WIOSNA
Kwiaty, festiwale i wędrówki

Wiosna na Cyprze zachwyci wielbicieli przyrody i niesamowitych widoków. Zielone stoki i tysiące kwiatów – krokusów, tulipanów oraz orchidei – to nieodłączne elementy krajobrazu o tej porze roku. W maju – na cześć budzącej się do życia natury – organizowane jest Święto Kwiatów (Anthestiria), któremu towarzyszy muzyka, zabawa i parady.

Cypr wiosną pokochają również wielbiciele wędrówek. W górach Troodos wyznaczono łącznie ok. 50 km tras. Popularne są piesze wycieczki w okolicach Platres, gdzie wytyczono trzy szlaki krajobrazowe. Jeden z nich, Szlak Mylomeri, prowadzi do 10-metrowego Wodospadu Mylomeri. Szlak Pougiari jest mniej znany, bardziej stromy i niebezpieczny, przez co przeznaczony dla doświadczonych piechurów.

Szlak Kaledoński przebiega z kolei w kierunku Wodospadu Kaledońskiego – najwyższego na wyspie, bo sięgającego 12 metrów. Warto wybrać się też na wyprawę wokół szczytu Olimpos (1952 m n.p.m.). Niezapomnianym przeżyciem będzie wędrówka 9-kilometrowym Szlakiem Atalante. Trasa prowadzi przez wiele punktów widokowych, z których można podziwiać Nikozję, Pafos oraz Limassol. Równie znany, choć trzykrotnie krótszy, jest Szlak Persephone prowadzący przez dziewicze tereny porośnięte paprociami i kończący się w punkcie widokowym na wysokości 1660 m n.p.m. To idealna trasa dla koneserów pięknych krajobrazów.

 

LATO
„Błękitne” plaże i nurkowanie

Latem na Cyprze temperatura powietrza sięga niemal 40 st. Celsjusza, a średnia temperatura wody 27 stopni. Nic więc dziwnego, że największą popularnością w tym czasie cieszą się plaże. I to jakie! Od 2013 roku aż 59 plaż Cypru (czyli niemal połowa) wyróżniono Błękitną Flagą za czystość, bezpieczeństwo i dbałość o środowisko. Najbardziej znane są kurorty w Ayia Napa, Nissi Bay, Paralimni czy Protaras.

Dla aktywniejszych osób również coś się znajdzie. Przejrzyste i pełne jaskiń wody u wybrzeży Cypru stwarzają doskonałe warunki do nurkowania. Najciekawsze wyprawy podwodne czekają w rejonie Larnaki oraz Ayia Napa. Zaawansowani mogą ponurkować w poszukiwaniu zatopionych wraków statków i wojennych okrętów. Wśród nich dużą atrakcją jest największy na Morzu Śródziemnym wrak statku „Zenobia”, leżący ok. 1,5 km od Larnaki. Statek o długości 172 m i szerokości 23 m zatonął w 1980 r.

 
JESIEŃ
Zwiedzanie i śluby

Jesienią na Cyprze jest już nieco chłodniej. Średnia temperatura powietrza wynosi około 25 st. Celsjusza, co zdecydowanie sprzyja zwiedzaniu. A jest co zwiedzać. Na początek Pafos – wizytówka wyspy i miejsce mocno związane z Afrodytą. To właśnie u wybrzeży tego miasta z piany morskiej wynurzyła się Afrodyta. Bogini miłości skutecznie przyciąga zakochanych – Pafos jest popularnym kierunkiem na ślubowanie sobie miłości na całe życie. Najchętniej wybieranym miejscem przez młode pary jest kaplica nad malowniczą zatoką Agios Georgios. Podobno ceremonię trzeba rezerwować z prawie dwuletnim wyprzedzeniem. Pafos to jednak przede wszystkim zabytki. Warto zobaczyć Zamek w Pafos wpisany na listę UNESCO, Grobowce Królewskie z IV wieku p.n.e. i niezwykłe, starożytne mozaiki odkryte w rzymskiej Willi Tezeusza i Domu Ajona.

Ważnym punktem na mapie Cypru jest Kurion. To antyczne miasto, początki którego datuje się na XII w. p.n.e., to początek historii wyspy. Ruiny starożytnego Kurionu znajdują się na klifowym wzgórzu – miasto to stanowiło niegdyś miejsce kultu Apollina. Na miejscu możecie zobaczyć Dom Gladiatorów ze słynnymi mozaikami, Dom Achillesa, ruiny teatru rzymskiego oraz nimfeum – zespół kamiennych fontann, z których niegdyś czerpano wodę.

Warto poznać również Nikozję. To miasto o burzliwej historii, położone niemal w samym centrum Cypru. Wokół starówki rozciąga się XV-wieczny mur obronny zbudowany jeszcze przez Wenecjan. Miejsce to stale tętni życiem, a wieczorem na wąskich i często zatłoczonych uliczkach spacerują mieszkańcy. W Nikozji warto odwiedzić Muzeum Cypru – największe muzeum archeologiczne na Cyprze. Zbiory muzeum pochodzą z wykopalisk prowadzonych na wyspie i prezentują historię cywilizacji na Cyprze od Neolitu do czasów wczesnego Bizancjum (7 w n.e.).

 

ZIMA
Narty z Zeusem i Herą

Cypr dla narciarzy? Tak, wszystko się zgadza. Pasmo gór Troodos, a dokładnie najwyższy szczyt Olimpos, wznoszący się na wysokość 1952 m n.p.m., jest ulubionym miejscem miłośników białego szaleństwa. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do marca, a więc wystarczająco, aby nacieszyć się śniegiem i zimą. Na miejscu znajdziecie cztery wyciągi o charakterystycznych nazwach – Zeus, Hera, Hermes i Afrodyta. Jest również wypożyczalnia sprzętu, a więc o nic nie trzeba się martwić.

Kiedy w górach pada śnieg, przy wybrzeżu temperatura powietrza waha się pomiędzy 15-20 st. Celsjusza. Jest to więc doskonały czas na spokojne zwiedzanie i spacery. Sezon zimowy jest także jedynym czasem na wyspie, kiedy można spotkać flamingi i bociany. Ptaki gromadzą się przy słonym jeziorze w Larnace, które latem jest całkowicie wyschnięte.


Materiał partnera