Tegoroczny Festiwal Piwa w Browarach Warszawskich, który odbędzie się między 25 a 29 października, powraca z nowym hasłem – „Znajdź swój smak!”. Wszystkie festiwalowe aktywności będą koncentrować się na poznawaniu piw Browaru Warszawskiego oraz na beer pairingu i odkrywaniu swoich ulubionych smaków piwa. Nie zabraknie także atrakcji dla tych, którzy cenią dobrą zabawę i czas spędzony w gronie przyjaciół.  

Browarowe restauracje zapraszają na beer pairing. Beer pairing, czyli opracowanie menu pasującego do piwa, to nie lada wyzwanie, ale też wielka przyjemność dla kucharzy, których pomysły zdobędą uznanie piwnych smakoszy. Zmierzą się z nim restauracje i koncepty kulinarne znajdujące się oczywiście na terenie Browarów Warszawskich.

Wśród restauracji, które oferują w czasie trwania Festiwalu specjalną kartę znalazły się: Bombaj Masala, Baken, Nine’s, Olivos, Sakana, Sobremesa, Wyraj, Bakery Browary Warszawskie oraz lokale z Food Hall Browary (Octo Pizza Pasta, Boston Burger, A'Panu Occo).  

Browary Warszawskie (Fot. Materiały prasowe)

Zwiedzanie Browaru Warszawskiego 

W trakcie drugiej edycji festiwalu, miłośnicy rzemieślniczego piwa będą mogli odkryć tajemnice piwowarstwa u samego źródła. Browar Warszawski otwiera drzwi do swojego serca, zapraszając na niezwykłe zwiedzanie prowadzone przez doświadczonych piwowarów. Odwiedzający będą mieli okazję zgłębić wiedzę na temat procesu warzenia piwa oraz zrozumieć, jak różne składniki wpływają na jego smak i aromat. Zwiedzanie zaplanowane jest od czwartku do niedzieli, między godziną 12:00 a 18:00. Wstęp wolny. 

Podczas 5-dniowego Festiwalu Piwa w Browarach Warszawskich nie zabraknie również niezapomnianych doznań kulturalnych i muzycznych, które uzupełnią piwne atrakcje. Organizatorzy przygotowali program rozrywkowy, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Na scenie wystąpią m.in. Arek Kłusowski, Robert Cichy oraz Resort Komedii.  

Browary Warszawskie (Fot. Materiały prasowe)

Historia Festiwalu Piwa  

Pierwsza edycja Festiwalu Piwa cieszyła się ogromną popularnością i uznaniem nie tylko wśród miłośników piw rzemieślniczych. Wydarzenie zgromadziło gości z całej Polski, tworząc tym samym nową browarniczą tradycję na Woli.  

– Browary Warszawskie mają niezwykłą historię, która warta jest przypomnienia. Właśnie temu służy Festiwal Piwa – nawiązuje do wieloletniej piwowarskiej tradycji Woli, a jednocześnie łączy dzisiejszych smakoszy kraftowego piwa nowym pomysłem beer pairingu. Jest to doskonały przykład tego, jak Browary Warszawskie tworzą mosty pomiędzy nowoczesnymi konceptami i przeszłością tego miejsca, którą warto pamiętać – zaznacza Karolina Prędota-Krystek, Head Of Food And Beverage.

Źródło: Browary Warszawskie