Gdzie na wakacje w Polsce: Ustrzyki Górne 

Jeśli lubisz góry, to na pewno zakochasz się w Bieszczadach od pierwszego wejrzenia. Ustrzyki Górne to świetna baza wypadowa na najważniejsze szczyty, takie jak m.in. Tarnica, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Mała Rawka, Wielka Rawka, Rozsypaniec czy Halicz. Z każdego z nich można podziwiać przepiękne panoramy.

Podczas urlopu w Ustrzykach Górnych warto również spędzać czas nad rzeką Wołosaty, a także pokonać edukacyjne ścieżki turystyczne, znajdujące się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można tutaj spotkać m.in. takie zwierzęta jak lis, ryś, żubr, orlik krzykliwy czy wąż Eskulap. Będąc na terenie tej miejscowości, koniecznie trzeba ponadto odwiedzić okoliczne cerkiewki i kapliczki. 

 

Gdzie na wakacje w Polsce: Pokrzywna 

Zadajesz sobie pytanie, gdzie na wakacje w Polsce najlepiej się wybrać, aby wypocząć z dala od miejskiego zgiełku i tłumów turystów? Doskonałym wyborem okaże się Pokrzywna, mała miejscowość wiejska położona w Górach Opawskich na terenie województwa opolskiego. Można stąd wyruszyć się na położone nieopodal szczyty, takie jak Biskupia Kopa, Srebrna Kopa, Zamkowa Góra czy Szyndzielowa Kopa. Na Biskupiej Kopie znajduje się Schronisko PTTK oraz wieża widokowa.

W Pokrzywnej położony jest także ustronny rezerwat leśny Cicha Dolina, gdzie każdego roku, przy drewnianym ołtarzu, odbywa się pasterka pod gołym niebem. Przez tę urokliwą wieś płynie rzeka Złoty Potok, której nazwa nawiązuje do prowadzonego na tych terenach w XVI wieku przemysłowego wydobycia złota. Turystów do Pokrzywnej przyciąga także park wodny Rosenau. Na jego terenie znajduje się pełnowymiarowy basen, duże zjeżdżalnie, park linowy, dmuchany zamek, kino 3D, park żywiołów czy interaktywny ogród wodny. 

 

Gdzie na wakacje w Polsce: Karpacz 

Szukasz miejsca na wakacje w Polsce, które posiada rozbudowaną strefę gastronomiczną i noclegową, a także dostęp do wielu atrakcji turystycznych? Rozważ więc przyjazd do Karpacza, miasta położonego u podnóża Karkonoszy. Można stąd szybko dotrzeć na Śnieżkę – na położoną niedaleko Kopę prowadzi kolejka liniowa. Będąc w Karpaczu, warto również udać się w kierunku formacji skalnych zwanych Słonecznikami oraz Pielgrzymami.

Fascynującym miejscem nieopodal Karpacza jest schronisko Samotnia, otoczone malowniczym jeziorem polodowcowym Mały Staw. W miejscowości tej znajdują się również przepiękne wodospady oraz dostępna dla zwiedzających Świątynia Wang. Wśród atrakcji turystycznej tej miejscowości znajduje się ponadto skocznia narciarska o rozmiarze HS 94 metry. Jej rekordzistą jest Adam Małysz, który w 2004 roku osiągnął wynik 94,5 metra. Na skoczni obecnie nie odbywają się zawody, lecz służy ona jako punkt widokowy dla turystów oraz miejsce uprawiania sportów ekstremalnych. 

 

Gdzie na wakacje w Polsce: Świnoujście 

Wczasy w Polsce można również spędzić na morzem w Świnoujściu. W mieście tym znajduje się najszersza w Polsce plaża – jej szerokość miejscami przekracza 200 metrów. Nawet w samym środku sezonu każdy turysta znajdzie więc na niej ustronne miejsce.

