Irak przez wiele lat uchodził za jeden z najmniej bezpiecznych kierunków turystycznych na świecie. Część krajów nadal ostrzega podróżnych przed wyjazdami nad Eufrat, wskazując na ryzyko porwań czy ataków dżihadystów. Inny problem to niezabezpieczone niewybuchy z licznych wojen w regionie. Mimo to kraj od kilku miesięcy przeżywa nagły turystyczny rozkwit.

Irak nowym turystycznym hitem? Jeszcze nie, ale to niewykluczone

„To jeden z trzech najlepszych krajów, jakie odwiedziłam.” „Tutaj zaczęła się cywilizacja. Myślę, że zbyt mało osób rozumie, jak ważny jest ten region”. To słowa turystów cytowanych przez „France 24”. Irak rzeczywiście jest jednym z najważniejszych historycznie miejsc na świecie. To właśnie w dorzeczu Tygrysu i Eufratu była położona Mezopotamia. Zamieszkujące ją ludy, w tym Sumerowie, rozwijały kultury, państwa i imperia.

Ostatnie dekady odcisnęły jednak bolesne piętno zarówno na ludziach, jak i architekturze. W porównaniu z Egiptem czy Jordanią iracka infrastruktura turystyczna jest dość skromna. To nie zniechęca jednak podróżnych z innych krajów. Ba, takie warunki mogą być uznane za zaletę. Turyści z aparatami i plecakami są coraz częstszym widokiem na ulicach Bagdadu i Mosulu. Większość z nich to uczestnicy zorganizowanych wycieczek.

Irak stawia na turystów z zagranicy

Skąd ta nagła popularność Iraku? Od ponad roku iracki rząd ponownie wydaje turystyczne wizy. Wygląda na to, że podróżni tylko na to czekali. Według danych udostępnionych przez Iraqi Tourism Authority, w 2021 r. kraj odwiedziło ponad 107 tys. turystów z Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Norwegii. To ponad trzy razy więcej niż w 2020 r.


fot. Saad Salem / Getty Images

Kolejni turyści odwiedzający Irak potwierdzają, że podróż nie jest już tak ryzykowna, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Władze wiedzą jednak, że aby sektor turystyczny zaczął pełnić kluczową rolę w krajowej gospodarce, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Jej rozwój to obecnie jeden z priorytetów rządzących. Pierwszym krokiem było ponowne otwarcie Muzeum Narodowego w Bagdadzie. Placówka pozostawała zamknięta przez trzy lata. W grudniu i w styczniu w stolicy Iraku zorganizowano również kilka wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

Co zobaczyć w Iraku? Najciekawsze atrakcje kraju

Największą i najbardziej charakterystyczną atrakcją turystyczną atrakcją Iraku jest Brama Isztar. Jej replika znajduje się w Babilonie. Oryginał został wybudowany za czasów króla Nabuchodonozora II. Obecnie Brama Isztar w pewnym sensie symbolizuje otwartość kraju na resztę świata. Turyści z USA i Europy chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia pod niebieską budowlą ze złotymi zdobieniami.


fot. rasool ali / Getty Images

Kolejny cenny obiekt to ziggurat w Ur. Świątynię wybudowano ponad 2 tys. lat p.n.e. Pierwsze renowacje przeprowadzano jeszcze w starożytności, dzięki czemu budowla zachowała się w dość dobrym stanie. Ogromną popularnością wśród turystów i pielgrzymów cieszy się również sanktuarium Imama Husajna, w którym pochowano wnuka Mahometa. 

Inne ciekawe atrakcje Iraku to:

  • cytadela w Irbilu,
  • Spiralny Minaret,
  • park Sami Abdulrahman,
  • meczet Al-Kazimijja.


fot. rasool ali / Getty Images

Do Iraku nie dolecimy z Polski bezpośrednio. Najbezpieczniej, przynajmniej na razie, będzie jednak podróżować na miejsce z touroperatorami. Wycieczki objazdowe po Iraku są w ofercie kilku polskich biur podróży. Cena wyjazdu jesienią (min. 8 dni) to około 9-10 tys. zł.