Najbardziej wysunięty na północ region Włoch, położony w samym środku Dolomitów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z tego, że słońce świeci tu przez 300 dni w roku. To wystarczająco dużo, by obdarować inne regiony, ale Południowy Tyrol to też odrębna kultura i niepowtarzalna kuchnia.

To raj dla turystów, rowerzystów, smakoszy i wszystkich szukających odpoczynku. Zachwycające krajobrazy regionu zachęcają do ruchu, ładowania akumulatorów lub po prostu pomagają znaleźć wewnętrzną równowagę. Jeśli jeszcze nie zaplanowałeś/aś urlopu, warto wziąć pod uwagę Południowy Tyrol, bo naprawdę jest tu co robić!

 

1. Trekking : 13 tys. km szlaków

Wędrowcy ruszą na szlaki, których w Południowym Tyrolu nie brakuje: ponad 13 000 km tras ciągnie się wzdłuż winnic, sadów, zamków i jezior. Miłości gór znajdą coś dla siebie wśród stromych szczytów, spacerowicze zrelaksują się na łagodniejszych szlakach w dolnych partiach gór i w dolinach. Istnieje wiele tras turystycznych przygotowanych specjalnie dla rodzin. Przykładem może być szlak Waalwege wzdłuż historycznych kanałów nawadniających w Val Venosta / Vinschgau i Merano / Meran i w okolicach.

 

2. Rower: 2 tys. górskich tras

Na rowerzystów czekają w Południowym Tyrolu setki kilometrów różnorodnych ścieżek i ponad 2 000 górskich tras. Dolomity i dolina Val Venosta sprawdzą się idealnie do jazdy na rowerze górskim. Ścieżki rowerowe w dolinach są z kolei stworzone dla rodzin z dziećmi. 

 

3. Pływanie: najcieplejsze jezioro w Alpach

Ten wyjątkowy region leży pośród szczytów gór, szerokich dolin i… krystalicznie czystych jezior. Poszukiwacze wrażeń mogą zanurzyć się w jeziorze Kalterer See, uznawanym za najcieplejsze jezioro kąpielowe w Alpach.

 

4. Kuchnia i odrębna kultura

Kuchnia Południowego Tyrolu to wyjątkowe połączenie wpływów włoskich i austriackich. Spróbujesz tu ponad 50 rodzajów pierogów i knedli, które są dumą tutejszych farmerów. Serwuje się je ze wszystkim: na słodko, z mięsem i w wariancie wegetariańskim.

 

5. Relaks

I wreszcie błogi relaks. Południowy Tyrol to raj dla osób szukających odpoczynku. Zwolennicy małych przyjemności odpoczną w termach z kieliszkiem wyśmienitego wina z tego regionu i dobrym jedzeniem. Hotele wellness, centra odnowy biologicznej i spa oferują wyjątkowe zabiegi, stosują tradycyjne metody i lokalne produkty z wiórów sosnowych, siana lub jabłek.

Okolica uwodzi od lat : to tu, w mieście Merano, słynącym z wyjątkowego mikroklimatu, spędzała wakacje cesarzowa Austrii, Sissi. Dzisiaj Merano słynie z pięknie położonych łaźni termalnych z widokiem na pasmo górskie Texelgruppe.

 

To jak? Macie ochotę na wizytę w raju? To tylko 15 godzin jazdy samochodem z Warszawy, a 11 z Krakowa (dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską” Brennerstraße). Można tu też dolecieć - najbliżej Południowego Tyrolu położone są lotniska w Innsbrucku lub w Weronie lub dojechać pociągiem (do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano).  Czekają szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, niesamowite widoki, ale też odrębna kultura i niepowtarzalna kuchnia!

Więcej: suedtirol.info/lato