Walentynki zaczęto obchodzić około XIV wieku. W średniowiecznej Francji i Anglii wierzono, że w połowie lutego zaczynał się sezon godowy ptaków. To dodatkowo wzmocniło przekonanie, że właśnie 14 lutego powinno się celebrować miłość. Święto zakochanych ma też mniej romantyczne pochodzenie. W III w. Cesarz Klaudiusz II dokonał egzekucji na biskupie Walentym z Rzymu. Jego męczeństwo jest wspominane przez Kościół katolicki w rocznicę śmieci –14 lutego. W wielu krajach uznaje się go za patrona zakochanych.

Indie zastępują walentynki Dniem Przytulania Krowy

Święto zakochanych ma więc długą i wielowątkową historię, jednak przez skomercjalizowanie w XX w. zaczęło wzbudzać wiele kontrowersji. Nie brakuje głosów, jakoby walentynki były „amerykańskim świętem” czy wymysłem specjalistów od marketingu. Część hinduskiego rządu twierdzi nawet, że zachodnia kultura (w tym 14 lutego) zagraża indyjskim tradycjom.

Od lat młodzi Hindusi coraz częściej obchodzą walentynki. Wraz ze wzrostem popularności święta pobożni Hindusi sprzeciwiali się temu. Hannah Ellis-Petersen, korespondentka „Guardiana”, pisze, że według narracji krytyków, walentynki zachęcają do rozwiązłości kobiet i wulgarnych zachowań. Skrajnie prawicowe grupy idą o krok dalej i niszczą sklepy z kwiatkami i okolicznościowymi kartkami.

Hinduska tradycja kontra zachodnia 

W tym roku rząd Indii zaproponował obywatelom, aby spędzili walentynki, przytulając się do krowy. Informacja o nowym święcie „Cow Hug Day” została przekazana w oświadczeniu departamentu ds. dobrostanu zwierząt. Wybór krów nie jest przypadkowo. W hinduizmie są czczone jako święte, nierzadko też jako symbole macierzyństwa. Większość stanów Indii, w tym Delhi, zakazała uboju bydła. Politycy przekonują, że krowy to „kręgosłup indyjskiej kultury”, a ich przytulanie 14 lutego przyniesie „bogactwo emocjonalne i zwiększy indywidualne i zbiorowe szczęście”.

Zastąpienie walentynek „Cow Hug Day” to pokłosie wzrostu popularności nacjonalistycznych idei. Według nich wiara i kultura hinduska powinny kształtować państwo i jego politykę. Obecny hinduski rząd nacjonalistyczny, kierowany przez premiera Narendrę Modiego, stara się realizować ten program.

Źródło: Animal Welfare Board of India