Fidżi: gdzie leży?

Fidżi jest najbardziej rozwiniętym centrum turystycznym w Oceanii. Wyspa Fidżi to w praktyce ponad 300 wysp z niesamowitymi niebieskimi lagunami, wspaniałymi plażami i wzgórzami porośniętymi wiecznie zielonymi lasami.

Fidżi na mapie zlokalizowana jest w południowo – zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wyspa Fidżi leży na archipelagu Melanezji. Zamieszkane jest około 100 wysp, reszta jest bezludna. Od 1877 roku Suva jest stolicą Fidżi, choć największym miastem na wyspach jest Nasinu. Krajobraz wysp jest niezwykle zróżnicowany. Wysokie na 1200 metrów wulkany są charakterystyczne dla krajobrazu Fidżi. Gdzie leży wyspa, jeśli chodzi o odległość od lądu kontynentalnego? Fidżi jest zlokalizowane 2800 kilometrów na wschód od Australii i 2000 kilometrów od Nowej Zelandii.

Fidżi: co warto wiedzieć?

Fidżi jest niezwykle popularne wśród turystów. Jednocześnie nie przypomina słabo zaludnionych i mało rozwiniętych wysp regionu.

Główne wyspy to:

 • Viti Levu (Suva, Lautoka, Nadi, Sigatoka);
 • Vanua Levu (Savusavu);
 • Ovalau ( Levuka);
 • Mamanuca i Yasawa.

Oprócz tego istnieje tutaj Denarau Island - mała prywatna wyspa z dwoma hotelami Sheraton (jednymi z najlepszych na świecie). Wyspa jest oddzielona od Viti Levu wąskim kanałem, przez który przerzucany jest most drogowy. Vatulele to niekończące się piaszczyste plaże, palmy i 12 luksusowych willi położonych daleko od siebie, dzięki czemu każda z nich ma, swój własny odcinek plaży, naturalnie oddzielony od innych. Wakaya to mała wyspa, która przyjmuje jednocześnie nie więcej niż 12 osób. Idealny dla nowożeńców, gwarantujący całkowitą prywatność. Vomo Island to ekskluzywny kurort Sheraton z 30 luksusowymi willami.

Import walut krajowych i zagranicznych nie jest ograniczony. Możesz eksportować z kraju nie więcej niż 5000 FJD lub równowartość tej kwoty w obcej walucie. Import substancji pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, żywności i wszelkich zwierząt jest zabroniony. Zabronione jest, bez odpowiedniego zezwolenia, wywóz próbek roślin i zwierząt objętych ochroną państwa, a także skóry, kości, muszli. Surowo zabrania się importu narkotyków do kraju.

Na Fidżi dozwolone jest przewożenie nie więcej niż 500 papierosów lub 500 cygar, a także 2 litrów alkoholu. Na małych wyspach nie ma dróg. Te są tylko na dwóch dużych wyspach - Viti Levu i Vanua Levu. Do przemieszczania się między wyspami najlepiej jest wynająć łódź.

Lato na Fidżi trwa od listopada do maja, średnia temperatura powietrza w tym czasie wynosi +26 ° C. W miesiącach letnich występują największe opady. Zima (od czerwca do końca października) jest suchsza i chłodniejsza, a średnia temperatura powietrza wynosi + 23 ° C. Na wietrznych zboczach pada regularnie, na nizinach - rzadko. Wyspa znajduję się w sercu pasa cyklonu na Pacyfiku, dlatego w niektórych miesiącach lepiej nie odwiedzać Fidżi. Kiedy zatem jechać, wypoczywać na wyspę?

Fidżi: atrakcje turystyczne

Cudowne plaże i przejrzysta ciepła woda, to największe atrakcje Fidżi. Co warto zobaczyć jeszcze i kiedy na Fidżi jechać?

Jak wspomnieliśmy, nie każda pora roku jest odpowiednia żeby jechać na Fidżi. Pogoda decyduje, kiedy można jechać, a kiedy raczej należy omijać wyspę. Cyklony nawiedzają wyspę od listopada do marca. Najlepszym terminem jest maj – lipiec, kiedy temperatury są stosunkowo wysokie, a opady niewielkie.

