Gujana: gdzie leży?

Gujana to kraj, który leży w Ameryce Południowej. Na wschodzie graniczy z Surinamem, vis a vis czyli południowym zachodzie i południu z Brazylią. Z kolei na północnym zachodzie z Wenezuelą. Północna część kraju ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Warto zaznaczyć, że kraj pod względem powierzchni zajmuje 83 miejsce na świecie i liczy sumarycznie 214 970 kilometrów kwadratowych, jednak gdy weźmiemy pod uwagę ludność liczby są zgoła odmienne.

Całkowita liczba mieszkańców całej Gujany to 770 000 mieszkańców, co daję liczbę niewiele większą chociażby od naszego polskiego Wrocławia. Niemal jedna trzecia wszystkich mieszkańców Gujany zamieszkuje stolicę i jest nią Georgetown.

Gęstość zaludnienia to raptem 3,5 osoby na kilometr kwadratowy. W porównaniu do Wrocławia to liczba niewielka. Gdzie we Wrocławiu na jednym kilometrze kwadratowym żyje około 2191 osób. Najwyższy szczyt Gujany to Roraima jest to dokładnie 2810 metrów nad poziomem morza. Ogromną część całej powierzchni kraju stanowią lasy tropikalne.

 

Gujana: co warto wiedzieć?

Gujana pod względem ludności nie jest najbardziej zaludnionym miejscem na świecie, ale wybierając się w te rejony świata trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze, by móc legalnie przebywać jako turysta w Gujanie należy mieć wizę. By uzyskać wizę turystyczną w Gujanie należy złożyć dwa wnioski i dodać do nich dwa zdjęcia paszportowe. Jednak cały proces starania się o wizę należy rozpocząć co najmniej sześć tygodni przed planowanym pobytem w Gujanie. Starać się o wizę możemy Ambasadach Gujany w Brukseli, Londynie lub Caracas.

Inną formą otrzymania wizy jest możliwość przesłania prośby o wydanie wizy już na granicy Gujany, jednak należą ją przesłać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany z odpowiednim wyprzedzeniem. W Gujanie nie znajduje się żadna polska placówka dyplomatyczna, jednak w związku z przynależnością Polski do Unii Europejskiej możemy zgłosić się do dowolnej placówki dyplomatycznej innego kraju należącego do Unii Europejskiej i otrzymamy odpowiednią pomoc. Wymagane jest posiadanie paszportu, który ma co najmniej 6 miesięcy ważności. Przy przekraczaniu granicy musimy okazać bilet powrotny, oraz udowodnić odpowiednie zabezpieczenie finansowe na czas trwania pobytu w Gujanie. W Gujanie jest dosyć duże zagrożenie przestępczością najczęściej występują napady z bronią, włamania czy kradzieże. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku w dużych skupisk ludzi.

Zalecane jest zaszczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce oraz tężcowi. Nie ma konkretnych wytycznych co do okazywania karty szczepień, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto się zabezpieczyć i skontaktować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich szczepień.

Gujana: ludność i kultura

Gujana pod względem historycznym to kraj, który był skolonizowany już w XVI wieku. W Ameryce Południowej w tamtym okresie i lokalizacji powstało wiele europejskich kolonii, które były podległe europejskim krajom. Gujana jako kolonia powstała w 1831 roku i do 26 maja 1966 roku nazywana była Gujaną Brytyjską. Wpływy Europejczyków północnej części Ameryki Południowej były duże. Wówczas z Gujaną Brytyjską graniczyła Gujana Holenderska (dzisiaj jest to Surinam), a nieco dalej na wschód jest Gujana Francuska, która istnieje do tego momentu pod taką nazwą. Jest ona zależna od Francji. W przypadku dawnej Gujany Brytyjskiej faktycznie widać, że Europejczycy przywieźli ze sobą bardzo dużą liczbę rzeczy, które chcieli przenieść na nowy grunt w czasie kolonizacji.

Mieszkańcy Gujany jako język urzędowy wybrali angielski, a obowiązującą walutą jest dolar gujański. Obywatele Gujany zamieszkują przede wszystkim północną część kraju, wynika to z faktu, że w tym rejonie znajduje się najwięcej miast między innymi stolica Georgetown. Ciekawostką jest fakt, że blisko 75% całej Gujany jest w ogóle nie zamieszkała. Największą część powierzchni pokrywają lasy tropikalne. Jednak niespotykaną zależnością jest fakt, że największą grupę mieszkańców stanowią Hindusi.