Wśród największych atrakcji Świnoujścia można również zapisać latarnię morską z XIX wieku, port morski, malowniczy wiatrak Stawa Młyny oraz zabytkowe fortyfikacje – Fort Anioła oraz Fort Zachodni. W Świnoujściu znajduje się znana muszla koncertowa oraz aquapark. Wieczorami tętni tutaj życiem gorąca promenada. Turyści szukający chwili wytchnienia mogą natomiast spędzać czas na terenie tutejszych parków. 

Gdzie na wakacje w Polsce: Szklarska Poręba 

Świetny pomysł na wakacje w Polsce to również udanie się do Szklarskiej Poręby. Jest to świetny punkt wypadowy na liczne szczyty w Górach Izerskich oraz Karkonoszach – m.in. Szrenicę, Wysoki Kamień, Łabski Szczyty czy Śnieżne Kotły. W Szklarskiej Porębie znajdują się również przepiękne wodospady – Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki.

Miejscową atrakcję turystyczną stanowi poza tym tzw. „Zakręt śmierci” – punkt drogi, gdzie łuk prowadzi pod kątem niemal 180 stopni. Szklarska Poręba jest nazywana miastem Ducha Gór. Nazwa ta nawiązuje do miejscowej legendy, która jest przekazywana przez lokalnych mieszkańców od przeszło 1000 lat. Ze Szklarskiej Poręby warto udać się do pobliskiego czeskiego miasta Harrachov, w którym znajduje się słynny kompleks skoczni narciarskich, w tym skocznia mamucia o punkcie konstrukcyjnym 185 metrów.  

 

Gdzie na wakacje w Polsce: Ustka 

Urlop w Polsce warto spędzić także w Ustce. Ta nieduża nadmorska miejscowość zachęca turystów wieloma atrakcjami. Wśród nich znajduje się latarnia morska z 1892 roku, Muzeum Ziemi Usteckiej, bunkry Bateria Bluechera z okresu II wojny światowej, neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciel, domki rybackie, port morski, pomnik usteckiej syrenki czy figura św. Jana Nepomucena. W Ustce funkcjonują dwa kąpieliska morskie – Ustka Wschód i Ustka Zachód. Ciekawostką turystyczną jest również niedokończone molo w Ustce, którego budowa została wstrzymana w 1939 roku. 

 

Gdzie na wakacje w Polsce: Polańczyk 

Fajne miejsca na wakacje w Polsce znajdują się również w miejscowościach z dostępem do jezior. Warto udać się do położonego w Bieszczadach Polańczyka, aby móc spędzić jednocześnie czas nad przepięknym Jeziorem Solińskich oraz w górach. Znajduje się tutaj punkt widokowy na cyplu, z którego widać takie szczyty Bieszczadów Wysokich jak m.in. Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Łopiennik czy Smerek.

Polańczyk jest miejscowością o walorach uzdrowiskowych, w której można uprawiać sporty wodne, wybrać się w rejs statkiem czy na spacer wzdłuż lasu. Istnieje możliwość wypożyczenia m.in. łódek, kajaków czy rowerów wodnych. Warto również zwiedzić uroczą kapliczkę kamienną z XIX wieku. W Polańczyku znajduje się wiele sklepów z pamiątkami oraz dobra baza gastronomiczna i noclegowa.  

 

Gdzie na wakacje w Polsce: Milówka 

Jeżeli nadal zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje w Polsce, polecamy odwiedzić Milówkę, zaciszną miejscowość położoną w Beskidzie Żywieckim, nad rzeką Sołą. Znana głównie dzięki pochodzącym stąd braciom Golcom, tworzącym zespół Golec uOrkiestra.

W Milówce rozpoczyna się zielony szlak turystyczny, który prowadzi przez Halę Boraczą na Rysiankę. Będąc tutaj na wakacjach, warto również zwiedzić zabytki sakralne, takie jak Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Kaplicę pw. św. Antoniego Padewskiego. Ciekawą atrakcją jest także tutejszy cmentarz żydowski. Żydzi osiedlili się w Milówce w drugiej połowie XIX wieku i przez pewien czas stanowili 10% miejscowej ludności. Uwagę turystów przyciąga ponadto Muzeum „Stara Chałupa” oraz zabytkowy budynek dawnego przedszkola.