Polonia na świecie to niezwykle liczna grupa. Szacuje się, że za granicą mieszka ponad 21 milionów Polaków. Prawie połowa z nich żyje na co dzień w Stanach Zjednoczonych.

Gdzie emigrują Polacy?

Polacy emigrują z wielu powodów. Nie zawsze są to względy tylko zarobkowe. Zaskakujące bywają nie tylko przyczyny wyjazdu z kraju, ale również kierunki. Naszych rodaków można spotkać zarówno w „oczywistych” miejscach, jak Wielka Brytania, Holandia, czy Norwegia, ale też w Brazylii lub Ekwadorze. Historiami Polaków na emigracji od lat zajmuje się Agnieszka Kołodziejska, dziennikarka Radia ZET.

Kołodziejska zebrała usłyszane historie w książce „Polacy na emigracji”. Nie tylko oddała głos swoim bohaterom, ale też sama próbowała zrozumieć, czym różnią się emigranci od ekspatów. I tu nie obyło się bez zaskoczeń. Część jej rozmówców w ogóle nie ma potrzeby przyklejać sobie tego typu etykietek. W niektórych krajach oba te terminy są odbiciem rasizmu. Ekspatą będzie ten biały, a emigrantem – kolorowy z biedniejszego kraju.

Niebezpieczna kraje oczami emigrantów

Zaskoczeniem jest też kwestia bezpieczeństwa. Dlaczego Polacy wyjeżdżają do miejsc, które bezpieczne nie są? Co może nas tam spotkać i jak się przed tym chronić?

W swojej pracy Agnieszka Kołodziejska sama przekonała się nie raz, że nawet kraje uwielbiane przez turystów mają miejsca, do których nie warto zapuszczać się w pojedynkę, a najlepiej wcale. Właśnie podróżując solo, doświadczyła niebezpiecznej sytuacji. Dziennikarka była wtedy w Kolumbii i przekonała się, że kobiety codziennie mierzą się tam z zakorzenionym w kulturze przyzwoleniem na wielowymiarową przemoc wobec nich.

Kolejna kwestia to wyciąganie aparatów fotograficznych i innych drogocennych przedmiotów. Czy rzeczywiście trzeba być z tym ostrożnym i gdzie?

Posłuchaj i obejrzyj nowy odcinek „Podcastu National-Geographic.pl” z Agnieszką Kołodziejską w odtwarzaczu na górze strony. Odcinek jest również dostępny na YouTube i Spotify.