Na wyspie Ovalau warto odwiedzić starą stolicę kolonialną Fidżi - miasto Levuka. Interesująca jest także wioska Lovoni, położona w kraterze wygasłego wulkanu. Miejsca historyczne yo też:

 • Wydmy Sigatoka;
 • Narodowy Park Dziedzictwa Koroyanitu w pobliżu Nadi i Lautok;
 • Osada Korotogo w pobliżu Singatoka;
 • Grupa wysp Lau;
 • „Ogród śpiącego giganta” u podnóża gór Sabeto z tysiącami storczyków, tropikalnych kwiatów i drzew.

W Lautoka można odwiedzić kolorowe rynki etniczne. Interesujący jest także „rejs z delfinami” - turystów zabiera się jachtem do delfinarium, gdzie można popływać z jego mieszkańcami. Jednak Fidżi to przede wszystkim plaże. Każdy hotel ma własną wyposażoną plażę z bezpłatnymi leżakami, hamakami i parasolami.

Jedną z głównych atrakcji wysp Fidżi jest obfitość raf koralowych, utworzonych przez tak zwane „miękkie koralowce”. Woda tutaj jest idealna do nurkowania - temperatura jest przez cały rok w zakresie od +25 ° C w zimie (od maja do listopada) do +30 ° C w lecie i jest stabilna na głębokościach od 0 do 15 metrów, a widoczność sięga 40 metrów. Na Viti Levu najlepsze miejsca do nurkowania można znaleźć na Wybrzeżu Koralowym i w Porcie Pacyfiku po zachodniej stronie wyspy, w lagunie Bek, która jest kraterem wygasłego wulkanu o długości 16 km, a także u wybrzeży Watulele, gdzie żyją czerwone krewetki. Na północny zachód od Viti Levu dobre miejsca do nurkowania znajdują się u wybrzeży Yasawa i grupy wysp Mamanuca. Na południu znajduje się wyspa Kandavu ze słynnymi rafami Astrolabe, Namalat, Solo i Tavuki. Brzegi Sava i Lau i Yasawa mają ciekawe podwodne jaskinie.

Fidżi: jak się przygotować do wyjazdu?

Ile kosztuje wycieczka na Fidżi i jak przygotować się do wyjazdu na tą egzotyczną wyspę?

 • Turyści z dziećmi powinni wybrać wyspę Viti Levu. Jest tam park wodny, akwarium i centra zabaw dla dzieci.
 • Na Fidżi są gniazda trójfazowe, zaleca się wcześniejsze zaopatrzenie adaptera.
 • Konieczne jest zaszczepienie się przeciwko durowi brzusznemu, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i polio.
 • Fidżi to kraj o bardzo gorącym klimacie. Na wycieczkę warto zabrać kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i okulary przeciwsłoneczne.
 • Należy stosować wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodę.
 • Ze względów bezpieczeństwa, podróżując po archipelagu, nie powinieneś uczestniczyć w demonstracjach politycznych ani spacerować w indyjskich dzielnicach Suva i Nadi późnym wieczorem. Aby dostać się do hotelu z klubu nocnego lub baru, lepiej wezwać taksówkę.
 • Banki Fidżi od poniedziałku do czwartku są otwarte od wpół do dziewiątej rano do trzeciej po południu. Bank na lotnisku Nadi jest otwarty przez całą dobę.
 • Napiwki w restauracjach są obowiązkowe, ich kwota to 10% faktury.
 • Przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem w niektórych ośrodkach można zbierać datki.

 

Fidżi: waluta i ceny

Dolar Fidżi (FJD lub F $), równy stu centom. Dolar Fidżi jest w przybliżeniu równy dolarowi australijskiemu (1 USD = 1,71 USD). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 50, 20, 10, 5 i 2 dolarów, a także monety o nominałach 1 USD i 50 centów oraz 20, 10 i 5 centów.

Jednocześnie w wolnym obrocie są dolary Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Banki na wyspach są czynne od poniedziałku do czwartku od 9.30 do 15.00, w piątki - od 9.30 do 16.00. Wszystkie banki są zamknięte w soboty i niedziele. Kantory RFED zajmujące się wymianą walut i realizacją czeków podróżnych w regionach turystycznych są czynne od poniedziałku do piątku od 08.30 do 17.00, w soboty od 08.30 do 12.00.

