50 lat po narodzinach DOXA Army, marka celebruje swoją historię współpracy z elitarną jednostką Swiss Army Divers. Czego efektem jest ponowne wydanie tego uwielbianego modelu, który posiada kultowy status i jest powszechnie rozpoznawalny. 

Kilka miesięcy po wydaniu oficjalnego uznania dla Swiss Army Divers przez radną Szwajcarskiej Rady Federalnej Violę Amherd (w listopadzie 2021 roku), DOXA może być szczególnie dumna z oddania hołdu tej elitarnej jednostce i swojej reedycji tego kultowego modelu.

Jest początek lat sześćdziesiątych: trwa wyścig kosmiczny. A jednak, podczas gdy świat spogląda w gwiazdy, inny wszechświat, znacznie bliższy, ale równie nieznany, kusi w całkiem podobny sposób – tym wszechświatem są morza i oceany.

W 1964 r. Urs Eschle, szef działu rozwoju zegarków DOXA, dostrzega szansę kryjącą się za tymi wszystkimi fascynującymi filmami dokumentalnymi, programami telewizyjnymi i artykułami w czasopismach o podwodnych przygodach.

Materiał prasowy

Zegarki do nurkowania istnieją już od dekady, ale wciąż są zaporowo drogie. Urs buduje zespół profesjonalistów, by opracować niezawodny i jednocześnie niedrogi zegarek, zaprojektowany specjalnie dla rosnącej społeczności entuzjastów nurkowania.

Rok 1967 to wprowadzenie DOXA SUB 300 — pierwszego w 100% profesjonalnego zegarka do nurkowania dostępnego dla szerokiej publiczności. Rok wcześniej, w 1966, Armia Szwajcarska rozpoczęła tworzenie jednostek profesjonalnych nurków wojskowych, szkolonych jak prawdziwe elitarne oddziały.

Do 1969 r. zegarki DOXA SUB stały się „oficjalnymi zegarkami” elitarnej jednostki nurków Armii Szwajcarskiej. W tym czasie na nadgarstkach nurków Armii Szwajcarskiej znajdowało się około 150 zegarków SUB 300T Professional.

Jeszcze w ramach wojskowej współpracy z Armią Szwajcarską DOXA opracowała dedykowany, specjalny zegarek, trafnie nazwany „Army”, który został wprowadzony na rynek po raz pierwszy w 1968 roku – „Idealny zegarek dla nurków wojskowych”. Rozpoznawalny dzięki czarnej kopercie, czarnemu bezelowi i piaskowo-beżowej tarczy, która nadal zapewniała doskonałą czytelność pod wodą.

Z czasem DOXA Army stał się jednym z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów vintage'owych czasomierzy DOXA i to nie tylko ze względu na jego historię powiązaną z Armią Szwajcarską oraz oryginalny design.

Dziś, ponad 50 lat po debiucie, DOXA składa hołd wydarzeniom tej epoki poprzez ponowne wydanie zegarka DOXA Army z kopertą wykonaną ze stali.

Po bezprecedensowym sukcesie limitowanej edycji wykonanej z czarnego ceramicznego materiału, DOXA z dumą prezentuje model DOXA Army ze stali szlachetnej jako wersję nielimitowaną, z piaskowo-beżową tarczą. Z możliwością wyboru bezela wykonanego z brązu lub ze stali z ceramiczną wkładką występującą odpowiednio w kolorze zielonym lub czarnym.

Materiał prasowy

DOXA Army kontynuuje estetykę oryginału, dodając subtelny wymiar nowoczesności oraz wykonanie zgodne z aktualnymi standardami:

  • 42,50-milimetrowa koperta zegarka DOXA Army, wykonana z bloku stali szlachetnej 316L, zwieńczona jest szafirowym szkiełkiem
  • Koperta, a zatem i mechanizm, który jest przez nią chroniony, jest odporna na ciśnienie 30 ATM, co odpowiada głębokości 300 metrów lub 984 stóp.
  • Ta reedycja posiada jednokierunkowy obrotowy bezel wykonany z brązu – metalu, którego DOXA użyła w swoich kolekcjach po raz pierwszy w historii – z ceramiczną wkładką w kolorze zielonym lub też bezel ze stali szlachetnej, gdzie ceramiczna wkładka jest koloru czarnego.

Wszystkie elementy wskazujące związane z nurkowaniem są wzbogacone o powłokę luminescencyjną Super-LumiNova®, aby zapewnić optymalną czytelność pod wodą. Do zegarka można dobrać bransoletę ze stali szlachetnej o splocie przypominającym ziarenka ryżu posiadającą składaną klamrą z ekskluzywnym symbolem „rybki DOXA” lub pasek z gumy FKM w kolorze czarnym lub zielonym.

W pudełku z każdym zegarkiem Doxa Army znajduje się dodatkowy pasek NATO z wzorem kamuflującym. Specjalne opakowanie posiada oryginalny wzór kamuflażu wykorzystywany na mundurach polowych noszonych w tamtych czasach w Armii Szwajcarskiej.

Kolekcja zegarków DOXA Army ze stali szlachetnej dostępna jest na wkruk.pl oraz w wybranych salonach W.KRUK w Polsce.