ZOBACZ GALERIĘ GDAŃSKICH MURALI >>>
Ze sztuką na co dzień

Festiwal Monumental Art jest imprezą wyjątkową. Ożywia przestrzeń blokowiska i umożliwia mieszkańcom codzienne obcowanie ze sztuką. Co roku w ramach festiwalu na miejskich ścianach powstają przynajmniej cztery ogromne obrazy.

Cel? Zbudowanie na gdańskiej Zaspie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata.

Gdański festiwal został właśnie nominowany do Skrzydeł Trójmiasta 2016 w kategorii „Kulturalne Ożywienie Trójmiasta”. Jak czytamy w uzasadnieniu -  „za konsekwentną i udaną realizację galerii wielkoformatowych prac na elewacjach budynków mieszkalnych, za ożywienie przestrzeni szarego blokowiska i uczynienia z Zaspy zagłębia muralu”.

 

Jak to się wszystko zaczęło?

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Murali na Zaspie został zorganizowany w 1997 roku, w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska, a jego organizatorem był Rafał Roskowiński – pionier muralu w Polsce.

Po przerwie trwającej do 2008 roku powróciła idea malowania murali na Zaspie, głównie dzięki staraniom Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwsza edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, organizowanego przez  Instytut Kultury Miejskiej, odbyła się w 2009 roku.

Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie to 59 wielkoformatowych murali, 19 pomalowanych wiatrołapów i tysiące odwiedzających.

Ogromne obrazy na Zaspie tworzą uznani artyści i adepci Gdańskiej Szkoły Muralu.

 

Jak na skrzydłach

Nagrodę Skrzydła Trójmiasta przyznają internauci. Statuetka trafia do instytucji oraz inicjatyw, które zmieniają oblicze Trójmiasta oraz budują jego pozytywny wizerunek. Idea nagrody zakłada promowanie wydarzeń, przedsięwzięć oraz osób, które sprawiają, że w Trójmieście żyje się lepiej, pracuje ciekawiej i wypoczywa pełniej.

Głosy w konkursie „Skrzydła Trójmiasta” można oddawać na: skrzydla.trojmiasto.pl