Chiny dały światu wiele dóbr. Wśród nich jest herbata, która doczekała się nawet specjalnego rytuału parzenia i picia. O tym za chwilę. W końcu konsumpcja to już ostatni, jakże przyjemny etap obcowania z aromatycznym naparem. Najpierw herbatę trzeba kupić, a w przypadku tych najdroższych mowa o niebotycznych kwotach.

Herbatę uprawia się, pije i sprzedaje w Chinach od tysięcy lat. Tradycje różnią się w zależności od prowincji, ale picie herbaty jest integralną częścią całej chińskiej kultury.

Najdroższe chińskie herbaty

Rzadkie chińskie herbaty od dawna kosztują krocie. Trend utrzymuje się już bardzo długo i nie wygląda na to, żeby rynek przewidywał większe promocje. Niektóre odmiany są tak drogie, że aż szkoda je pić. Traktuje się je bardziej jak produkty kolekcjonerskie niż napoje na podwieczorek.

Przykładowo w 2002 roku 20 gramów Da Hong Pao, herbaty pitej niegdyś tylko przez cesarza sprzedano na aukcji za 28 tys. dolarów. Siedem lat później pod młotek poszło 100 gramów Taiping Houkui, zielonej herbaty z Anhui. Cena końcowa: 31,3 tys. dolarów.


fot. Jay's photo / Getty Images

Według przewodników turystycznych najdroższa chińska herbata to Pumpkin Tribute Tea. Kilogram oryginału kosztuje ponad 13 mln zł.

W Chinach herbatę pije się między innymi, aby uczcić ważne rodzinne chwile, na przykład ślub lub wyprowadzkę dziecka z rodzinnego domu. Herbaty nie może również zabraknąć podczas świętowania Nowego Roku. Wówczas napar jest czerwony i słodki, co ma być dobrą wróżbą na kolejne miesiące.

Herbata po chińsku. O co chodzi w tradycji?

Turyści podróżujący do Chin mogą wziąć udział w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty w herbaciarni. W chińskich miastach jest ich bez liku. Co warto wiedzieć przed takim wydarzeniem? Rozróżnia się wiele tradycyjnych ceremonii, chociaż najczęściej praktykowana to Gongfu. Wówczas uczestnikom serwuje się herbatę oolong.

Inny znany przykład ceremonii to Wu-wo. Zgodnie z buddyjskimi tradycjami chodzi w niej nie tylko o smak naparu, ale też o uszanowanie równości w grupie i promowanie idei wspólnoty.


fot. SEN LI / Getty Images

W trakcie należy ceremonialnego picia herbaty pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Przerwa na papierosa nie wchodzi w grę. To może zostać odebrane jako brak szacunku dla gospodarza. Poza tym nieprzyjemny zapach dymu psuje doznania aromatyczne z ceremonii.
  • Maniery i wdzięk. Picie herbaty w Chinach jest niemal święte. Uczestnicy współtworzą wyjątkową aurę, zachowując się w należyty sposób. Na ten czas lepiej zapomnieć o ekspresyjnych gestach.
  • Bądź obecny i skupiony. Dzięki temu nie umknie ci żaden z ważnych szczegółów. Roztargnienie może zostać źle odebrane.

Jak się przygotować do ceremonii picia herbaty?

Wiele tradycji ma pewne części wspólne, dzięki którym częściowo można odtworzyć je w domowym zaciszu. Tradycyjna ceremonia parzenia herbaty trwa od 20 do 25 minut. W trakcie podgrzewania wody w czajniku liście herbaty są przekazywane kolejnym uczestnikom, tak aby mogli im się przyjrzeć i powąchać.


fot. Ivan / Getty Images

Stosunek herbaty do wody może się różnić w zależności od użytej herbaty i wielkości czajniczka. Zazwyczaj jedna łyżeczka liści jest używana na każde trzy czwarte filiżanki. W przypadku herbaty oolong czas namaczania może wynosić od 30 sekund do dziesięciu minut.

Kolejnym etapem jest nalanie herbaty z imbryka do dzbanka, a następnie do filiżanek. Filiżanki trzyma się obiema rękami, a przed wypiciem należy poczuć aromat naparu. Herbatę pije się w trzech łykach, przy czym drugi jest największy.

Kolejne filiżanki herbaty można przygotowywać i nalewać tyle razy, ile zechcą uczestnicy ceremonii.

Źródło: Travel China Guide