Fotografia podróżnicza według definicji Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego obrazuje emocje związane z czasem i miejscem, prezentuje lądy i ich mieszkańców oraz kulturę w jej naturalnym stanie bez ograniczeń geograficznych. Została ona zapoczątkowana w połowie XIX wieku przez takich fotografów jak  Francis Bedford, George Bridges, czy Maxime Du Camp. Ideę tę w roku 1888 podjęło i rozwija do dziś Towarzystwo National Geographic w imię „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”.

Fotografia podróżnicza wbrew stereotypom stawia profesjonalne wyzwania zarówno w sferze warsztatowej jak i kreatywności, łącząc w sobie zadania jakie stawiają inne gatunki fotografii -  fotografia portretowa, reporterska, pejzażowa, makrofotografia, itd.

Wystawa „Obrazki z podróży” przedstawia moje emocje związane z czasem i miejscem w myśl słów wielkiego fotografa Ansela Adamsa: „Fotografii nie robisz wyłącznie aparatem fotograficznym. Do dzieła fotografii wnosisz wszystkie obrazy jakie widziałeś, książki jakie przeczytałeś, muzykę, której słuchałeś, ludzi których pokochałeś”. Wystawa ta inauguruje cykl spotkań Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie z fotografującymi podróżnikami. Wystawa ta również z racji mojego zawodu lekarza okulisty promuje profesjonalną korekcję wad wzroku przy wsparciu firmy Johnson & Johnson Vision Care, w myśl hasła, że każdy z nas zasługuje na to, aby widzieć piękno świata w 100%.