Gujana: gdzie leży?

Gujana to kraj, który leży w Ameryce Południowej. Na wschodzie graniczy z Surinamem, vis a vis czyli południowym zachodzie i południu z Brazylią. Z kolei na północnym zachodzie z Wenezuelą. Północna część kraju ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Warto zaznaczyć, że kraj pod względem powierzchni zajmuje 83 miejsce na świecie i liczy sumarycznie 214 970 kilometrów kwadratowych, jednak gdy weźmiemy pod uwagę ludność liczby są zgoła odmienne.

Całkowita liczba mieszkańców całej Gujany to 770 000 mieszkańców, co daję liczbę niewiele większą chociażby od naszego polskiego Wrocławia. Niemal jedna trzecia wszystkich mieszkańców Gujany zamieszkuje stolicę i jest nią Georgetown.

Gęstość zaludnienia to raptem 3,5 osoby na kilometr kwadratowy. W porównaniu do Wrocławia to liczba niewielka. Gdzie we Wrocławiu na jednym kilometrze kwadratowym żyje około 2191 osób. Najwyższy szczyt Gujany to Roraima jest to dokładnie 2810 metrów nad poziomem morza. Ogromną część całej powierzchni kraju stanowią lasy tropikalne.

 

Gujana: co warto wiedzieć?

Gujana pod względem ludności nie jest najbardziej zaludnionym miejscem na świecie, ale wybierając się w te rejony świata trzeba się odpowiednio przygotować. Po pierwsze, by móc legalnie przebywać jako turysta w Gujanie należy mieć wizę. By uzyskać wizę turystyczną w Gujanie należy złożyć dwa wnioski i dodać do nich dwa zdjęcia paszportowe. Jednak cały proces starania się o wizę należy rozpocząć co najmniej sześć tygodni przed planowanym pobytem w Gujanie. Starać się o wizę możemy Ambasadach Gujany w Brukseli, Londynie lub Caracas.

Inną formą otrzymania wizy jest możliwość przesłania prośby o wydanie wizy już na granicy Gujany, jednak należą ją przesłać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany z odpowiednim wyprzedzeniem. W Gujanie nie znajduje się żadna polska placówka dyplomatyczna, jednak w związku z przynależnością Polski do Unii Europejskiej możemy zgłosić się do dowolnej placówki dyplomatycznej innego kraju należącego do Unii Europejskiej i otrzymamy odpowiednią pomoc. Wymagane jest posiadanie paszportu, który ma co najmniej 6 miesięcy ważności. Przy przekraczaniu granicy musimy okazać bilet powrotny, oraz udowodnić odpowiednie zabezpieczenie finansowe na czas trwania pobytu w Gujanie. W Gujanie jest dosyć duże zagrożenie przestępczością najczęściej występują napady z bronią, włamania czy kradzieże. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku w dużych skupisk ludzi.

Zalecane jest zaszczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce oraz tężcowi. Nie ma konkretnych wytycznych co do okazywania karty szczepień, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto się zabezpieczyć i skontaktować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich szczepień.