Paszport to wierny kompan każdego podróżnika. Przez ostatnie dwa lata dalekie wyjazdy były co prawda utrudnione przez obostrzenia pandemiczne, ale od kilku miesięcy kolejne kraje na całym świecie znoszą je. Jeśli marzysz, żeby wyjechać na egotyczne wakacje, najpierw sprawdź datę ważności swojego paszportu.

Wakacje bez paszportu

Co jeśli dokument stracił ważność? Oczywiście możesz złożyć wniosek o wyrobienie nowego paszportu. Teoretycznie na jego wydanie czeka się maksymalnie 30 dni, jednak przed sezonem urlopowym biura paszportowe przeżywają oblężenie, a czas oczekiwania może się wydłużyć.

Brak paszportu nie przekreśla jednak marzeń o dalekich wojażach. Dokąd polecimy na wakacje bez paszportu? Lista zaskakuje.

Dzięki Strefie Schengen podróżując po Europie, zdążyliśmy się odzwyczaić od korzystania z paszportów. Wiele osób przypomina sobie o dokumencie, dopiero wtedy, kiedy zaczyna myśleć o egzotycznych wyjazdach. Wakacje bez paszportu są możliwe także na końcu świata. Choćby na Karaibach.

Gdzie można lecieć bez paszportu?

Gwadelupa jak z pocztówki. fot. ©thierrydehove.com/Getty Images

Francuskie departamenty zamorskie takie jak Gwadelupę czy Martynikę odwiedzimy bez paszportu. Jeśli nie planujemy pobytu dłuższego niż 90 dni, wystarczy dowód osobisty. Łatwy wjazd to niejedyny powód, dla którego warto rozważyć lot na Karaiby. Gwadelupa i Martynika są znane z malowniczych plaż i krystalicznie czystej wody. Do tego bujna, egzotyczna roślinność i gwarancja dobrej pogody. Nie dziwne, że zdjęcia z obu wysp często lądują na okładkach katalogów biur podróży.

Martynika często jest nazywana rajem na Ziemi. / fot. Matteo Colombo

Takie same zasady dotyczą Reunion – wyspy położonej na Oceanie Indyjskim. To propozycja dla osób, które lubią łączyć plażowanie z aktywnym wypoczynkiem. Na wyspie znajduje się aktywny wulkan Piton des la Fournaise. Reunion można poznać lepiej, spacerując po górskich szlakach turystycznych. Niecodziennym przeżyciem będzie też kąpiel w wodospadzie.

Reunion nie jest popularnym kierunkiem wśród Polaków. / fot. Lepretre Pierre/Getty Images

Na Gwadelupę, Martynikę i Reunion bezpośrednio dolecimy między innymi z Francji. Najwygodniej będzie oczywiście z biurem podróży. Warto jednak porównać ceny polskich i francuskich touroperatorów. Wymienione wyspy nie są popularnymi kierunkami w Polsce, przez co ceny wycieczek są dość drogie. We Francji mogą być znacznie tańsze. Nawet wliczając lot do Paryża, takie rozwiązanie może okazać się tańsze.

Bez paszportu dostaniemy się też do:

  • Gujany Francuskiej
  • Nowej Kaledonii
  • Polinezji Francuskiej
  • czy Majotty.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Opłata za wyrobienie paszportu to 140 zł. Poszczególnym grupom przysługują jednak zniżki. Są to: uczniowie i studenci, osoby niepełnosprawne, osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych.

Wnioski składa się punktach paszportowych. Ich adresy można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Co trzeba mieć ze sobą oprócz wniosku?

  • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie
  • dowód osobisty
  • dowód opłaty za paszport
  • ewentualnie dokument upoważniający do przyznania zniżki.

Czytaj więcej: