Hiking, trekking, outdoor, a może wędrowanie, piesza wycieczka i spacer w plenerze? Zaczerpnięte z angielskiego pojęcia zadomowiły się już w podróżniczej nomenklaturze, z pewnością zdominowały też przemysł turystyczny. Przyjmijmy, że jadę do Kampinosu pochodzić po  szlaku, gdzie mam szukać butów - na dziale „hiking” czy „trekking”? Postanowiliśmy przyjrzeć się tym formom rekreacji.

Popularny trekking to - powiedzmy- poziom średniozaawansowany w turystyce górskiej. Wiąże się z koniecznością dźwigania większego ekwipunku, który umożliwi kilku-, kilkunastodniowe względnie samowystarczalne funkcjonowanie w terenie. Hiking to najlżejsza forma aktywności. Zaliczają się do niej wypady za miasto, wędrowanie po lesie czy górskie wycieczki „na lekko”. Przygotowanie do hikingu nie wydaje się szczególnie wymagające. Wystarczy wygodna odzież, odpowiednie obuwie, coś do jedzenia i picia, wytrzymały, lekki plecak z regulowanym systemem nośnym, pasem biodrowym i pokrowcem przeciwdeszczowym.

Jednak gdy nadchodzi jesień, a wraz z nią coraz bardziej kapryśna aura, lista wymagań wydłuża się. Przed wyjściem z domu warto wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty związane z pogodą: zimno, deszcz, wiatr i związane z nimi większe ryzyko wyziębienia czy kontuzji. Kiedy robi się mokro szczególnej ochrony potrzebują nasze stopy. Może zabrzmi to jak truizm, ale dobre buty to podstawa. Naprawdę warto w nie zainwestować - źle dobrane, słabej jakości obuwie potrafi zamienić wędrowanie w udrękę.

Jak zatem odpowiednio dobrać obuwie do hikingu - zwłaszcza w najbardziej wymagającym sezonie? Na rynku możemy znaleźć specjalistyczne obuwie, w którym wykorzystano zaawansowane technologie wspierające bezpieczeństwo i wygodę. W jesienno-zimowej kolekcji Merrell znajdziemy buty wyposażone w sprawdzone membrany GORE-TEX® oraz M-Select™ DRY, w technologię M-Select™ WARM 200 g, która zatrzymuje ciepło wewnątrz buta czy technologię Vibram Arctic Grip™, dzięki której zmniejsza się ryzyko poślizgnięcia czy upadku.

Wspomniane membrany znajdziemy m.in. w modelach Ontario 85 Mid Waterproof oraz Zion Waterproof - te buty sprawdzą się na szlaku, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z błotem, ulewą czy górskimi strumykami. Odpowiednią izolację cieplną stopy zapewnia m.in. model Thermo 6 Waterproof. Dobra przyczepność na oblodzonej i ośnieżonej nawierzchni to natomiast buty Thermo Glacier Mid Waterproof.


Thermo 6 Waterproof - męski


Ontario 85 Mid Waterproof - męski

W tym sezonie szczególną uwagę warto zwrócić na model Zion. To but hikingowy nowej generacji o sneakersowym designie. Dostępny jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, także w wersji przed kostkę. Jego podeszwa zewnętrzna Vibram® Megagrip daje niezbędną na szlaku przyczepność, również na mokrym podłożu. Cholewka buta jest wykonana z połączenia wodoodpornej skóry z siateczką balistyczną, która  zapewnia maksymalną trwałość i dostosowuje się do dynamiki ruchów. Gumowy nosek chroni palce, a membrana M-SelectTM DRY zapobiega przedostaniu się wody do wnętrza buta (dostępna jest również wersja Zion Mid GTX z wodoodporną membraną GORE-TEX).


 Zion Mid męski

Z odpowiednio dobranym sprzętem nie ma złej pogody na aktywność w plenerze. Gotowi rozpocząć swoją wyjątkową przygodę?