Włoskie miasteczka co jakiś czas oferują sprzedaż domów za symboliczne 1 euro. Żeby przystąpić do programu rewitalizacji wyludniających się miejscowości, trzeba oczywiście spełniać konkretne warunki, w tym także finansowe, ale to wcale nie zniechęca wszystkich tych, którzy marzą o przeprowadzce do słonecznej Italii. Tym razem z niecodzienną ofertą wyszły władze Maenzy.

Domy pod Rzymem w symbolicznych cenach

Miejscowości, w których można kupić dom za kilka złotych najczęściej znajdują się z dala od większych ośrodków miejskich. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o podobnym pomyśle prosto z sycylijskiego miasteczka Castiglione di Sicilia. Teraz w grę wchodzi jednak wyjątkowo kusząca lokalizacja. Miasteczko Maenza jest położone 90 kilometrów od Rzymu i około 30 kilometrów od popularnych kurortów w Lacjum. Zainteresowani mogą wybierać spośród dziesiątek opuszczonych domów z kamienia.

Burmistrz Maenzy, Claudio Sperduti, nie ukrywa, że zależy mu na tym, aby tchnąć życie w swoje rodzinne miasta. Ma nadzieję, że uda mu się to przez rewitalizację opuszczonych nieruchomości. Niskie ceny mają zachęcić nabywców do współpracy z właścicielami domów.

Cały proces jest przejrzysty. Najpierw zgłaszają się do nas właściciele nieruchomości i przekazują je nam. Następnie władze miasta informują o możliwości kupna domu z w dziale ogłoszeń publicznych na naszej stronie internetowej. Zainteresowani muszą się pospieszyć – termin zgłoszeń mija 28 sierpnia. Burmistrz uspokaja jednak i zapowiada, że to dopiero pierwsza pula domów na sprzedaż za 1 euro. Do ratusza zgłaszają się kolejni właściciele starych posiadłości.

Nowe życie we Włoszech

Nabywcy nieruchomości, muszą zobowiązać się do jej remontu w ciągu trzech lat oraz dodatkowo wpłacić depozyt w wysokości 5000 euro. Kwota zostanie w całości zwrócona po zakończeniu prac remontowych. Nowi właściciele nie muszą przeprowadzać się Maenzy, jednak władze miasta zachęcają do przyjazdu zwłaszcza młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. Osoby, które planują osiedlić się w miasteczku na stałe, będą miały pierwszeństwo w przypadku, gdy na jedną nieruchomość przypadnie więcej chętnych.

W odróżnieniu od innych miast oferujących sprzedaż domów za 1 euro, Maenza nie boryka się z problemem wyludniania, co podkreśla burmistrz Sperduti.

To nie jest umierające miasto, ludzie wciąż zamieszkują starą dzielnicę, ale to miejsce potrzebuje remontu i świeżego tlenu – tłumaczy.

Wyprzedaż domów w symbolicznych cenach ma dodatkowo uniemożliwić zarobek pośrednikom agencji nieruchomości oraz spekulantom.