Kiedy w podręczniku do niemieckiego zobaczyłam zdjęcia Zwingeru i Opery Sempera, pomyślałam, że muszę to zobaczyć. Pojechałam do Drezna, ale czułam się przytłoczona bogactwem architektury. Do głowy mi nie przyszło, że kiedyś tu zamieszkam i zostanę licencjonowanym przewodnikiem. Mimo że teraz znam to miasto lepiej niż niejeden, który się tu urodził, ciągle mnie zaskakuje. Choćby Nowe Miasto, dzielnica knajp i alternatywnych artystów. Zero pośpiechu, dużo zabawy i tolerancji. Najbardziej lubię tu obserwować ludzi: studentów pod barem z piwem, starsze panie o lasce, artystów urządzających happeningi, punków zagadujących przechodniów o parę centów, transwestytów... Dla większości turystów Drezno to barok. Dla mnie głównie XIX w., z bogacącym się mieszczaństwem i rozwijającym się przemysłem. Wtedy narodziły się tutaj liczne praktyczne wynalazki: filtry do kawy, pasta do zębów czy mleczko skondensowane. Ale miasto, obok Monachium i Berlina, było też wówczas centrum kultury romantycznej. Romantycy i pragmatycy, przybywajcie więc do Drezna!

INFO: JAK DOJECHAĆ Doskonały dojazd autostradą ze Zgorzelca (zjechać zjazdem Dresden Hellerau). Codziennie jeżdżą też trzy pociągi z Wrocławia. JAK ZWIEDZAĆ www.przewodnik-po-dreznie.com 1. Apokalipsa 2012
Warto się spieszyć: Codex Dresdensis, jeden z trzech na świecie i jedyny pokazywany publicznie rękopis Majów, przewiduje, że koniec świata nastąpi w 2012 r.  Zawiera m.in. kalendarz rytuałów, opis konstelacji gwiazd i kultu bóstw. Został zakupiony w 1739 r. dla Królewskiej Biblioteki w Saksonii.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA  
Zellescher Weg 18 www.slub-dresden.de 2. Smaki Drezna
Kuchnia saksońska? Właściwie nie ma czegoś takiego. Wyjątek to Sauerbraten, czyli pieczeń w sosie kwaśnym. A do kawy Eierschecke – ciasto z trzech warstw: drożdżowego spodu, twarogu z rodzynkami, przykryte pianką ubitą z jaj. Najlepsze na świecie dają u Wipplera, w najstarszej kawiarni Drezna.

KAWIARNIA U WIPPLERA

Söbrigener Straße 1,  Körnerplatz 2 www.baeckerei-wippler.de.

3. Aniołki Rafaela
... z Madonny Sykstyńskiej stały się ikoną popkultury. Ale to niejedyne wielkie dzieło światowego malarstwa w Dreźnie. W Zwingerze można podziwiać oryginały Tycjana, Rembrandta i Rubensa. Miłośnicy sztuki nowoczesnej powinni odwiedzić Albertinum, gdzie rządzą Monet i Picasso.

GALERIA W ZWINGERZE
Theaterplatz 1 www.skd.museum

4.  U artystów

Kolorowa dzielnica artystów Neustadt to inny świat. Warto tu zajrzeć nie tylko dla galerii, atelier, sklepików i kawiarenek. Dzięki niezwykłej architekturze pasażu artystycznego latem można się tu zachwycać promieniami odbijającymi się od aluminiowych elementów fasad, a w złą pogodę słuchać deszczowej symfonii wygrywanej przez artystyczne rynny.

PASAŻ ARTYSTYCZNY
Alaunstraße 70

5. Napój Boga i Lutra
Martin Luter powiadał, że pochodzi od Boga, a August Mocny wypijał tego trunku kilka litrów dziennie. Uprawa wina w Dreźnie ma 850-letnią tradycję, a i tak jest to najmłodszy szlak winny w Niemczech! Winorośle najlepiej podziwiać podczas wycieczki rowerowej wzdłuż rzeki lub rejsu statkiem po Łabie. Oczywiście połączonym z degustacją.

REJSY ŁABĄ
ulica Terrassenufer www.saechsische-dampfschif-fahrt.dere

6. Przeklęty most
Z powodu budowy mostu Waldschlösschen doszło do awantury. Trzy lata temu Drezno wykreślono z listy światowego dziedzictwa UNESCO, co było drugim takim przypadkiem w historii. Powód? 600-metrowa konstrukcja podobno burzy naturalny krajobraz Doliny Łaby. Czy rzeczywiście? Warto sprawdzić!

MOST WALDSCHLÖSSCHENBRÜCKEN
Dojazd od ul. Käthe Kolwitz Ufer