  • świat magii jest w Irlandii żywy i otoczony dużym szacunkiem – bywa, że na podjęcie ważnych decyzji wpływ ma opinia wróżek.

 

Irlandia: informacje i ciekawostki dla dzieci

Irlandia to także państwo, które warto zwiedzić z dziećmi, nie tylko ze względu na wszechobecne mity, baśnie i niesamowite stworzenia. Wiele atrakcji znajduje się w samym Dublinie. Należy do nich Phoenix Park, czyli park miejski z XVII wieku, z ogromną powierzchnią poświęconą na ogrody kwiatowe oraz rozległym placem zabaw dla najmłodszych. Na jego terenie znajduje się także zoo w Dublinie z 1831 roku. Można tu podziwiać liczne gatunki zwierząt żyjące na dużych, dobrze zorganizowanych wybiegach.

Wśród miejsc, które z chęcią odwiedzą najmłodsi podróżnicy, znajdują się też St Stephen’s Green  par miejski z rozległymi terenami do zabaw i pikników. A co, gdy pogoda nie dopisuje (a to zdarza się w Irlandii często)? Zachwyca także szeroka oferta dla najmłodszych, przygotowana przez Muzeum Figur Woskowych w Dublinie.