Dolina Chochołowska: szlak i długość trasy

Dolina Chochołowska to jedna najsłynniejszych górskich pieszych tras w Polsce. Jest położona w Tatrach Zachodnich i wyróżnia ją niezwykła malowniczość. Można tu podziwiać liczne widoki na tatrzańskie szczyty i malownicze pastwiska. Bardzo często Dolina bywa celem wędrówki sama w sobie, choć pieszy dostaną się tędy również w wyższe partie gór. Nazwa "Dolina Chochołowska" pochodzi od wsi o nazwie Chochołów, leżącej w oddaleniu kilku kilometrów. Szczególne znaczenie tej wsi wywodzi się z faktu, że na jej terenie znajduje się wiele hal i pastwisk. Oznacza to, że Chochołów już wiele lat temu stał się głównym ośrodkiem pasterstwa w polskich Tatrach.

Dolina w całości leży na terenie wsi o nazwie Witów i ma aż 35 km² powierzchni. To lewa odnoga doliny Czarnego Dunajca. W jej dolnej części znajduje się wąwóz z licznymi przewężeniami zwanymi bramami. Najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne to Niżnia Brama Chochołowska oraz Wyżnia Brama Chochołowska. Dolinę budują rozmaite skały - główne gnejsy i granity, ale także skały osadowe. Efektem tworzenia się tych form geologicznych było także powstanie licznych jaskiń, w tym Szczeliny Chochołowskiej. Niestety, nie nadaje się ona do udostępnienia zwiedzającym.

W tym malowniczym miejscu, jakim jest Dolina Chochołowska trasa ma łącznie ponad 10 km - można więc zaplanować niespieszne pokonanie jej z przystankami, rozkładając wędrówkę nawet na kilka godzin. Znajduje się tutaj słynne Schronisko Na Polanie Chochołowskiej. Najpopularniejsze szlaki z Doliny Chochołowskiej to szlak wiodący całą długością doliny od Siwej Polany, a także rozpoczynające się lub przebiegające przez Dolinę szlaki czarne, żółte oraz czerwone. Czas ich przebycia waha się od 50 minut do ponad dwóch godzin. Długość klasycznej trasy Doliną w obie strony wynosi około 15 km. Turyści wybierający się do doliny Chochołowskiej powinni liczyć się z drobnymi opłatami za wstęp.

Dolina Chochołowska: czy można iść z dzieckiem?

Dolina Chochołowska to miejsce piękne i dostępne dla wędrowców na każdym poziomie doświadczenia. Biegnący przez Dolinę Chochołowską szlak jest łagodny, niemal pozbawiony wzniesień, można bez problemu pokonać go o każdej porze roku. Nie brakuje tu utwardzonych dróg, po których można z powodzeniem pchać dziecięcy wózek, a zimą także sanki. Po podłożu przemieści się też wózek inwalidzki.

Dolina Chochołowska to także trasa dla rowerzystów. Pokonanie jej rowerem jest możliwe dzięki szerokim, ubitym szlakom. Warto zaznaczyć, że w polskich Tatrach tylko nieliczne trasy nadają się dla rowerzystów. Większość z nich jest przejezdna rowerem zaledwie w niewielkim stopniu. rowery są jednym ze sposobów pokonania trasy od Siwej Polany wgłąb Doliny Chochołowskiej.

Wśród tras proponowanych dla rodzin z dziećmi, osób poruszających się na wózku lub z wózkiem dziecięcym znajdują się między innymi:

  • trasa przez Dolinę Rohacką do Bufetu Rohackiego (10 km w obie strony drogą asfaltową),
  • trasa Doliną Cichą (24 km w obie strony, świetna trasa rowerowa z przepięknymi widokami),
  • niebieski szlak prowadzący nad Popradzki Staw (8 km w obie strony, szlak widzie do pięknego miejsca widokowego),
  • trasa na polanę pod Muraniem (4,5 km w obie strony - krótka, ale bardzo malownicza trasa),
  • Dolina Strążyska ( km w obie strony - bardzo krótka, łatwa ale efektowna trasa),

 

Jeśli chodzi o Zakopane Dolina Chochołowska stanowi jeden z najpopularniejszych punktów odwiedzanych przez rodziny z dziećmi. To nie tylko łatwa trasa, którą pokona nawet młodszy wędrowiec. To także piękne widoki na szczyty Tatr ponad rozległymi, zielonymi polanami oraz pasące się stada owiec. Na halach można zatrzymać się w bacówce i spróbować tradycyjnych, regionalnych wyrobów z owczego mleka. Nie brakuje też atrakcji, wśród których prym wiedzie ciuchcia - przerobiony na "lokomotywę" ciągnik, który wozi turystów na odcinku trasy od Siwej Polany do Polany Huciska. Na szlakach wiodących Doliną Chochołowską znajduje się wiele miejsc, gdzie można urządzić postój i odpocząć, podziwiając widoki.

