Indonezja to prawdziwy raj na Ziemi. Nic dziwnego, że już od wielu lat, jest to wakacyjny kierunek dla podróżujących z całego świata. Znajdziemy tam piękną przyrodę, góry, bajeczne plaże i laguny, nieskazitelnie czystą i lazurową wodę oraz niezwykłych ludzi, którzy zamieszkują ten kraj.

W Indonezji żyją setki różnych grup etnicznych i plemion, które posługują się różnymi językami, a niektóre z nich, wciąż pozostają niezbadane. Czym jeszcze może zaskoczyć Indonezja? O tym rozmawiała dr Małgorzata Ponikowska z byłym ambasadorem w Indonezji w latach 2014–2017 dr Tadeuszem Szumowskim. Cała rozmowa w ramach cyklu „Kawa z ambasadorem” dostępna jest poniżej.

Wyspa Bali jest najpopularniejszym kierunkiem w Indonezji

Głównym celem turystycznym w Indonezji, jest Bali. To wyspa, która słynie z luksusowych resortów, hoteli i bungalowów, rajskich plaż i niezapomnianych widoków. Od wielu lat jest na liście najpopularniejszych kierunków na świecie. Na miejscu podziwiać można majestatyczne, zalesione góry wulkaniczne i pola ryżowe. Jest to również prawdziwa oaza dla nurków, którzy mają okazje obejrzeć przepiękne rafy koralowe.

Co ciekawe, przed 2020 rokiem, czyli przed wybuchem pandemii koronawirusa, Bali odwiedzało rocznie ok. 5–6 milionów turystów. Warto zaznaczyć, że samych mieszkańców Bali jest „zaledwie” 3,5 miliona. Jednak wirus SARS-CoV-2 bardzo negatywnie wpłynął na turystykę tego kraju i samej wyspy. W ubiegłym roku Bali odwiedziło jedynie 45 osób, nie licząc Indonezyjczyków.

Pierwsi ludzie zamieszkiwali Indonezję już 2 miliony lat temu

Odkrycia archeologiczne sugerują, że przodkowie człowieka żyli na archipelagu indonezyjskim nawet 2 miliony lat temu. Badaczom udało się odnaleźć tam szczątki Homo erectus, który nazywany jest człowiekiem jawajskim. Ponadto, na wyspie Flores odkryto wymarły gatunek hominida – Homo floresiensis, którego nazwano również „hobbitem”.

Naukowcy twierdzą, że ostatni przedstawiciel tego gatunku wyginął ok. 50 tysięcy lat temu. Uważa się, że człowiek z Flores został wyparty przez człowieka rozumnego, na skutek przegranej walki o zasoby. Co ciekawe, część środowiska akademickiego wierzy, że niektórzy przedstawiciele H. Floresiensis mogli przeżyć nawet do końca XIX wieku.

Pierwsze szczątki Homo floresiensis zostały odkryte w 2003 roku w wapiennej jaskini Liang Bua. Analiza fragmentów kości wykazała, że człowiek z Flores charakteryzował się drobną budową ciała i niewielkim mózgiem.

Indonezja jest niezwykle zróżnicowanym etnicznie krajem

W Indonezji żyje od 300 do 600 odrębnych grup etnicznych. Większość z nich to ludy austronezyjskie. Najliczniejszym zaś ludem są Jawajczycy, którzy stanowią 40% całej grupy austronezyjskiej. Na drugim miejscu są Sundajczy (ok. 15%), a na trzecim Madurowie (ok. 4%). Pierwszą piątkę zamykają Minangkabau (ok. 3%) i Bugisi (ok. 2,5%).

We wschodnich regionach Indonezji żyją ludy należące do grupy melanezyjskiej, a większość z nich to Papuasi, czyli autochtoniczna ludność Nowej Gwinei i pierwotna kultura regionu przed przybyciem Europejczyków, która zamieszkuje również Indonezję.

Co ciekawe, wśród najliczniejszej grupy ludzi nierdzennych są Chińczycy. Zamieszkują oni prawie wszystkie regiony kraju, lecz żyją głównie w większych miastach. Według różnych szacunków mniejszość chińska stanowi nawet 7 milionów osób. W całej Indonezji żyją również imigranci z Indii, krajów arabskich oraz Europy.

Indonezja jest państwem, który gwarantuje wolność wyznania

Chociaż dominującą religią jest islam (nawet 87% wyznawców), Indonezja jest krajem świeckim, a konstytucja gwarantuje względną wolność wyznania. Na archipelagu znajdziemy wyznawców wszystkich religii świata, ale tylko 6 znajduje się pod ochroną państwa. Są to:

  • islam,
  • protestantyzm,
  • katolicyzm,
  • hinduizm,
  • buddyzm,
  • konfucjanizm.

Ustawa z 1965 roku zastrzega, że istnienie innych religii jest niedopuszczalne. Indonezji żyje najwięcej muzułmanów na świecie – aż 227 milionów wyznawców. Na całym świecie jest łącznie ok. 1,57 miliarda wyznawców islamu. Na drugim miejscu jest Pakistan, a na trzecim Indie.

Indonezja ma najwięcej wulkanów na świecie

W Indonezji znajduje się ponad 400 wulkanów, z czego ponad 150 jest wciąż aktywnych. Kraj ten leży w Pacyficznym Pierścieniu Ognia i tektonicznie Indonezja jest bardzo niestabilna. To właśnie na tym archipelagu doszło do dwóch największych wybuchów w czasach współczesnych.

W 1815 roku erupcja wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa przyczyniła się do śmierci 92 000 osób. Była to największa erupcja w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat. Z kolei w 1883 roku wybuch Krakatau spowodował wytworzenie gigantycznego tsunami, które zabiło nawet 40 tysięcy ludzi. Ten zabójczy wulkan ten jest wciąż aktywny i dał o sobie znać zaledwie 4 lata temu. Wtedy również spowodował wielką falę, która zabiła kilkaset osób.