Etiopia: co warto wiedzieć?

Wielu turystów zastanawia się, gdzie jest Etiopia. To państwo w środkowo-wschodniej Afryce o starożytnej historii i niezwykle ciekawej kulturze. Zanim wybierzemy się do tego afrykańskiego kraju, musimy zebrać wszelkie informacje o Etiopii. Aby podróżować do Etiopii, podróżni z Unii Europejskiej muszą mieć pozwolenia na wjazd do tego kraju. Wizy można uzyskać w ambasadzie Etiopii lub na lotnisku w Addis Abebie po przyjeździe. Wizy wydawane przez ambasadę dla turystów mają ważność 3 miesięcy. Pamiętajmy, że nie ma możliwości ubiegania się o wizę przez Internet.

Oficjalną walutą w Etiopii jest birr. Istnieje możliwość transportu waluty krajowej (birr) przez granicę w ilości nieprzekraczającej 10 birr. Wyjątkiem jest granica między Etiopią a Erytreą, gdzie nie ma ograniczeń dotyczących importu i eksportu walut. Cała kwota musi znaleźć odzwierciedlenie w deklaracji. Zalecamy zachowanie deklaracji i czeków potwierdzających operacje wymiany walut do momentu opuszczenia kraju. Możesz wymienić dowolną walutę w bankach i hotelach. Najkorzystniej jest przeprowadzać operacje wymiany euro i dolarów amerykańskich. Turyści przyjeżdżający na wakacje mogą zapłacić kartą plastikową i czekami turystycznymi w biurach zagranicznych linii lotniczych. Wybierając się w podróż, zalecamy zabranie ze sobą dolarów amerykańskich. Są akceptowane jako płatność w restauracjach i dużych sklepach.

Jeśli nie chcemy narazić się na konsekwencje prawne, pamiętajmy, że produkty z metali szlachetnych podlegają deklaracji. Kości słoniowej, skór zwierzęcych i rogów nosorożca nie można wywozić z kraju. Produkty złote i diamentowe mogą być wywożone zgodnie z informacjami określonymi w zgłoszeniu przywozowym. W przypadku wywozu ziaren kawy należy przedstawić organom celnym dokumenty potwierdzające legalność ich nabycia.

Dla każdego turysty bardzo ważna jest lokalna kuchnia. Cechą kuchni etiopskiej jest brak sztućców. Zastępuje je yngerha - kwaśne ciasto wykonane z mąki teff. Ynger jest używany przez miejscową ludność i odwiedzających zamiast talerzy i łyżek. Większość dań z Etiopii serwowana jest z pikantnymi sosami. Prawie każde danie zawiera czosnek, cebulę, imbir, musztardę, czerwoną paprykę, kolendrę i goździki. Podczas podróży radzimy turystom spróbować „Tybsy” (smażona wołowina z pikantnym sosem) i „Brindo” (świeże mięso z pieprzem i sosem kapuścianym). W przybrzeżnych regionach Etiopii popularne są ryby, które smażone są na węglu drzewnym lub duszone z przyprawami. Etiopia jest uważana za miejsce narodzin drzewa kawowego, a kawa jest ulubionym napojem mieszkańców tego kraju.

Etiopia: historia

Etiopia jest państwem starożytnym. Ludność Etiopii zorganizowała się w państwo już w V-IV wieku. p.n.e. W IV wieku naszej ery do Etiopii dotarło chrześcijaństwo, które stało się głównym powodem podziału cywilizacji etiopskiej w Afryce. Pierwsze kontakty polityczne Etiopii z Europą sięgają XVI wieku. W XIX wieku. Etiopczycy utrzymali swoją państwowość w obliczu najazdów z Wielkiej Brytanii, Egiptu, sudańskiego państwa teokratycznego Imama Mahdiego i prób kolonialnych Włoch.

