Dolina Chochołowska: szlak i długość trasy

Dolina Chochołowska to jedna najsłynniejszych górskich pieszych tras w Polsce. Jest położona w Tatrach Zachodnich i wyróżnia ją niezwykła malowniczość. Można tu podziwiać liczne widoki na tatrzańskie szczyty i malownicze pastwiska. Bardzo często Dolina bywa celem wędrówki sama w sobie, choć pieszy dostaną się tędy również w wyższe partie gór. Nazwa "Dolina Chochołowska" pochodzi od wsi o nazwie Chochołów, leżącej w oddaleniu kilku kilometrów. Szczególne znaczenie tej wsi wywodzi się z faktu, że na jej terenie znajduje się wiele hal i pastwisk. Oznacza to, że Chochołów już wiele lat temu stał się głównym ośrodkiem pasterstwa w polskich Tatrach.

Dolina w całości leży na terenie wsi o nazwie Witów i ma aż 35 km² powierzchni. To lewa odnoga doliny Czarnego Dunajca. W jej dolnej części znajduje się wąwóz z licznymi przewężeniami zwanymi bramami. Najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne to Niżnia Brama Chochołowska oraz Wyżnia Brama Chochołowska. Dolinę budują rozmaite skały - główne gnejsy i granity, ale także skały osadowe. Efektem tworzenia się tych form geologicznych było także powstanie licznych jaskiń, w tym Szczeliny Chochołowskiej. Niestety, nie nadaje się ona do udostępnienia zwiedzającym.

W tym malowniczym miejscu, jakim jest Dolina Chochołowska trasa ma łącznie ponad 10 km - można więc zaplanować niespieszne pokonanie jej z przystankami, rozkładając wędrówkę nawet na kilka godzin. Znajduje się tutaj słynne Schronisko Na Polanie Chochołowskiej. Najpopularniejsze szlaki z Doliny Chochołowskiej to szlak wiodący całą długością doliny od Siwej Polany, a także rozpoczynające się lub przebiegające przez Dolinę szlaki czarne, żółte oraz czerwone. Czas ich przebycia waha się od 50 minut do ponad dwóch godzin. Długość klasycznej trasy Doliną w obie strony wynosi około 15 km. Turyści wybierający się do doliny Chochołowskiej powinni liczyć się z drobnymi opłatami za wstęp.