Urlop w październiku: miejsca w Polsce i za granicą

Urlop w październiku to dla wielu osób idealna okazja do wyjazdu. Niektórzy szukają już zimy, inni łapią uciekające lato. Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje miejsc, gdzie warto wyjechać jesienią. Urlop w październiku ma szereg zalet, które nie dotyczą wyjazdów w szczycie sezonu:

  • ceny w wielu popularnych i mniej znanych ośrodkach spadają (nawet o 20 - 30%, dużo tańsze jest też ubezpieczenie),
  • zmniejsza się tłok na plażach, w miastach, na szlakach,
  • w wielu miejscach nieco się ochładza, dzięki czemu pobyt (zwłaszcza aktywny) staje się przyjemniejszy,
  • nie wszędzie październik oznacza niższe temperatury, deszcz, zimne noce - wiele zależy od wybranego kierunku podróży,

Jednym z kierunków, gdzie na wakacje w październiku udają się Polacy są nasze rodzime góry. Polskie góry w październiku są naprawdę piękne. Liście zaczynają zmieniać kolory, deszcz dodaje krajobrazom melancholii, pojawiają się mgły, częściej można też zaobserwować na szlakach dzikie zwierzęta. Bieszczady, Tatry czy Sudety to miejsca, gdzie na urlop w październiku wyjeżdża naprawdę dużo osób. To najczęściej wielbiciele górskich wędrówek lub jazdy na rowerze. Szlaki stają się coraz mniej zatłoczone, można więc odciąć się od codzienności, zanurzyć w sobie, odpocząć - a po powrocie do miejsca zakwaterowania wypić herbatę przy kominku lub poczytać książkę.

Wielbiciele melancholijnych klimatów wybierają też jesienny Bałtyk. Choć w Polsce pogoda coraz częściej dopisuje także jesienią, nie warto liczyć na możliwość kąpieli. Podróżujący skorzystają za to z pięknych widoków wzburzonego morza, spacerów opustoszałymi plażami i możliwości komfortowego zwiedzania popularnych atrakcji turystycznych.

Jeśli plany urlopowe obejmują także wyjazdy zagraniczne, oferta znacząco się rozszerza. Wybór miejsca, gdzie warto pojechać w październiku zależy od oczekiwań. To pora roku, gdy w wielu miejscach na świecie nadal panuje upał, a w innych narciarze wyciągają z pawlacza zakurzony sprzęt i inicjują sezon na stokach. Do zagranicznych podróży w październiku z pewnością przekonują coraz niższe ceny biletów i zaplanowanych wycieczek z burami podróży.