Etiopia: co warto wiedzieć?

Wielu turystów zastanawia się, gdzie jest Etiopia. To państwo w środkowo-wschodniej Afryce o starożytnej historii i niezwykle ciekawej kulturze. Zanim wybierzemy się do tego afrykańskiego kraju, musimy zebrać wszelkie informacje o Etiopii. Aby podróżować do Etiopii, podróżni z Unii Europejskiej muszą mieć pozwolenia na wjazd do tego kraju. Wizy można uzyskać w ambasadzie Etiopii lub na lotnisku w Addis Abebie po przyjeździe. Wizy wydawane przez ambasadę dla turystów mają ważność 3 miesięcy. Pamiętajmy, że nie ma możliwości ubiegania się o wizę przez Internet.

Oficjalną walutą w Etiopii jest birr. Istnieje możliwość transportu waluty krajowej (birr) przez granicę w ilości nieprzekraczającej 10 birr. Wyjątkiem jest granica między Etiopią a Erytreą, gdzie nie ma ograniczeń dotyczących importu i eksportu walut. Cała kwota musi znaleźć odzwierciedlenie w deklaracji. Zalecamy zachowanie deklaracji i czeków potwierdzających operacje wymiany walut do momentu opuszczenia kraju. Możesz wymienić dowolną walutę w bankach i hotelach. Najkorzystniej jest przeprowadzać operacje wymiany euro i dolarów amerykańskich. Turyści przyjeżdżający na wakacje mogą zapłacić kartą plastikową i czekami turystycznymi w biurach zagranicznych linii lotniczych. Wybierając się w podróż, zalecamy zabranie ze sobą dolarów amerykańskich. Są akceptowane jako płatność w restauracjach i dużych sklepach.

Jeśli nie chcemy narazić się na konsekwencje prawne, pamiętajmy, że produkty z metali szlachetnych podlegają deklaracji. Kości słoniowej, skór zwierzęcych i rogów nosorożca nie można wywozić z kraju. Produkty złote i diamentowe mogą być wywożone zgodnie z informacjami określonymi w zgłoszeniu przywozowym. W przypadku wywozu ziaren kawy należy przedstawić organom celnym dokumenty potwierdzające legalność ich nabycia.

Dla każdego turysty bardzo ważna jest lokalna kuchnia. Cechą kuchni etiopskiej jest brak sztućców. Zastępuje je yngerha - kwaśne ciasto wykonane z mąki teff. Ynger jest używany przez miejscową ludność i odwiedzających zamiast talerzy i łyżek. Większość dań z Etiopii serwowana jest z pikantnymi sosami. Prawie każde danie zawiera czosnek, cebulę, imbir, musztardę, czerwoną paprykę, kolendrę i goździki. Podczas podróży radzimy turystom spróbować „Tybsy” (smażona wołowina z pikantnym sosem) i „Brindo” (świeże mięso z pieprzem i sosem kapuścianym). W przybrzeżnych regionach Etiopii popularne są ryby, które smażone są na węglu drzewnym lub duszone z przyprawami. Etiopia jest uważana za miejsce narodzin drzewa kawowego, a kawa jest ulubionym napojem mieszkańców tego kraju.