W czasie tegorocznego sezonu narciarze narzekają na brak śniegu. I to nie tylko w Polsce! Również w Austrii i we Włoszech nie udało się uruchomić wszystkich wyciągów. Czekać na to aż zacznie porządnie padać? A może poszukać śniegu gdzieś dalej? W kurortach jeszcze mało znanym polskim miłośnikom sportów zimowych? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl podpowiada kilka takich miejsc Zacznijmy od Gruzji
Ostatnio coraz więcej się o niej mówi. A czy o jej kurortach narciarskich też? Można wymienić przynajmniej dwa, które są ważne i naprawdę godne uwagi: Bakuriani i Gudauri. Pierwszy położony jest na wysokości 1700 m.n.p.m., na północnym stoku Gór Trialeckich w masywie Małego Kaukazu, niedaleko parku narodowego Bordżomi. Na narciarzy czeka tu 16 stoków o różnym stopniu trudności. Największą popularnością cieszy się mierząca 2155 m.n.p.m. Kochtagora, z której można zjechać trzema różnymi trasami. Poza dobrze przygotowanymi szlakami na turystów czekają wypożyczalnie sprzętu i instruktorzy. Po całym  dniu na stoku można odpocząć w jednym z tutejszych lokali z tradycyjną gruzińską kuchnią. Drugi kurort – Gudauri, jest nowy i bardzo szybko się rozwija. Leży w regionie Kazbegi na wysokości 2196 m.n.p.m. Najniższy stok leży tu na wysokości 1990 m.n.p.m., najwyższy –  ponad 3000 m.n.p.m. Każdego roku przygotowywane są tu kolejne nowe trasy. Dotychczas najdłuższa z nich ma 7 kilometrów i zmianę wysokości 1000 metrów. W Gudauri jest też specjalny stok dla amatorów jazdy ekstremalnej, tzw. free-ride oraz coś dla zawodowców – heliskiing. Jest tu możliwość wypożyczenia sprzętu czy zatrudnienia instruktora. Na eSKY.pl można zakupić bilety lotnicze do gruzińskiego Kutaisi w cenie od 266 PLN w dwie strony. Serwis oferuje też rezerwację noclegów w miejscowościach narciarskich.

A jak nie Gruzja to może Francja?
Z reguły Polacy nie myślą o takiej dalekiej wyprawie i preferują wypady w Alpy austriackie czy włoskie. Jednak odkąd tanimi liniami można dolecieć do francuskiego Grenoble, kierunek ten powinien zyskać na popularności. Obszar narciarski Grenoble zadowoli zarówno narciarzy – tych biegowych i zjazdowych, jak i miłośników innych sportów zimowych. Krajobrazy dookoła są malownicze. Śniegu jest zawsze sporo, a do tego świeci piękne słońce. Z Grenoble łatwo dostać się do sąsiadujących obszarów narciarskich - Alpe d’Huez oraz Les Deux Alpes. Tam jest m.in. trasa „Sarenne”, czyli najdłuższy zjazd narciarski na świecie! Miejscowość, którą szczególnie należy polecić w tych okolicach to  Chamrousse. Dla miłośników sporów zimowych przygotowano 23 wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe o łącznej długości 90 km. Wiele z nich jest dla osób średniozaawansowanych, ale nie brakuje i tras czarnych – jest ich tu siedem, są też dwa szlaki olimpijskie z 1968 roku. Niemałą atrakcją są też zjazdy po oświetlonym stoku "Les Gaboureaux" do Chamrousse 1650 m.n.p.m., zjeżdżając można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na światła Grenoble. Warto odwiedzić tutejszą stację narciarską w masywie “Massif de Belledonne“, z której rozciąga się niesamowity widok zarówno na otaczające go czterotysięczniki, jak i na francuska nizinę. Tutejsze nartostrady doskonale nadają się do jazdy dla rodzin z dziećmi. Są tu też liczne funparki, dzięki którym kurort ten zyskał miano “Espace Freestyle“. W serwisie eSKY.pl bilety do Grenoble można kupić od 690 PLN, natomiast hotele w okolicy są od 131 PLN za dobę dla dwóch osób.

Kalifornia w Stanach Zjednoczonych!
Większości osób kojarzy się ze słońcem i plażą, tymczasem są tam jedne z najlepszych ośrodków narciarskich w całej Ameryce Północnej – Mammoth Mountain Ski Area i Heavenly Mountain Resort. Pierwszy z nich, położony na wschodzie stanu, znajduje się po wschodniej stronie pasma Sierra Nevada w Invo National Forest. W ośrodku na narciarzy czeka
28 wyciągów i 150 tras, przy czym najdłuższa liczy 5 km. Znajduje się on na wysokości od 2424 m.n.p.m. do 3369 m.n.p.m. Z jazdy w tym kurorcie ucieszą się zarówno średniozaawansowani narciarze, jak i eksperci. Sezon narciarski trwa tu od listopada do czerwca – i jest jednym z najdłuższych w Ameryce Północnej. Drugim, ważnym kalifornijskim kurortem jest Heavenly Mountain Resort zlokalizowany w okolicy South Lake Tahoe. W ośrodku jest 90 tras zjazdowych – najdłuższa z nich ma 8 km i 30 wyciągów, które do nich prowadzą. Dolna stacja narciarska znajduje się na wysokości 2001 m.n.p.m., a górna na 3068 m.n.p.m. W resorcie jest dużo tras zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają. Na terenie kurortu są 3 snowparki. Sezon trwa tu od listopada do kwietnia. Bilety lotnicze do Kalifornii – San Francisco można kupić za pośrednictwem eSKY.pl już od 2108 PLN, stamtąd do kurortów narciarskich można dostać się samochodem ok. 5 godzin jazdy, lub jedną z amerykańskich linii krajowych. Na stronie eSKY.pl jest też możliwość zarezerwowania noclegu w obu kurortach w cenie od 180 PLN za dobę dla dwóch osób.