Przez lata w czołówce najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych górowały kraje azjatyckie. Turyści najchętniej odwiedzali m.in. Tajlandię, Wietnam, Indie i Hongkong. Wszystko zmieniła pandemia koronawirusa. Już w 2020 roku te państwa zdecydowały się podjąć radykalne kroki i zamknęły swoje granice na wiele miesięcy. To był wielki cios dla branży turystycznej, ale władze zdecydowały, że ważniejsze niż pieniądze jest bezpieczeństwo obywateli.

W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 miast z Europy

Brytyjska firma Euromonitor co roku tworzyła listę 100 najpopularniejszych miast. Pod uwagę brane były zazwyczaj czynniki takie jak m.in. liczba odwiedzających, infrastruktura, zrównoważony rozwój, atrakcje, bezpieczeństwo i zdrowie i ekonomia. W najnowszym rankingu, który bazuje na danych z 2021 roku, widać zupełnie nowe trendy. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 europejskich miast.

Pierwsze miejsce zajęła francuska stolica. Paryż został okrzyknięty najbardziej atrakcyjnym miastem ubiegłego roku. Ponad 2-milionowa metropolia jest liderem, jeśli chodzi o wyniki w ogólnoświatowej turystyce oraz uplasowała się na drugim miejscu, jeśli chodzi o kategorię „polityka i infrastruktura turystyczna”.

Eksperci z firmy Euromonitor przyznają, że miasto zyskało szczególnie na tym, że mniej osób podróżowało do Stanów Zjednoczonych i Azji. Co ciekawe, Paryż zajął dość niskie miejsce w kontekście zdrowia i bezpieczeństwa. Euromonitor zauważa, że pomimo wysiłków rządu w walce z epidemią koronawirusa i tak odnotowywano tam bardzo dużą liczbę zakażeń.

Drugie miejsce należy do Dubaju

Na drugim miejscu znalazł się Dubaj, który zaledwie rok wcześniej był liderem rankingu. To jedyne miasto z krajów tzw. rynków wschodzących, które znalazło się w pierwszej dziesiątce. Ważnym czynnikiem, które przyciągało turystów z całego świata, było Expo 2020, które odbyło się rok później, właśnie z powodu pandemii. Pod względem „zdrowia i bezpieczeństwa” największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich znalazło się na czwartym miejscu. Wszystko dlatego, że w tym kraju obowiązywały bardzo surowe restrykcje, a zaszczepiło się niemal 100% populacji.

Amsterdam bardzo wysoko w rankingu

Podium zamyka stolica Holandii. Amsterdam został wyróżniony przede wszystkim za zrównoważony rozwój i infrastrukturę, która jest chwalona zarówno przez turystów, jak i przez ekspertów. Holendrzy bardzo dbają o czystość w swoich miastach oraz o to, żeby w centrum poruszało się jak najmniej pojazdów. Dzięki temu powietrze jest czystsze i Holandia ma relatywnie małe problemy ze smogiem. Kraj został doceniony również za swoją ekonomię. Chodzi głównie o wysokie dochody i niską stopę bezrobocia.

Tylko dwa polskie miasta znalazły się w rankingu

W rankingu znajdziemy również polski akcent, chociaż raczej nie mamy powodów do świętowania. Jedynie dwa miasta znalazły się na liście. Na 53. pozycji uplasowała się Warszawa. Stolica naszego kraju najwyżej notowana była za liczbę turystów, którzy ją odwiedzają. Dopiero 69. miejsce zajął Kraków. Miasto zostało najwyżej ocenione za wyniki ekonomiczne i biznesowe oraz turystykę.

A oto pierwsza dwudziestka najbardziej atrakcyjnych miast świata 2022 roku:

 1. Paryż
 2. Dubaj
 3. Amsterdam
 4. Madryt
 5. Rzym
 6. Berlin
 7. Nowy Jork
 8. Londyn
 9. Monachium
 10. Barcelona
 11. Wiedeń
 12. Mediolan
 13. Praga
 14. Los Angeles
 15. Tokio
 16. Dublin
 17. Lizbona
 18. Frankfurt nad Menem
 19. Zurich
 20. Instambuł

ŹródłoEuromonitor