Kiedy masz już dość zatłoczonych stoków, wyciągów, głośnej muzyki i rozwrzeszczanych rodzin (nie tylko dzieci), a jednocześnie kochasz jazdę na nartach – istnieje sposób by się nią cieszyć: skitouring. To połączenie górskiego wędrowania ze zjazdem na nartach. Sekretem tego sportu są foki – czyli specjalne taśmy naklejane na narty. Dziś robi się je z moheru lub innych syntetycznych materiałów, a kiedyś z foczego futra stąd nazwa. Dzięki nim narty nie ześlizgują się w dół po stoku gdy stoimy tyłem do spadku – jadą tylko do przodu. 

Narty do tego sportu najlepiej sprawdzą się o szerokości 85 mm pod butem. Do tego wiązania umożliwiające po odblokowaniu unoszenie pięty jak w biegówkach. Nie można też zapomnieć o butach, które pozwalają na odchylenie górnej części stopy do tyłu, co ułatwia chodzenie Muszą też być odpowiednio lekkie. Zestawy do skitouringu można wypożyczać, ale obok nich równie ważne jest obycie z górami na potrzeby takiej turystyki. 

Poruszanie się po górach w zimie i na wiosnę jest ciekawe i daje wspaniałą dawkę adrenaliny, ale bez trzymania się zasad potrafi być bardzo niebezpieczne. Nawet wczesną wiosną mokry i zbity śnieg może oderwać się od zbocza i pomknąć w dół niebezpieczną lawiną. Dobrych nawyków w górach można się jednak nauczyć. Eksperci z TOPR organizują kursy lawinowe, na których dowiecie się jak rozpoznać zagrożenia w górach i jak reagować by minimalizować ryzyko gdy coś się już wydarzy. Sam sprzęt niezbędny na takim kursie nie jest skomplikowany: detektor, sonda i składana łopatka – ale i z jego obsługi przyda się szkolenie. 

- Wiele osób zaczyna swoją tatrzańską karierę od naszych szkoleń. To, czego się na nich uczą, to doskonała postawa dla samodzielnych wypraw w góry zimą. W ten sposób unikają wielu błędów wynikających z niewiedzy i są w stanie dostosować cele wycieczek do własnych umiejętności  – tłumaczy Andrzej Lesiewski, jeden z organizatorów kursów w ramach KursyLawinowe.pl.

Zarówno zestawy narciarskie do skitouringu jak i sprzęt lawinowy można wypożyczyć, jeśli planujecie spróbować i nie jesteście pewni, czy będzie to miłość na całe życie. Jednak ci, co posmakowali przekonują, że im dalej w las... tym lepiej smakuje.