 

Gujana: co zobaczyć?

Gujana daje spore możliwości zwiedzania, jednak w tym wypadku trzeba liczyć się z faktem, że prócz kilku głównych miast, nie znajdziemy w niej zbyt wiele kolonialnych klimatów. Po pierwsze w związku z tym, że jest to kraj głównie zalesiony i pokryty dużą ilością rzek z całą pewnością atrakcją będzie wycieczka w las tropikalny. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to niebezpieczna wyprawa, więc warto się odpowiednio do niej przygotować i wziąć ze sobą przewodnika. Trzeba się przygotować na to, że są to lasy równikowe, przez co mamy bardzo dużą wilgotność.

W tym regionie można również znaleźć Kaieteur jest to jeden z największych wodospadów świata – czego dowodem są liczby 226 i 251. 226 metrów to swobodny spadek wody, który dodatkowo przedłużony jest przez 8 kilometrowy odcinek kaskad o wysokości 25 metrów. Co daje sumarycznie wysokość 251 m. Jest to wynik ponad dwa razy większy niż jeden z najbardziej znanych na świecie wodospadów czyli Niagara.

Kolejnym ciekawym punktem do zwiedzania jest stolica Gujany czyli Georgetown. Stolica wcześniej nazywała się Stabroek. Wówczas była jeszcze pod rządami holenderskimi, a od 1812 roku istnieje już pod aktualną nazwą. To typowe miasto kolonialne z charakterystyczną ciekawą architekturą. Jedną z największych atrakcji Georgetown to ogromna drewniana katedra św. Jerzego, która reprezentuje styl wiktoriański. Drugim wartym zwiedzania punktem w stolicy Gujany są ogrody botaniczne, które wyglądają ciekawie.

Dla tych, którzy lubą historie z dreszczykiem warty odwiedzenia będzie niewielka osada Jonestown. Tam w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku została założona sekta „Świątynia ludu”. Założyciel Jim James twierdził że to miejsce specjalnej mocy, gdzie odczuwać można prawdziwą euforię. Jonestown to również miejsce w którym popełniono największe zbiorowe samobójstwo w dziejach nowożytnych, równocześnie odebrało sobie życie ponad 900 ludzi.

Baganara to miejsce również warte odwiedzenia. Tym razem znajduje się ono niemal w samym sercu dżungli, a dokładniej mówiąc jest to wyspa znajdująca się na najdłuższej rzece Gujany – Essequibo. Jest to swego rodzaju brama do dżungli, która umożliwia jej zwiedzanie. Z drugiej strony tutaj znajdują się również liczne resorty i kurorty, gdzie możemy uprawiać różnego rodzaju sporty między innymi żeglarstwo czy kajakarstwo.

Gujana: kiedy jechać?

Gujana to kraj tropikalny, gdzie ilość opadów nawet w nieco bardziej suche okresy jest duża. Stolica Georgetown rocznie notuje blisko 3000 mm rocznych opadów, a średnia temperatura w ciągu roku to około 26 stopni Celsjusza. Dzienne amplitudy również nie są duże, bo wahają się w granicy 20-30 stopni, a im dalej idąc na południe dobowe amplitudy się zwiększają od 18 do 39 stopni. Opady występują przez cały rok, jednak nasilają się przede wszystkim w okresie maj – czerwiec oraz grudzień-styczeń.

 

Gujana: ciekawostki

Gujana administracyjnie podzielona jest dokładnie na dziesięć numerowanych regionów. Ustrój polityczny to republika i na czele państwa stoi prezydent. Gęstość zaludnienia nie jest szczególnie duża, wynika to z faktu, że spora część całego kraju pokrywają lasy tropikalne, a także rzeki. Wśród wierzeń dominującą grupą stanowią chrześcijanie, a dokładniej protestanci. Na terenie Gujany mieści jedna z największych kopalń złota na świecie, dane szacunkowe wskazują, że sumarycznie będzie można z niej wydobyć aż 3,7 miliona uncji złota. Nazwa całego kraju Gujana w wolnym tłumaczeniu oznacza „ziemię wielu wód”. Nazwa ta pochodzi od bardzo dużej ilości rzek, które przecinają we wszystkie strony cały kraj.