1. Szentendre i Zakole Dunaju (Węgry)

Szentendre to malownicze miasto, którego historia sięga XI wieku, jednak jego tereny zamieszkiwane były przez okoliczne ludy już wiele wieków wcześniej. Najechane i zniszczone, najpierw przez Mongołów a następnie przez Turków, zostało odbudowane w XVII wieku i wyrosło na niezwykle oryginalne, pełne uroku miasteczko od lat pozostające inspiracją dla artystów. Latem okolice zalewają tłumy turystów i to głównie z tego powodu warto przyjechać tu wiosną bądź jesienią.

 

2. Południowe Morawy (Republika Czeska)

Coraz częściej nazywane „Słowiańską Toskanią” Morawy Południowe, to prawdopodobnie jeden z najbardziej malowniczych regionów Centralnej Europy. To fantastyczna kraina pełna potężnych zamków, bogata w lokalny folklor i słynąca ze wzgórz pokrytych gęstymi lasami i licznymi winnicami. Będąc w okolicy warto odwiedzić nie tylko Brno, ale również kilka mniejszych miejscowości jak Mikulov, Bitov czy Znjomo oraz pobłądzić po wapiennych wąwozach i jaskiniach Morawskiego Krasu.

 

3. Bańska Szczawnica (Słowacja)

Położona w środku Gór Szczawnickich Bańska Szczawnica to prawdziwa perła Słowacji od 1993 roku wpisana na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. To najstarsze miasto górnicze w całej Słowacji pozostaje mieszanką fantastycznych barokowych, renesansowych i neoklasycznych budowli postawionych na przestrzeni wieków w różnych celach. Są to fantastyczne rzeźbione kościoły, konstrukcje obronne oraz zgrabne pałace. Wszystko to na powierzchni 35km2.

 

4. Zamki chłopskie Transylwanii (Rumunia)

Fenomen zamków chłopskich jest taki, że zachowując prawie wszystkie cechy budowli obronnych, zostały w całości postawione przez chłopów i przez nich również były zarządzane. Otoczone potężnymi murami, miały służyć lokalnej ludności jako schronienie podczas najazdu wrogów. Jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych zamków chłopskich jest, położony na wzgórzu i wciąż trudno dostępny, Râşnov. Do dziś zamkowe obwarowania budzą wśród odwiedzających respekt. Wartym uwagi jest również, wpisany na listę UNESCO, zamek Câlnic. Obie budowle to jedne z nielicznych w pełni zachowanych tego typu budowli w tym regionie Europy.

 

5. Półwysep Tihany (Węgry)

Długi na nieco ponad 5 km i szeroki na 3 km kawałek ziemi położony na północy słynnego Jeziora Balaton, to nic innego jak Półwysep Tihany. Centralną część tego skalistego terenu zajmują jeziora pochodzenia wulkanicznego, zaś wschód i zachód to głównie małe, urokliwe miasteczka, w których nie trudno o trafienie na winnicę, bowiem większość okolicznych wzgórz porośnięta jest winoroślami, z których produkuje się jedne z najsmaczniejszych win Europy.

 

6. Przełom Dunaju w Żelaznej Bramie (Serbia/Rumunia)

Na pograniczu Serbii i Rumunii, pomiędzy Karpatami a Górami Wschodnioserbskimi, rozciąga się przełomowy odcinek Dunaju zwany Żelazną Bramą. Można się tam dostać drogą lądową bądź wybrać bardziej alternatywny sposób – żeglugę. Bez względu na wybrany środek transportu roztaczające się dookoła widoki potrafią zaskoczyć. Z jednej strony rzeka, a z drugiej porośnięte gęstymi lasami wzgórza, czynią z tej okolicy fantastyczne miejsce do odpoczynku i relaksu.

 

7. Półwysep Kaliakra (Bułgaria)

Skalisty i wysunięty najdalej na wschód punkt Bułgarii to półwysep Kaliakra. Jego klify sięgają nawet 70 metrów wysokości, co czyni z nich idealny punkt do obserwacji pływających w Morzy Czarnym delfinów. Aktualnie Kaliakra to rezerwat przyrody z fantastycznie zachowanym dziedzictwem historycznym. Wszystko to w połączeniu z cudownym krajobrazem i bogactwem kulturowym samej Bułgarii, czyni z tego miejsca jedno z najbardziej wartych odwiedzenia punktów na mapie Europy Środkowo-Wschodniej.

 

8. Kutna Hora (Republika Czeska)

Kutna Hora, przez wielu nazywana „państwowym skarbcem”, to miasteczko w gotyckim stylu położone w centrum czeskiej Bohemii. Dzięki wspaniałej architekturze i bogactwie historycznym w roku 1995 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Bez dwóch zdań można ją nazwać perłą środkowoeuropejskiego gotyku – nie trudno bowiem zauważyć, że to ten styl przeważa w architekturze miasta. Kościół św. Barbary, ossuarium kościoła Wszystkich Świętych czy gotycka kaplica czaszek w pobliskiej miejscowości Sedlec, to jedynie niektóre z fascynujących budowli.

 

Listę 8 często pomijanych, a wartych odwiedzenia miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej przygotowało trivago.pl we współpracy z autorami bloga gdziewyjechac.pl – laureatami i finalistami konkursu na Blog Roku 2014 w kategorii Podróże.