Misja: GEOpratyki

GEOpratyki to projekt studentów i doktorantów z Poznania, którzy wiedzę zdobytą na uczelni pragną skonfrontować z rzeczywistością.

Tegoroczna, druga już ekspedycja, odbędzie się na początku września w boliwijskich Andach.  To kraju wielu „naj”: tu znajduje się najwyżej położona stolicą na świecie – La Paz, najsuchsza pustynia świata – Atacama czy najniebezpieczniejsza droga na świecie – Droga Śmierci. Dla geografów? Gratka!

 

Nauka przez duże „N”

Jedenastoosobowa grupa młodych ludzi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzi w Boliwii szereg badań naukowych oraz weźmie udział w wolontariacie środowiskowym.

Młodzi naukowcy planują zbadać m.in. wpływ lodowców tropikalnych na zmiany klimatyczne, wykonać ortofotomapę oraz wizualizację 3D za pomocą drona, przeprowadzić badania zachowań przestrzennych człowieka, czy pobrać próbki wody z najwyżej położonej misy jeziornej na świecie.

Odbędą wolontariat środowiskowy w miejscowości Rurrenabaque, nazywanej „bramą do boliwijskiej Amazonii”. W harmonogramie wyprawy znajduje się również miejsce na rekreacje: rowerowy zjazd wspomnianą już wcześniej Drogą Śmierci, zwiedzanie solniska Salar de Uyuni, wycieczkę do gorących źródeł w Tarapaya czy wejście na stratowulkan Licancabur.

 
Wspomnienia

W ubiegłym roku zrealizowana została pierwsza edycja tego projektu. Wszystko rozegrało się w Peru, gdzie piątka studentów poznawała miejscową ludność i ich zwyczaje, próbowała typowej dla peruwiańskiej kuchni świnki morskiej, ale przede wszystkim zakochała się w Ameryce Południowej. Po powrocie brała i nadal bierze udział w prelekcjach dla szkół, występuje na festiwalach podróżniczych oraz przedstawia wyniki swoich badań podczas konferencji naukowych w kraju i za granicą.

 

Wspieramy

Inicjatywa ma szansę na zwycięstwo w konkursie na Studencki Projekt Roku. Zachęcamy Wszystkich do oddania głosu na GEOpraktyki za pośrednictwem strony studenckiprojektroku.pl.  

Ponadto trwa właśnie zbiórka funduszy na portalu PolakPotafi.pl. - To nasza ostatnia szansa na pozyskanie środków na wyjazd - mówią zgodnie.

Szczegóły na temat ekspedycji można znaleźć na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Tekst: Dorota Piniarska

Projekt GEOpraktyki – Edycja II: na stokach Andów został objęty patronatem National Geographic Polska.