Po klęsce Włochów w bitwie pod Aduą (1896) cesarz Menelik II, opierając się na wsparciu Rosji i Francji, uzyskał od Europejczyków uznanie niepodległości Etiopii. Przyłączenie ziem Sidamo, Jimmy i Kaffy do Etiopii w wyniku agresywnych kampanii Menelika w latach 1896–1898 i zawarcia traktatów międzynarodowych z Francją (1893), Włochami (1896 i 1908) i Anglią (1897) doprowadziły do ustanowienia nowoczesnych granic kraju. W 1935 roku Faszystowskie Włochy rozpętały agresję przeciwko Etiopii. W wyniku szeroko rozpowszechnionego ruchu partyzanckiego i operacji wojsk brytyjskich w 1941 roku Włosi zostali wygnani z Etiopii. Do 1944 roku kraj faktycznie podlegał brytyjskiej administracji wojskowej.

W 1945 r. Etiopia stała się jednym z państw założycielskich ONZ. W 1962 roku decyzją Zgromadzenia Narodowego Erytrei, podyktowanego przez cesarski reżim, federacja została zniesiona, a Erytrea stała się prowincją Etiopii. Taki zwrot wydarzeń był impulsem do ożywienia tradycyjnych aspiracji mieszkańców północnych regionów kraju do izolacji, wzmocnił nastroje separatystyczne, które przelały się na zbrojne działania Erytrejczyków przeciwko rządowi centralnemu.

W 1974 roku armia sprzeciwiła się władzy cesarza, w wyniku czego obalono monarchiczny reżim Haile Selassie. Po zaciętej wewnętrznej konfrontacji trwającej dwa lata de facto kontrola kraju przeszła na młodych, radykalnych pro-marksistowskich oficerów pod dowództwem ppłk. Mengistu Haile Mariam. Ta grupa ogłosiła kurs w kierunku socjalistycznej orientacji Etiopii. Przy aktywnym wsparciu ZSRR nowy rząd początkowo zdołał zmobilizować kraj, aby odeprzeć agresję ze strony Somalii, a także osiągnąć pewne sukcesy społeczno-gospodarcze (koniec lat 70. i początek lat 80. XX wieku). Zaprzestanie pomocy wojskowo-technicznej i wsparcia politycznego ZSRR doprowadziło do gwałtownego osłabienia reżimu Mengistu. Latem 1990 roku połączone siły opozycyjne przeprowadziły szeroki atak wojskowy na centralne prowincje kraju, a wiosną 1991 roku reżim Mengistu upadł. Oddzielenie Erytrei od Etiopii, które faktycznie miało miejsce podczas walki zbrojnej przeciwko reżimowi Mengistu, zostało formalnie ustalone w ogólnym referendum w maju 1993 roku.

Etiopia: co warto zobaczyć?

Wspaniałe widoki, niezwykła przyroda, ciekawa kultura, to wszystko oferuje nam Etiopia. Stolica tego kraju, to nie jedyne miejsce, które warto zobaczyć. Prawdziwym cudem jest kompleks 11 świątyń, a także dawna stolica kraju, Gender, która słynie ze wspaniałych kościołów i pałaców. Co jeszcze warto zobaczyć w Etiopii.

Etiopia to przede wszystkim niezwykłe pomniki przyrody. Jezioro Auasa, Chamo i Abaya to najlepsze miejsca do wędkowania w kraju. Te jeziora są domem dla ogromnego okonia nilowego, suma, rybki spustowej, tilapii i karpi. Miłośnicy wędkarstwa powinni odwiedzić rzeki znajdujące się w Parku Narodowym Bale, gdzie żyją pstrągi i tęczówki. Ci, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez plaży, powinni odwiedzić Awasa, gdzie podróżni zobaczą piękne jeziora. Langano jest uznawane za najpiękniejsze jezioro w Etiopii. Na brzegach Langao można opalać się, pływać, łowić ryby, jeździć na nartach wodnych lub oglądać stada ptaków gniazdujących, małp, guźców i hipopotamów mieszkających w okolicy.

Jeśli chcesz zapoznać się z historią i kulturą kraju, zalecamy udanie się do stolicy, gdzie znajduje się muzeum narodowe, w którym przechowywane są starożytne szczątki. W stolicy dla turystów jest Muzeum Etnograficzne w Instytucie Ethiopian Studies, National Museum, muzeum katedry Świętej Trójcy, National Postal Museum oraz Muzeum Historii Naturalnej Zoologii. Miasto zbudowało największy rynek we wschodniej części kontynentu afrykańskiego.

