Pandemia koronawirusa zmieniła wiele obszarów naszego życia. Obrazki z początku 2020 r. przypominały niekiedy kadry z filmów o apokalipsie. Lockdown, puste ulice, lotniska i parki oraz ludzie w maseczkach trzymający dystans, aby nie rozprzestrzeniać choroby wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Kraje na całym świecie zamykały swoje granice, a funkcjonowanie restauracji, sklepów stacjonarnych, hoteli i biur zostało ograniczone. Ci pracownicy, którzy mogli, zostali oddelegowani na pracę zdalną.

Praca zdalna daje ludziom niesamowite możliwości

Minęły już dwa lata od wybuchu pandemii i wszystko wskazuje na to, że praca zdalna może zostać z nami na dłużej. Tak zwany home office daje pracownikom dużą swobodę, a niekiedy zupełnie nowe możliwości.

Oszczędzamy czas, który traciliśmy na dojazdy. Okazuje się, że w domu pracownicy często bywają tak samo produktywni (czasem nawet bardziej, jak pokazują niektóre badania) niż w biurach. Co więcej, pracować zdalnie możemy nie tylko w naszych mieszkaniach i domach. Nasze biuro może być wszędzie, gdzie tylko chcemy, na całym świecie (pod warunkiem, że jest tam internet).

Wiza dla cyfrowych nomadów, która ułatwia zalegalizowanie długiego pobytu

Hiszpania postanowiła wprowadzić specjalną wizę, właśnie dla ludzi, którzy chcą podróżować i pracować. Nowe prawo ma znacznie ułatwić przeprowadzkę do tego kraju. Ustawa, która jest już w trakcie procesu legislacyjnego, ma umożliwić cyfrowym nomadom pobyt bez konieczności posiadania tradycyjnej wizy pracowniczej.

Zazwyczaj jako cudzoziemcy nie możemy podejmować pracy, jeśli nie posiadamy wizy pracowniczej. Ten rodzaj pozwolenia jest niekiedy bardzo trudny do zdobycia. Sama wiza turystyczna bowiem nie jest zazwyczaj wystarczająca, a nieprzestrzeganie krajowych przepisów może wiązać się z dużymi nieprzyjemnościami, między innymi z zakazem wjazdu do danego kraju w przyszłości. Państwa z reguły nie zezwalają na pracę w oparciu jedynie o wizę turystyczną.

Według najnowszej ustawy każdy może ubiegać się o wizę dla cyfrowych nomadów, również osoby spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co ważne, nie trzeba być zatrudnionym w hiszpańskiej firmie. Od momentu wydania wizy, możemy legalnie mieszkać w Hiszpanii przez rok.

Istnieje również możliwość dwukrotnego przedłużenia pobytu, co daje nam łącznie 3 lata mieszkania w tym pięknym i słonecznym kraju. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczny kształt ustawy nie jest jeszcze znany, więc nie znamy wszystkich koniecznych wymagań, które będziemy musieli spełnić.

Sieć miast i wsi, które są przyjazne cyfrowym nomadom

Na cyfrowych nomadów szczególnie liczą małe miasteczka i wsie. Z roku na rok coraz więcej ludzi wyprowadza się z obszarów wiejskich do dużych metropolii w poszukiwaniu pracy. Najbardziej cierpią na tym lokalni przedsiębiorcy i restauratorzy.

Portal Euronews przypomina, że już ok. 30 hiszpańskich miasteczek zdecydowało się dołączyć do programu Red Nacional de Pueblos Acogedores para el Teletrabajo. To krajowa sieć miejsc, które są przyjazne dla pracowników, którzy pracują zdalnie – również z zagranicy.

Pomysłodawcy projektu dla cyfrowych nomadów liczą, że ich pomysł może przyczynić się do poprawy sytuacji najmniejszych miast i wsi, a także przyczynić się do odbudowy lokalnych społeczności. Powstała nawet interaktywna mapa, na której możemy odnaleźć miejsca przyjazne pracy zdalnej. Teraz już nie ma wymówek. Hiszpania zaprasza wszystkich, a uwierzcie mi, ten kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania...

Źródło: Euronews.