Uczucie to rozgrzał dodatkowo Woody Allen swoim świetnie przyjętym filmem: Vicky Christina Barcelona. Symbol miasta: bazylika Sagrada Família zachwyca swoimi kształtami: płynnymi i pełnymi ekspresji.

Świątynia powstaje już od ponad stu lat. Projektował ją Antonio Gaudi, genialny kataloński architekt, który budowę rozłożył na dziesiątki lat. Powtarzał, że jego klientowi się nie spieszy, bo jest wieczny. Niestety artysta zginął przejechany przez tramwaj w czerwcowy dzień 1926 r., zrealizowawszy tylko jedną czwartą swoich planów. Pochowano go we wnętrzach świątyni, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

A w Barcelonie – wciąż budowa. Każdy, kto podziwia piękną bazylikę, jest zmuszony oglądać również dźwigi i żurawie budowlane. Koniec prac przewidziany jest na rok 2026. Do tego czasu – po wybudowaniu wieży Jezusa – budynek stanie się najwyższym kościołem na świecie. (JZ)

NO TO W DROGĘ:

KIEDY ■ Godziny otwarcia: październik–marzec 9–18, kwiecień–wrzesień 9–20. Ostatnie bilety sprzedawane na 15 min przed zamknięciem.

Ceny: 13,5 euro dorośli, z przewodnikiem 18 euro.