Dlaczego mleko jest białe? Od kiedy ludzie jedzą przetwory mleczne? Czy to prawda, że Kleopatra kąpała się w mleku oślim? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w Muzeum Mleka w Grajewie.

Mało tego, nauczysz się tu doić krowę, obejrzysz animowane makiety, zagrasz w  edukacyjne gry multimedialne i zręcznościowe, skorzystasz z nowoczesnych atrakcji, wykorzystujących takie technologie jak mapping 3D, holoboxy, RFID czy dotykowa farba.

To pierwszy tego typu, interaktywny obiekt poświęcony w całości mleku i produktom mlecznym. Wyróżnia się wśród tematycznych muzeów interaktywnych, a jego potencjał i kreatywność twórców doceniła Polska Organizacja Turystyczna, przyznając Certyfikat Specjalny, a  Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna wyróżniła Muzeum tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego 2018 roku.

Sama lokalizacja Centrum Tradycji Mleczarstwa jest nieprzypadkowa. To – dosłownie - kraina mlekiem płynąca!  Wszystko mieści się w pobliżu rzeki Ełk, w Zielonych Płucach Polski, w otoczeniu malowniczych krajobrazów województwa podlaskiego, które jest niekwestionowanym liderem przemysłu mleczarskiego w Polsce  (jako kraj zajmujemy 12 miejsce w światowym rankingu producentów mleka).

Ekspozycja przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Muzeum wyposażone jest w przewodniki językowe, dzięki czemu stanowi atrakcję również dla turystów zagranicznych. Zapewnienia udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (osoby na wózkach inwalidzkich mają wstęp wolny na salę ekspozycyjną). Obiekt przygotowany jest do pracy z dziećmi  ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 Znakiem rozpoznawczym Muzeum Mleka jest Krówka Matylda, która zaprasza dzieci na bezpłatne zajęcia plastyczno-edukacyjne oraz gry i zabawy ruchowe. Muzeum czeka na zwiedzających- zarówno tych dużych, jak i małych - codziennie od 10 do 18.