Loty i noclegi

Wiele osób wzbrania się przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, obawiając się niebotycznie wysokich cen lotu i noclegów. Nic bardziej mylnego! Istnieją co najmniej dwie budżetowe opcje na wycieczkę Dubaju – wycieczka all inclusive z biurem podróży albo polowanie na promocje lotnicze i trzymanie ręki na pulsie w temacie cen oraz dostępności niedrogich noclegów. Wystarczy kilka minut w Internecie, by znaleźć loty w dwie strony już za około 2500 złotych (cena na grudzień 2019), jeśli zaś chodzi o budżetowe noclegi, niestety trzeba pożegnać się ze sławnym 7-gwiazdkowym hotelem na 5-gwiazdkowej skali i zaufać staremu, dobremu wynajmowi wakacyjnemu. Korzystając z prywatnych domostw, można ograniczyć wydatek noclegowy nawet do poniżej 200 złotych za dobę za dwuosobowe mieszkanie na linii metra.

 

Jedzenie

Mamy już za sobą dwie najważniejsze finansowe zagwozdki związane z podróżą do Dubaju, więc przyszła pora na kolejną kwestię, która może spędzać sen z powiek przeciętnemu turyście: czy historia zna przypadki bankructwa przez jedzenie?

Otóż, nie należy dać się zmylić luksusowemu wizerunkowi Dubaju! Oczywiście, że można nie wydać tu fortuny, jednocześnie bez konieczności spożywania zupek w proszku na każdy posiłek. Zamiast poszukiwać modnych restauracji w miejskich przewodnikach, można pójść w stronę autentycznych lokalnych  doświadczeń kulinarnych, odwiedzając prowadzone przez multikulturowe mniejszości klimatyczne knajpki. W lokalach nastawionych na wizyty miejscowych, można posilić się aromatycznym daniem za mniej niż 20 złotych.

 

Przemieszczanie się

Na wstępie należy ustalić jedno – skoro ma być budżetowo, to taksówki odpadają. Zdecydowanie tańszą opcją w Dubaju jest korzystanie z Ubera, jednak polecamy to tylko w ostateczności. Po mieście najsprawniej jest poruszać się metrem, a najbardziej oszczędnie oczywiście pieszo, jednak ostatecznie można przypłacić to upiornym bólem stóp albo wizytą w szpitalu –  wszyscy wiemy, że upały i długotrwały wysiłek niezbyt za sobą przepadają. Komfort w zwiedzaniu jest ważny, a całodniowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje jedynie około 20 złotych.

 

Dla podróżujących w kilka osób dobrą opcją może być też wypożyczenie auta – ceny wynajmu zaczynają się od około 150 złotych za dobę, do tego dochodzą również koszty paliwa. Są one bardzo niskie (ok 2 zł za litr benzyny), ale nie jest to dziwne – przecież przez cały czas mówimy o ojczyźnie ropy.


Zwiedzanie

Duża część klasycznych atrakcji turystycznych Dubaju to miejsca, które można obejrzeć za darmo.

Należą do nich między innymi najwyższy drapacz chmur na świecie Burj Khalifa i multimedialne pokazy, które oferuje bez opłat, zachwycające plaże miejskie, słynna wyspa w kształcie palmy,  zapierające dech w piersiach centrum handlowe The Dubai Mall, czy jeziora Al Qudra w kształcie splecionych serc. Miasto oferuje za darmo również nowoczesne spektakle świetlno–muzycze w wykonaniu Dubajskiej Fontanny, a jego zabytkowa część to miejsce, w którym wciąż można poczuć ducha czasów sprzed powstania ZEA i skosztować pysznego streetfoodu, którego ceny często nie przekraczają 10 złotych. Polecamy również kurs starodawną łodzią o nazwie abra, za który zapłacimy tu jedynie złotówkę. Nie brakuje tu również tras spacerowych i rowerowych, które nie dość, że zadbają o utrzymanie wakacyjnej formy, to jeszcze zapewnią nieziemskie widoki. Słoneczny dzień można zwieńczyć również wieczornym spacerem po słynnej dubajskiej marinie, która zachwyca turystów o różnej grubości portfela.

 

Przyjemności

Nie samym zwiedzaniem i plażowaniem człowiek żyje - by zachować równowagę w przyrodzie, przyda się też trochę rozpusty w postaci (chociażby) zakupu pamiątek. W tym przypadku również nie trzeba zastawiać mieszkania, by przywieźć najbliższym prezenty z Dubaju – wystarczy wiedzieć, gdzie kupować oraz, że targowanie się z kupcami jest tu codziennością. Najlepszym miejscem na zakupy będą suki, czyli tradycyjne arabskie bazary. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów targowiskami są suk z tkaninami, suk z przyprawami i złoty suk, na którym można znaleźć orientalną biżuterię. Ten ostatni słynie z zawrotnych obniżek cen złota - niekiedy przeceny sięgają tu nawet 80%! 

 

Z kolei w temacie rozrywek bardziej wyskokowych, lepiej zaplanować bezalkoholowy wypad do Dubaju - ceny jednego piwa czy drinka sięgają nawet kilkudziesięciu złotych.Katarzyna Mazur