Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej Polsce. Graniczy z Białorusią od wschodu, a od północnego-wschodu z Litwą. Region ten jest wyjątkowy zarówno ze względu na swoją historię i kulturę, jak i bogatą przyrodę. Już pierwsze chwile w tym niezwykłym i wieloetnicznym regionie przywodzą na myśl słowa Wyspiańskiego: „Ale tu wieś spokojna. Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.” Uroki Podlasia bowiem to nie tylko konkretne miejsca z list i rankingów turystycznych. To cały ekosystem, każda droga, drzewo, pola, łąki oraz lasy. Przemierzając województwo podlaskie warto czasem się zgubić, bo niekiedy może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć i oczarować swoim pięknem. Przed wyruszeniem w drogę warto jednak zawsze mieć pewne wskazówki. Oto miejsca, które musisz zobaczyć na Podlasiu.

Białowieski Park Narodowy

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr. Żyje tu bowiem największa dzika populacja tego gatunku na świecie. Jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Zajmuje powierzchnie 10 517 ha, z czego prawie 6 tysięcy podlega ścisłej ochronie. W 1979 r. znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Białowieży znajdziemy niezliczone ilości szlaków pieszych i tras rowerowych. Jedną z największych atrakcji parku jest Rezerwat Pokazowy Żubra. Położony jest przy szosie Hajnówka-Białowieża. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, turyści mogą podziwiać żubry, ale również koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki oraz rysie. Znajdzie się również atrakcja dla miłośników muzeów. Na terenie parku funkcjonuje Muzeum Przyrodniczo-leśne, w którym zwiedzający mają okazje obejrzeć wystawy poświęcone florze i faunie puszczy.

Biebrzański Park Narodowy

Nazywany również zielonymi płucami Polski. Biebrzański Park Narodowy ma powierzchnie blisko 60 tysięcy hektarow, co czyni go największym parkiem w Polsce. Jego powierzchnia ochrony ściślej wynosi 7 469 ha. Park składa się z ekosystemów leśnych, wodnych i bagiennych. Biebrza jest domem dla między innymi wilków, wyder, łosi i bobrów. Jest to też miejsce, gdzie znajduje się największa w kraju ostoja łosia. W dolinie Biebrzy obserwowano 292 gatunki ptaków, w tym 195 lęgowych. Dlatego Biebrzański Park Narodowy jest bardzo często odwiedzany przez miłośników fotografii i ornitologii.

Wieś tatarska Kruszyniany

To stara tatarska wieś, która została założona prawdopodobnie w XVII wieku. Przez lata zamieszkiwali ją muzułmanie, którzy walczyli po polskiej stronie w wojnie z Turkami. Dziś ślady Tatarów możemy zobaczyć, dzięki pięknym zabytkom. To drewniany meczet muzułmański z końca XVIII wieku, który jest jednym z dwóch najstarszych w naszym kraju oraz muzułmański cmentarz. We wsi na turystów czeka również Tatarska Jurta, w której możemy zjeść tradycyjne tatarskie dania.

Góra Grabarka

To miejsce iście magiczne, w którym aura duchowości jest niemal namacalna. Święta Góra Grabarka pełni funkcje prawosławnego sanktuarium oraz miejsca modlitwy. Na samej górze znajduje się cerkiew, do którego przybywają pielgrzymi z całej Polski, którzy niosą ze sobą krzyże, które następnie ustawiają wokół świątyni. Dziś jest ich nawet kilkanaście tysięcy, więc widok robi oszałamiające wrażenie. U stóp góry płynie święte źródełko, w którym wierni obmywają się, aby uleczyć się z wszelkich chorób.

Kraina Otwartych Okiennic

Składa się z trzech wsi: Puchły, Trześcianka i Soce. W każdej z nich znajdują się pięknie zdobione chaty i cerkwie, które wyglądają, jakbyśmy znaleźli się w baśniowej krainie. Idąc pieszo przez tamtejsze drogi, ma się wrażenie jakby czas płynął tam wolniej. Być może tak właśnie jest. Dowie się ten, kto odwiedzi Krainę Otwartych Okiennic.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

W małym miasteczku Ciechanowiec znajduje się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, którego zbiory liczą blisko 30 tysięcy eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych). Składa się z budynku muzealnego, w którym można obejrzeć wystawy stałe i czasowe oraz skansenu, który zabiera nas w zamierzchłe czasy i pozwala na własne oczy zobaczyć jak wyglądało rolnictwo w tych regionach przed wiekami. Powstało w 1962 r. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. Cały obiekt zawiera dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Na miejscu znajdziemy stare budynki między innymi wiatrak, młyn i kilka ludowych chat.