Planując podróż do Hiszpanii, często stajemy przed popularnym dylematem: Barcelona czy Madryt? A może Alicante, Walencja lub Malaga? Tanie linie lotnicze oferują coraz więcej połączeń do hiszpańskich miast. Dzięki nim nie musimy ograniczać się do największych metropolii i eksplorować także te mniej znane regiony.

Jak połączyć różne kierunki podczas jednego wyjazdu? Jest na to sposób. Kolej!

Hiszpania objechana pociągiem. Tak będzie najtaniej

W ubiegłym roku uruchomione zostało tanie połączenie kolejowe między Madrytem i Barceloną. W tym roku ze stolicy Hiszpanii ruszą kolejne niedrogie połączenia do Walencji i Alicante. Za najtańsze bilety zapłacimy już 9 euro, czyli około 40 zł. Przewidywany koszt biletów dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat to 5 euro. Najmłodsi poniżej 4 roku życia będą mogli podróżować za darmo.

Hiszpanie podkreślają, że takie rozwiązanie będzie przyjazne nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska. Nowe połączenia będą obsługiwane przez spółkę Ouigo Spain. Daty uruchomienia nowych tras nie są jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że oprócz Alicante i Walencji, z Madrytu za grosze pojedziemy też do malowniczego miasteczka Albacete w regionie Kastylia-La Mancha.

Kolej jak tanie linie lotnicze

Cennik Ouigo Spain opiera się na podobnych zasadach, co oferty tani linii lotniczych. Bagaż będzie więc ograniczony, a dodatkowe udogodnienia będą dodatkowo płatne. Tanie bilety należy kupić online z co najmniej czterogodzinnym wyprzedzeniem.

Bilet za 9 euro upoważnia pasażera do zabrania ze sobą małego bagażu podręcznego – torebki lub małego plecaka – oraz jednej sztuki bagażu podręcznego o wymiarach 55x35x25 cm. Za dodatkowe 5 euro podróżni będą mogli wziąć większy bagaż o masie do 30 kg. Wybierając bilet o 9 euro droższy, mamy nie tylko kolejny bagaż podręczny, ale też siedzenie XL oraz pokładową rozrywkę, w tym odtwarzacz z filami i programami telewizyjnymi.

Dzięki tanim połączeniom kolejowym wyjazd do Madrytu będzie można połączyć ze zwiedzaniem innych miast. / fot. Getty Images

Ouigo to pierwszy przewoźnik oferujący tanie połączenie kolejowe, ale nie jedyny. Hiszpańskie przedsiębiorstwo kolejowe Renfe uruchomiło niedawno spółkę Avlo. W jej ofercie znalazły się trasy z Madrytu do Barcelony i Alicante. Ceny biletów zaczynają się już od 7 euro.

Dzięki konkurencji na rynku Ouigo planuje jeszcze bardziej rozwinąć siatkę połączeń. Do 2023 roku planowane jest uruchomienie nowych tras z Madrytu do Kordoby, Sewilli i Malagi.

Hiszpania to nie tylko Barcelona i Madryt

Hiszpania nie może narzekać na brak turystów. Nawet w pandemii, kiedy pozwalały na to obostrzenia, do największych miast chętnie przyjeżdżali podróżni z całego świata. Nowe tanie połączenia kolejowa pozwolą turystom poznać nowe miejsca.

Ouigo i Avlo obsługują trasę między innymi do Alicante. Miasto położone między Murcją i Walencją jest też dobrze znane pasażerom tanich linii lotniczych. Z Polski bezpośrednio dolecimy tam chociażby Ryanairem.

Costa Blanca to turystyczna perła hiszpańskiego wybrzeża. / fot. Getty Images

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Alicante jest Castillo de Santa Bárbara, zabytkowa warownia górująca nad panoramą miasta. Podróżnych przyciąga jednak nie historia, a sąsiedztwo popularnych kąpielisk w Benidorm i Calpe. Alicante jest położone w chętnie odwiedzanym regionie Costa Blanca. Infrastruktura turystyczna jest więc na wysokim poziomie i stale się rozwija.

Ogrody Turii powstały w osuszonym korycie rzeki. / fot. Getty Images

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się również Walencja. Choć to trzecie największe miasto Hiszpanii, daleko mu do typowej metropolii. W samym sercu miasta poprowadzony został wyjątkowy pas zieleni Ogrody Turii.

Miłośnikom sztuki serca na pewno zabiją mocniej w L'Umbracle, parku rzeźb. To, że Walencja staje się coraz bardziej nowoczesna widać niemal na każdym kroku. O bogatej historii miasta przypominają z kolei XV-wieczna gotycka giełda handlowa Lonja de la Seda czy wieże Torres de Serranos.