Możesz wymieniać waluty na lotnisku, bankach, kantorach i prawie we wszystkich hotelach. Kurs większości walut na świecie jest dość stabilny, a kurs jest publikowany codziennie we wszystkich gazetach centralnych. Prawie wszystkie restauracje, hotele, sklepy, agencje wynajmu samochodów i biura turystyczne akceptują wszystkie główne rodzaje kart kredytowych. Jednocześnie lokalne bankomaty (z rzadkimi wyjątkami) nie obsługują kart wydawanych przez zagraniczne banki. Niektóre ośrodki pobierają prowizję w wysokości 5% od transakcji kartą kredytową.

Czeki podróżne można realizować w bankach, kantorach, a także w większości dużych hoteli i sklepów. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wahaniami kursów walut, zaleca się przyjmowanie czeków w dolarach australijskich lub funtach szterlingach.

Fidżi jest jednym z najtańszych krajów na południowym Pacyfiku. Ze względu na fakt, że warunki klimatyczne pozwalają na uprawę szerokiej gamy roślin bezpośrednio na wyspach, ceny żywności na Fidżi są stosunkowo niskie. Większości towarów objęta jest podatkiem VAT w wysokości 12,5%.

Fidżi: co przywieźć na pamiątkę?

Lądując na Fidżi, możemy zobaczyć wielu ludzi ubranych w jasne kolorowe lub tradycyjne stroje lokalnej produkcji. To jednocześnie stosunkowo niedrogi i popularny prezent dla ciebie lub twoich bliskich.

Ubranie z charakterystycznym nadrukiem i starożytnymi symbolami można kupić dosłownie wszędzie. Szczególnie interesujące są tradycyjne zawijane spódnice zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jakość krawiectwa nie jest doskonała, ale produkty są bardzo eleganckie i bardzo wygodne w noszeniu.

W historii Fidżi głęboko odcisnął się kanibalizm. Dlatego na wyspie można kupić zabawne drewniane topory i inne ozdobne narzędzia, podobne do tych, które w starożytności były używane do rozbicia czaszki ofiary. Kolejnym przedmiotem handlu są ostre widelce z zębami trójkątnymi lub kwadratowymi, takie jak te używane były kiedyś do zjadania ludzi.

Rzeźba w drewnie jest jedną z najstarszych sztuk na Południowym Pacyfiku, więc drewniane lub kamienne ludzkie posągi, maski i pochodnię są popularną pamiątkę. Te przedmioty, tak zwane Tiki, są przedmiotami kultu zgodnymi ze starożytną religią Fidżi i są personifikacją duchów. Wielu turystów decyduję się też na kupno błyszczących naturalnych czarnych pereł.

Fidżi: ciekawostki

 1. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Fidżi? Ciekawostki, które są jednocześnie poradami w zakresie zachowania się na wyspie ułożyliśmy w punktach.
 2. Negocjacje w sklepach nie są akceptowane. Targowanie jest możliwe tylko na rynku i u indyjskich kupców. 
 3. Mieszkańcy Fidżi nie są najbardziej punktualnymi ludźmi. Opóźnianie spotkania lub rozpoczęcie wydarzenia w ciągu dwudziestu minut od wyznaczonej godziny uważa się za normalne.
 4. Na wyspach nie mówi się głośno. Podnoszenie tonu głosu jest uważane za niegrzeczne i jest uważane za przejaw agresji.
 5. Po otrzymaniu prezentu od lokalnego mieszkańca zaleca się podziękować mu prezentem zwrotnym.
 6. Odwiedzając Fidżi, powinieneś także wziąć małą pamiątkę dla właściciela domu. Może to być rozdrobniony korzeń Yangon, papierosy lub butelka wina.
 7. Konieczne jest ubieranie się na Fidżi w sposób skromny i powściągliwy, unikając zbyt otwartych sukienek i odzieży sportowej. Na wsi nie powinniśmy nosić kapelusza, który jest dozwolony tylko dla przywódców danej społeczności.