Raptem kilka dni temu informowaliśmy o uruchomieniu przez popularną w Europie firmę FlixBus bezpośredniego połączenia autobusowego z Polski do Finlandii. Pierwszy charakterystyczny zielony pojazd wyruszył z Warszawy do najszczęśliwszego – według corocznego zestawienia World Happiness Report – kraju świata 27 lipca. Po drodze pasażerowie mogą wsiadać i wysiadać w Łomży, Suwałkach, Kownie i Szawle na Litwie, łotewskiej Jułgawie i Rydze oraz Parnawie w Estonii.

W Tallinie pasażerów czeka przesiadka na prom do Helsinek, skąd kontynuowana jest dalsza podróż autobusem. Zwieńczeniem 28-godzinnej wyprawy jest miasto Vaasa w zachodniej części kraju. 

Zainteresowanie podróżami do krajów bałtyckich i skandynawskich stale rośnie – szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy pogoda sprzyja ich odkrywaniu. Dlatego chcemy zapewnić jak najwięcej dogodnych możliwości podróżowania do tych obszarów. Finlandia była ostatnim z państw UE w kontynentalnej części Europy, gdzie brakowało połączeń FlixBusa – mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich.

FlixBus uruchamia połączenie z Krakowa do Oslo

Jak się okazuje, FlixBus nie zamierza spoczywać na laurach i stale rozwija swoją siatkę połączeń. 3 sierpnia uruchomione zostanie pierwsze bezpośrednie połączenie autobusowe z Polski do Norwegii. Podróż rozpocznie się w Krakowie, skąd pasażerowie wyruszą w drogę o godz. 08:25. Kolejnymi przystankami na trasie będą: 

  • Katowice,
  • Łódź,
  • Ciechocinek,
  • Toruń,
  • Grudziądz,
  • Gdańsk,
  • Sopot,
  • Gdynia (Dworzec Autobusowy),
  • Gdynia (Terminal Promowy).

Odcinek Trójmiasto – Karlskron podróżni przepłyną nocnym promem, który tak jak w przypadku połączenia Polska – Finlandia, jest wliczony w cenę biletu. W Szwecji turyści będą mogli wysiąść w Växjö, Värnamo, Jönköping, Borås, na lotnisku Göteborg-Landvetter i w Göteborgu. Kolejnym, a zarazem ostatnim przystankiem na trasie, będzie Busterminalen Galleriet w Oslo

Dzięki współpracy z firmą Stena Line, FlixBus oferuje możliwość łatwej i wygodnej podróży z Polski bezpośrednio do krajów skandynawskich, przez Szwecję aż do Norwegii – zapewnia cytowany chwilę wcześniej Michał Leman. – To ogromne ułatwienie dla pasażerów, ponieważ rezerwując podróż na stronie FlixBusa lub w aplikacji mobilnej, będą oni mogli odbyć całą trasę na jednym bilecie, bez konieczności dokonywania oddzielnej rezerwacji na przeprawę promem. Co więcej, w cenie kursu zawiera się także miejsce w kajucie – dodaje.

FlixBus uruchamia połączenie z Krakowa do Oslo / Fot. Michaela Rehle/Bloomberg via Getty Images

FlixBus Kraków – Oslo: koszt biletów i czas podróży

Osoby korzystające z oferty FlixBusa będą musiały uzbroić się jednak w cierpliwość, bowiem podróż z Krakowa do Oslo potrwa ponad 32 godziny. Ceny biletów oscylują w granicach 400 złotych. Ostateczny koszt podróży zależy od tego, na jak długo przed planowanym wyjazdem dokonamy rezerwacji.

Warto pamiętać, że cena biletu obejmuje rejs promem z Gdyni do szwedzkiego Karlskron. Aby mieć zagwarantowane miejsce w kabinie, każdy z pasażerów, najpóźniej 72 godziny przed podróżą, musi wypełnić specjalny formularz nadesłany na podany wcześniej adres e-mail. 

W ramach ciekawostki dodajmy, że w Norwegii żyje ponad 100 tysięcy Polaków, dzięki czemu nasi rodacy stanowią tam najliczniejszą mniejszość narodową.