Podróżni znajdą unikalne zabytki architektury Etiopii w mieście Bahir Dar. Klasztory tego miasta zachowały starożytne ikony, starożytne rytualne krzyże i cesarskie korony. W miasteczku Lalibela możemy zobaczyć unikalny kompleks świątynny, składający się z 11 kościołów wykutych w skałach. Największa z nich, Bet Medhane Alem, ozdobiona jest unikatowymi kolumnami.

Etiopia to także najniższy wulkan na ziemi, Dallol. Znajduje się na wysokości 45 metrów poniżej poziomu morza. Pomimo niesamowitych krajobrazów, które otwierają się z platform obserwacyjnych wulkanu, jest tam niebezpiecznie, ponieważ powietrze jest nasycone oparami kwasowymi. Wulkan otoczony jest wielokolorowymi kałużami kwasowymi utworzonymi przez połączenie wody z magmowymi gazami.

Etiopia: kiedy jechać?

Klimat to kluczowy element, kiedy planujemy swój wyjazd do państw afrykańskich i nie jest tu wyjątkiem też Etiopia. Kiedy jechać do tego państwa i jaka czeka nas tam pogoda, a także, na co należy uważać?

Klimat w Etiopii jest łagodny i wilgotny, średnia całoroczna temperatura wynosi +25 do + 30 stopni. Ilość opadów zależy od wysokości terenu: w płaskim terenie praktycznie ich nie ma, a w górach występują wysokie mrozy. Zaleca się zakup pakietu wycieczkowego od września do lutego lub w kwietniu-maju, gdy nie jest bardzo gorąco i nie ma ulewnego deszczu.

W Etiopii możesz niestety natknąć się na złodziei, więc staraj się nie nosić przy sobie kosztowności i dużych pieniędzy, a także powinieneś unikać zatłoczonych miejsc. Aby nie złapać infekcji jelitowej, powinieneś używać tylko wody butelkowanej (cena 10 birr). Podróżowanie po kraju jest korzystniejsze z przewodnikiem, który uchroni cię przed niepotrzebnymi wydatkami i nieprzewidzianymi sytuacjami.

 

Etiopia: jak się przygotować do podróży?

Jak bardzo bezpieczna jest Etiopia? Co warto kupić na miejscu? O czym musimy pamiętać przed wyjazdem? W tym rozdziale odpowiem na wszystkie wątpliwości i podpowiem wam jak przygotować się na wyjazd do Etiopii.

Etiopia jest bezpiecznym państwem. Pomimo dużej liczby infekcji w Afryce, nie jesteśmy zagrożeni chorobami. Wystarczy wziąć kilka szczepień, pić tylko wodę butelkowaną i nie jeść w niezweryfikowanych miejscach, a wszystko będzie w porządku. Wybierając się na wycieczkę do Etiopii, ważne jest prawidłowe złożenie walizki. To nie jest żart. Najprawdopodobniej nie zatrzymasz się na kilka nocy z rzędu w hotelach z pralniami, co oznacza, że najwygodniej jest zabrać ze sobą łatwe do prania i szybkoschnące ubrania ze specjalnych tkanin.

Równie ważne jest zabranie ze sobą dobrego zestawu pierwszej pomocy. Woda, jedzenie, przyprawy, dosłownie wszystko, w Etiopii różni się od tego, co jesz w domu, a reakcja organizmu może być bardzo różna. Z reguły aklimatyzacja przebiega pod znakiem bólu głowy i niestrawnością, więc weź środki przeciwbólowe. Nie zapomnij wziąć ręcznika, mydła, szamponu itp. Większość hoteli nie rozdaje ich za darmo. Pamiętaj, aby wziąć kilka litrów antyseptycznego żelu do rąk. Jeśli masz dużo sprzętu elektrycznego, zadbaj o alternatywne urządzenia ładujące. W większości miejsc interesujących turystów nie ma stałego prądu, a hotele mają generator, który wyłącza się o 22-23 po południu.