Dolina Chochołowska: Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska to przynajmniej kilka przytulnych, ciekawych miejsc na postój lub nocleg. Pierwsze i najbardziej znane z nich to zdecydowanie Polana Chochołowska i znajdujące się tu Schronisko na Polanie Chochołowskiej. W skrócie bywa nazywane Schroniskiem Chochołowskim i tak funkcjonuje w języku turystów i miejscowych. Obiekt PTTK położony jest na wysokości 1146 m n.p.m. i należy do najpopularniejszych schronisk górskich w Polsce. To także największe schronisko w Tatrach i tutejsza główna baza noclegowa.

Pierwsze schronisko w tym miejscu wybudowano z inicjatywy narciarzy we wczesnych latach 30. Niestety, już w roku 1945 spłonęło, podpalone przez Niemców. Odbudowano je w latach 50. i do dziś służy turystom, którzy chcą zatrzymać się tu na chwilę lub na dłużej. Schronisko miało także swoje wielkie momenty - w roku 1983 zatrzymał się tutaj papież Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętniono tablicą oraz stworzeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. Znajduje się tutaj także tablica upamiętniająca akcję ratującą rannych partyzantów w roku 1945 oraz próbny start balonu "Gwiazda Polski" z roku 1938.

Dziś w schronisku znajduje się 121 miejsc noclegowych, w pokojach o rozmaitym standardzie oraz wielkości (od 2 do 14 osób w pokoju). Na stronie internetowej można znaleźć informację, że schronisko nie udziela miejsc noclegowych na podłodze. Warto więc wcześniej przemyśleć i zaplanować swój przyjazd oraz zarezerwować nocleg (w sezonie może być trudno!). Do dyspozycji turystów jest także przechowalnia nart, świetlica, suszarnia ubrań, kuchnia turystyczna. W restauracji działającej na terenie schroniska można spróbować domowej kuchni oraz miejscowych specjałów, takich jak deser chochołowski czy kotlet chochołowski. Ceny dań wahają się od 15 do 45 złotych.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej jest bazą wypadową dla pieszych wycieczek po okolicy. Przebiega tędy zielony, żółty, czerwony oraz czarny szlak, a także specjalny, żółto - biały szlak papieski, biegnący przez większość czasu równolegle ze szlakiem czerwonym do Jarząbczej Polany. Z pewnością warto zarezerwować kilka noclegów w schronisku, by potraktować je jako doskonałą bazę do wędrówek. Tatry Zachodnie można odkrywać w nieskończoność.

Dolina Chochołowska: jak dojechać?

Dolina Chochołowska zaczyna się od Siwej Plany, na którą można łatwo dostać się różnymi drogami. Jeździ tu bardzo dużo busów z Zakopanego. Można także przyjechać samochodem i zostawić go na płatnym parkingu. Od Siwej Polany ruch pojazdów zmechanizowanych jest zamknięty, dalej więc należy wybrać inny sposób przemieszczania się.

Wielu turystów wybiera drogę pieszą - w tym momencie zaczyna się ich zaplanowana wędrówka. Szlak wiodący do Polany Chochołowskiej można przebyć w czasie około dwóch godzin. Przy Siwej Polanie funkcjonuje też wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać leśniczówki znajdującej się za Polaną Huciska. Dla rodzin z dziećmi nie lada atrakcją jest przejazd wspomnianą wcześniej ciuchcią - kolejką, dowożącą pasażerów na Polanę Huciska. Kolejka do Doliny Chochołowskiej to drugi po pieszej wędrówce sposób na przebycie całej trasy. Z kolei na samą Polana Chochołowską turyści dostaną się góralską bryczką.

Za wstęp do Soliny obowiązują opłaty, podobnie jak za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pobiera je Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi. Nie są to opłaty wysokie - wynoszą 5 lub w wersji ulgowe 2,5 zł. Za bilet na 7 dni trzeba zapłacić 25 zł lub z ulgą 12,5 zł.