Jesień jest niewątpliwie urokliwą porą roku w Polsce. Drzewa i krzewy zmieniają kolor swych liści na złoto-czerwony, aby później bezpowrotnie je zrzucić. Zwierzęta przygotowują się do snu zimowego, ptaki rozpoczynają swoją coroczną wędrówkę, a pogoda staje się coraz bardziej rześka. To znak, że przyroda przygotowuje się na zimę, żeby za kilka miesięcy ponownie się odrodzić.

To pora roku uwielbiana przez fotografów, malarzy, pisarzy, muzyków lub poetów. Nic dziwnego – jesienią Polska wygląda magicznie i zjawiskowo i okres ten doczekał się niezliczonych dzieł w sztuce. Nie każdy lubi jednak taką pogodę, a niektórzy ludzie czas mrozów najchętniej przezimowaliby zupełnie tak, jak niektóre leśne stworzenia. Dlatego wraz z początkiem września warto rozejrzeć się za kierunkami w poszukiwaniu wiecznego lata

Na Wyspach Kanaryjskich słońce świeci przez większość roku

Wyspy Kanaryjskie nazywane są przez niektórych wyspami wiecznej wiosny. Chociaż archipelag ten położony jest na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, jest to formalnie wspólnota autonomiczna Hiszpanii. A więc należą one do Unii Europejskiej. To region, w którym większość dni jest słonecznych, a temperatura w ciągu dnia bardzo rzadko spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego wyspy te można odwiedzać cały rok, od stycznia do grudnia.

Wyspy Kanaryjskie składają się z siedmiu większych wysp i sześciu małych, które większości są niezamieszkane. Są to:

 • Teneryfa,
 • Fuerteventura,
 • Gran Canaria,
 • Lanzarote,
 • La Palma,
 • La Gomera,
 • El Hierro,
 • Graciosa,
 • Alegranza,
 • Lobos,
 • Montaña Clara,
 • Roque del Este,
 • Roque del Oeste.

Na hiszpańskim archipelagu każdy znajdzie coś dla siebie. Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą, na której znajduje się wulkan Teide. Jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ma 3700 m wysokości, a z jego szczytu widok jest niezwykły. Szczególnie o wschodzie słońca.

Gran Canaria z kolei uchodzi za wyspę najbardziej zieloną i różnorodną. Zachwyca swoją przepiękną i wyjątkową roślinnością i cudownymi krajobrazami. Fuerteventura natomiast będzie rajem dla surferów i fanów dużych i piaszczystych plaż. Co ważne, na Wyspach Kanaryjskich działa roaming europejski. To istotna informacja dla osób, które planują tzw. workation.

Włoskie lato trwa nawet do końca października

Włochy to kierunek uwielbiany przez turystów z całego świata. Znajdziemy tam urokliwe miasteczka, które pamiętają czasy imperium rzymskiego i średniowiecza, niepowtarzalną włoską kuchnię, przepiękne wybrzeża, majestatyczne regiony górzyste i cudowne wyspy. Szczególnie na południu kraju lato trwa do końca października i początku listopada. A przy tym, co ważne – loty na Sycylię lub Sardynię są relatywnie niedrogie.

Jeżeli jednak chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, a zwiedzanie z wypoczynkiem, warto rozważyć podróż do Toskanii, a w szczególności do Pizy. To małe miasteczko, w którym mieszka 85 tysięcy mieszkańców, znajduje się zaledwie 13 km od Morza Tyrreńskiego. Można by rzec, że to dość daleko, ale Piza jest świetnym wyborem z innego powodu.

To idealna baza wypadowa, z której za pomocą transportu publicznego dostaniemy się do wielu innych atrakcyjnych miast. M.in. do Sieny, Florencji, Turynu, Mediolanu i Rzymu. Co ważne, w koszty życia w Pizie nie są zbyt wygórowane, dlatego sprawdzi się świetnie jako tymczasowy dom na kilka miesięcy dla cyfrowych nomadów.

Północna Afryka jest rajem dla pasjonatów archeologii

Kolejnym ciekawym kierunkiem na jesień są kraje północnej Afryki. Egipt, Tunezja i Maroko to bardzo popularne kraje wśród turystów z Polski. Afrykański klimat i arabska kultura to niewątpliwie ciekawa odskocznia od Europy, szczególnie że region ten oferuje znacznie więcej niż olbrzymie resorty z basenami. To przede wszystkim niesamowicie bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne.

To właśnie w Egipcie można obejrzeć dzieła i konstrukcje starożytnej cywilizacji, piramidy w Gizie, Wielkiego Sfinksa, Dolinę Królów oraz wiele nadzwyczajnych świątyń i pradawnych miast. To niewątpliwie gratka dla osób zainteresowanych archeologią, ale bajecznych plaż również tam nie brakuje. Osoby, które lubią wygrzewać się na piasku, powinny wziąć pod uwagę miasta takie jak Hurghada, Sharm el Sheikh oraz Marsa El Alam.

Na Karaiby dolecimy nawet bez paszportu

Podróż na Karaiby jest już nieco droższą alternatywą, przede wszystkim przez dużą odległość od Europy. To jednak kierunek, który jest gwarancją udanego wypoczynku, upalnej pogody, rajskich plaży i przepięknych widoków. Szczególnie późną jesienią, kiedy powoli kończy się okres deszczowy i zaczyna się pora sucha.

Co ciekawe, na dwie wyspy karaibskie możemy dostać się wyłącznie z dowodem osobistym. Chodzi o Gwadelupę i Martynikę, departamenty zamorskie Francji.