1. Jak powstaje echo?

Echo powstaje, gdy fale dźwiękowe odbijają się od twardej powierzchni. Może nią być ściana lasu, górskie zbocze, skała. Echo własnego głosu słyszymy, gdy odbity dźwięk powraca i dociera do naszego ucha. Zwykle trwa to jedną dziesiątą sekundy, czyli bardzo krótko. Aby dobrze je usłyszeć, trzeba znaleźć się w odległości co najmniej 17 m od przeszkody.

2. Dlaczego pod wodą dobrze widać tylko w masce?

Dzieje się tak, ponieważ nasze oczy są przystosowane do widzenia jedynie w powietrzu. Promienie światła padają wtedy na siatkówkę oka, gdzie powstaje obraz tego, co widzimy. Pod wodą promienie ulegają jednak załamaniu i padają poza siatkówkę. Stajemy się wówczas dalekowidzami i widzimy tylko rozmazany obraz. Aby widzieć prawidłowo, musimy założyć okulary lub maskę do pływania. Wtedy nasze oczy otoczy powietrze i promienie światła będą padać na siatkówkę. A obraz, jaki widzimy znowu będzie czysty i wyraźny.

3. Dlaczego niebo jest niebieskie?

Aby promienie słoneczne, które są we wszystkich kolorach tęczy, trafiły do nas, muszą najpierw pokonać atmosferę i spotkać się z cząsteczkami powietrza. Ze wszystkich barw to właśnie niebieskie światło najchętniej oddziałuje z cząsteczkami atmosfery. Jest najbardziej rozpraszane. I w konsekwencji daje efekt niebieskiego nieba.

4. Dlaczego w wakacje też trzeba się myć?

Powodów są miliardy: to bakterie i wirusy, które nigdy nie robią sobie wakacji. Są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Co nie znaczy, że nie są groźne! To przez nie można zachorować.

5. Skąd się bierze tęcza?

Aby powstała tęcza, potrzebne są dwie rzeczy: światło i woda, a dokładnie drobne kropelki rozproszone w powietrzu, np. deszcz. Światło, napotykając taką wodną przeszkodę, zwalnia. Próbuje ją ominąć, skręcić, przebić się. Światło to tak naprawdę wiele kolorowych „promieni” (związanych ze sobą tak mocno, że zwykle kolorów nie widać). Każdy „promień” radzi sobie z przeszkodą w innym tempie. Najlepiej te czerwone (dlatego zawsze są na górze tęczy), najgorzej fioletowe (lądują na dole).