Bez względu na to, w jaki sposób lubimy podróżować najbardziej, dla każdego tak samo liczy się komfort. To, jak go pojmujemy to już zupełnie inna kwestia. Jedni nie wyobrażają sobie zrezygnowania z nocowania w namiocie, inni planując wyjazd zagranicę, szukają tylko pensjonatów z wyżywieniem.

Niesłabnącą popularnością cieszą się również pięciogwiazdkowe hotele, o czym świadczy ich coraz większa liczba. Co ciekawe, nie wszystkie są budowane od fundamentów. Część z nich powstaje w zabytkowych obiektach, na przykład pałacach.

Wakacje w luksusowych hotelach mogą wydawać się niedostępne z powodu wysokich cen za nocleg. Nie wszędzie jednak za dobę hotelową zapłacimy tyle samo. Analitycy przygotowali zestawienie na zlecenie serwisu Luxury Hotel, z którego dowiemy się nie tylko, gdzie pięciogwiazdkowe hotele są najtańsze, ale też gdzie jest ich najwięcej.

Miasta z największą liczbą pięciogwiazdkowych hoteli

Twórcy rankingu wzięli pod uwagę najczęściej odwiedzane miasta na świecie. Następnie obliczyli, jaki procent spośród wszystkich hoteli stanowią pięciogwiazdkowe. Bezkonkurencyjna okazała się Doha. Stolica Kataru wylądowała na pierwszym miejscu z wynikiem 51 proc. Drugie miejsce zajęło Shenzhen (28,96 proc), a trzecie Abu Dhabi (28,43 proc.) W pierwszej dziesiątce kolejno znalazły się również:

 • Marrakesz – 28,41 proc.
 • Szanghaj – 24,63 proc.
 • Saloniki – 24,32 proc.
 • Zhuhai – 23,64 proc.
 • Vancouver – 23,61 proc.
 • Hongkong – 23,64 proc.
 • Pekin – 23,42 proc.

Najtańsze pięciogwiazdkowe hotele na świecie

Wiemy już, które miasta oferują najbogatszą ofertę luksusowych noclegów. A gdzie zapłacimy za nie najmniej? Analitycy przekonują, że aby nie rozbijać banku, najlepiej wybrać Kuala Lumpur, gdzie noc pod pięcioma gwiazdkami kosztuje średnio 70 funtów, czyli około 380 zł. Niewiele więcej zapłacimy w Ho Chi Minh – 77 funtów (418 zł) – oraz w Bangkoku i Antalyi – 80 funtów.

Stosunkowo tanie noclegi w luksusowych hotelach to kolejny powód, żeby odwiedzić stolicę Malezji. / fot. Getty Images

87 funtów to średnia cena za nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu w Meksyku, Sapporo i Hanoi. Najtańszą dziesiątkę zamykają Phuket (89 funtów), Chang Mai (91 funtów) i Mekka (99 funtów).

Gdzie w Europie za luksus zapłacimy najmniej?

W światowej czołówce dominują kierunki azjatyckie, co akurat nie powinno dziwić. W końcu Azja cieszy się popularnością nie tylko ze względu na walory naturalne i turystyczne, ale też stosunkowo niskie ceny. Ranking Luxury Hotel wyraźnie pokazuje, że Tajlandia jest tańsza od większości europejskich państw.

Z myślą o turystach, którzy wolą zostać na Starym Kontynencie, analitycy przygotowali również zestawienie 10 miast z Europy, w których najmniej zapłacimy za nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu. Wśród nich są Warszawa i Kraków.

 1. Antalya – 80 funtów,
 2. Warszawa – 107 funtów,
 3. Petersburg – 116 funtów,
 4. Praga – 117 funtów,
 5. Stambuł – 118 funtów,
 6. Kraków – 119 funtów,
 7. Tallin – 132 funty,
 8. Rodos – 136 funtów,
 9. Kijów – 142 funty.

W Antalyi najcieplej jest latem, ale spragnieni słońca turyści przyjeżdżają tam od wiosny do jesieni. / fot. Getty Images

W zestawieniu dwukrotnie jest wymieniana Antalya, popularny turecki kurort uwielbiany również przez Polaków. Bezpośrednie loty z Warszawy oferują linie lotnicze Sun Express. Najczęściej turyści wybierają wycieczki zorganizowane przez biura podróży.

Źródło: Luxury Hotel