Hajduszoboszlo: gdzie leży?


Hajduszoboszlo jest położone na północno-wschodnim obszarze Wielkiej Niziny Węgierskiej, w krainie hajduków. Miasto zajmuje powierzchnię przekraczającą 238 km kwadratowych, a jego populacja to niespełna 24 tys. osób. Od Budapesztu, Hajduszoboszlo oddziela dystans ok. 200 km.

Hajduszoboszlo zyskało sympatię wśród turystów już w 1927 roku, kiedy na terenie miasta powstały pierwsze baseny termalne. O walorach uzdrowiskowych tego miejsca decyduje woda, której skład uwzględnia węglan wodoru, sól, brom i jod. Należy też wspomnieć o temperaturze źródła, która wynosi 75 stopni Celsjusza. Na początku XXI wielu ukończone zostały zakrojone na szeroką skalę prace modernizacyjne, które uczyniły ten kurort jednym najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych w tej części Europy. W tym kontekście, popularność uzdrowiska nie jest niczym zaskakującym. Każdego roku, Hajduszoboszlo odwiedzają turyści i kuracjusze z Polski, Słowacji i Rumunii, ale nie brakuje też przyjezdnych z zachodniej części kontynentu. 

 

Hajduszoboszlo: opis kompleksu


Hajduszoboszlo słynie z wielkiego kompleksu, który zajmuje ponad 30 hektarów i jest podzielony na 5 sekcji: kąpielisko otwarte, baseny lecznicze, aquapark, Aqua-Palace i kąpielisko kryte. 

Kąpielisko otwarte to kompleks 13 basenów, czynny od początku maja do końca września. Warto  jednak podkreślić, że część pływalni jest napełniana dopiero w czerwcu (stosownie do ruchu turystycznego). Na miejscu nie brakuje stoisk gastronomicznych, jednak część z nich pozostaje zamknięta we wszystkie dni poza weekendem. 

Największy i zarazem najciekawszy basen nawiązuje do wybrzeży Morza Śródziemnego. Niepowtarzalny klimat tworzą palmy, piaszczysta plaża i sztuczna fala. Sporą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, jest ogromny statek piracki  i latarnia morska. 

Nie brakuje też basenów dedykowanych dzieciom. Najmłodsi mogą skorzystać z brodzików, a nieco starsi wczasowicze - z basenów wyposażonych w infrastrukturę sportową - bramki do piłki wodnej i sieć do wspinaczki.

W odkrytej części kompleksu znajduje się też wyspa dla naturystów. Od pozostałych basenów, szczelnie odgradza ją gęsta zieleń.

Na terenie odkrytych basenów znajduje się park wodny, trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie z atrakcji tego miejsca wymaga zakupu dodatkowego biletu. Ten sektor składa się z 15 zjeżdżalni, z których najwyższa osiąga aż 16 metrów. Sporą atrakcją są także ścianki wspinaczkowe.  

Baseny termalne funkcjonują na terenie Hajduszoboszlo od 1927 roku. Obecnie, na tą część kompleksu składają się 3 kryte baseny, z wodą o temperaturze 32, 36 i 38 stopni Celsjusza. Oferta nie obejmuje tylko uzdrowiskowych kąpieli. Przyjezdni mogą skorzystać także ze SPA i z zabiegów medycznych, realizowanych w 3 gabinetach lekarskich. Do dyspozycji kuracjuszy jest także sala gimnastyczna i gabinety masażu. 

Aqua-Palace to kompleks w całości kryty, którego powierzchnia to aż 15000 metrów kwadratowych. Składa się z 20 basenów, w tym z 7 tematycznych. Nie brakuje tam ciekawych atrakcji, takich jak rwące rzeki, masaże wodne czy zjeżdżalnie. Z myślą o najmłodszych zostało wydzielone całe piętro. Ta część kompleksu jest otwarta przez cały rok. 

Kryta pływalnia stanowi najmniej imponującą część kompleksu. Z tego względu, jest odwiedzana przez niewielu przyjezdnych, ale ma to swoje plusy - można tam uniknąć tłoku. Do dyspozycji oddany jest basen olimpijski i kilka pływalni z wodami termalnymi - idealna alternatywa dla odkrytych basenów, gdy na zewnątrz panuje deszczowa pogoda. Podobnie jak Aqua-Palace, kryta pływalnia jest otwarta przez cały rok, a osoby, które jako miejsce zakwaterowania wybrały jeden z pobliskich kempingów, mogą skorzystać ze wszystkich atrakcji tego miejsca bez dodatkowych opłat. 

 

Hajduszoboszlo: jak się przygotować do wizyty w uzdrowisku?


Osoby planujące odwiedzić Hajduszoboszlo powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. na podstawie tych dokumentów, dopuszczalny jest pobyt d 90 dni. Wszyscy ci, którzy planują dłuższe wakacje, muszą postarać się o zezwolenie na pobyt, które jest wydawane lokalnym oddziale Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, czyli Krajowej Dyrekcji Generalnej ds. Cudzoziemców.

Na terenie miasta działa kilka kempingów oraz wiele hoteli i pensjonatów. Z rezerwacją miejsca zakwaterowania nie powinno być problemu, ale trzeba zatroszczyć się o to z odpowiednim wyprzedzeniem. Hajduszoboszlo jest niezwykle popularnym kurortem, a pokoje w hotelach położonych najbliżej kompleksu uzdrowiskowego (w cenie pobytu uwzględniony jest nieograniczony dostęp do wszystkich atrakcji) rozchodzą się w mgnieniu oka.