To dopiero pierwszy krok Greków w stronę powrotu do normalności. Podróżni będą mogli zameldować się w hotelach i cieszyć słońcem na plażach, ale restauracje i większość rozrywek nadal pozostaje zamknięta. Lokale gastronomiczne oferują dania wyłącznie na wynos. Dzięki częściowemu poluzowaniu obostrzeń po raz pierwszy od roku nad Morze Egejskie będą mogli przylecieć turyści z USA.

Grecja znów może być wakacyjnym hitem

Grecja jako jedne z pierwszych państw w Europie otworzyła się na turystów jeszcze przed sezonem letnim. Dzięki tej decyzji Grecy mają szansę na zdominowanie rynku i wygranie zaciętej walki o wczasowiczów. Zgodnie z nowymi przepisami podróżni z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy zostali zaszczepieni lub otrzymali negatywny wynik testu PCR do 72 godzin przed przylotem, są zwolnieni z odbycia kwarantanny. W rozmowie z CNN grecki minister turystyki Harry Theoharis zapowiedział, że pełne otwarcie turystyki jest planowane na 14 maja.

Zaszczepieni oraz dysponujący negatywnym wynikiem testu na COVID-19 mieszkańcy Izraela już od początku kwietnia są zwolnieni z tygodniowej kwarantanny po przylocie do Grecji. Obowiązujące na miejscu obostrzenia i wzrost liczby zakażeń skuteczne zniechęciły jednak większość potencjalnych przyjezdnych.

Sektor turystyczny odpowiada za ponad 20% PKB Grecji i szacuje się, że stanowi 25% siły roboczej, co daje ponad milion miejsc pracy. Pogrążony od prawie dekady w kryzysie finansowym kraj żywo angażuje się w kampanię na rzecz wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych. Rządzący rozmawiają również z państwami spoza UE w celu utworzenia pomiędzy nimi "korytarzy podróży".

Powrót do normalności po grecku

Grecy szczepią się w dość umiarkowanym tempie. Jak na razie pierwszą dawkę preparatu otrzymało mniej niż 10 proc. populacji. Od maja, po zaszczepieniu najbardziej narażonych za zakażenie grup, grupą priorytetową mają być pracownicy branży turystycznej. Co ważne, dziesiątki mniejszych greckich wysp zamieszkanych przez zaledwie kilkaset osób, są już wolne od COVID-19, a ich populacja otrzymała obie dawki szczepionki. Program szczepień stopniowo rozszerza się na większe i bardziej popularne wyspy.