Spacer po piasku, szum fal i wiatru oraz widok na bezkresną wodę. Na pewno znajdą się tutaj amatorzy spędzania czasu nad morzem, którym pojawia się uśmiech od razu na myśl o tych trzech rzeczach. To całkowicie zrozumiałe.

Regiony nadmorskie na całym świecie są niezwykle zjawiskowe oraz bardzo zróżnicowane. Zupełnie inne krajobrazy znajdziemy w Afryce, W Zjednoczonym Królestwie, Kalifornii, na Karaibach lub nad rodzimym Bałtykiem.

Jak zapakować się na wyjazd i co zabrać nad morze?

To, co jednak łączy miejsca nad morzem, to niepowtarzalna atmosfera i swoisty mikroklimat. Nic dziwnego, że wiele osób podróżuje właśnie w te miejsca, w których zobaczyć można morza i oceany. Warto jednak pamiętać, że do każdego wyjazdu należy przygotować się inaczej. Zupełnie inne rzeczy zabierzemy nad morze, a inne w góry.

Co więcej, trzeba wziąć na poprawkę również pogodę. Spędzanie czasu nad morzem to nie tylko wygrzewanie się na rajskich plażach latem, ale również spacery po klifach w Wielkiej Brytanii lub nurkowanie wśród raf koralowych. Właśnie dlatego, przed wyjazdem nad morze należy zadać sobie pytanie, co będziemy robić w miejscu docelowym i jak temperatura może zmieniać się na miejscu. Regiony nadmorskie często bywają nieprzewidywalne. Jest jednak uniwersalna lista rzeczy, które zawsze trzeba zabrać nad morze.

Kurtka przeciwdeszczowa: nad morzem pogoda zmienia się bardzo szybko

Osoby, które co roku jeżdżą nad Morze Bałtyckie, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest tam kurtka przeciwdeszczowa. Niestety klimat w naszym kraju jest dużo bardziej surowy niż w innych częściach Europy, a na północy kraju często jest gorsza pogoda niż w centrum lub na południu.

Ponadto nad Bałtykiem często pada deszcz i pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Czasem te zmiany zachodzą nawet w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Właśnie dlatego warto mieć kurtkę, którą bez problemu złożymy i zapakujemy nawet do małego plecaka lub torby.

Krem przeciwsłoneczny z litrem UV

Prawie wszyscy lubimy słońce. Co więcej, jego promienie mogą mieć korzystny wpływ na nasz organizm. W dużym skrócie stymulują uwalnianie endorfin oraz „dostarczają” witaminy D. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może być przyczyną dotkliwych poważeń, a w najgorszym wypadku poważnych chorób skóry, które mogą nawet zagrażać życiu.

Właśnie dlatego, gdy jesteśmy na plaży w samym kostiumie kąpielowym, powinniśmy zadbać o odpowiedni krem przeciwsłoneczny. W przypadku wielu godzin spędzanych na słońcu najlepiej wyposażyć się w filtr z SPF na poziomie 30-50.

Strój kąpielowy warto mieć zawsze

Nic dodać, nic ująć. Jeżeli ktoś planuje wypoczynek na plaży, jest to element garderoby, który trzeba ze sobą zabrać. Nawet jeżeli nie świeci słońce, zawsze można pójść na basen. W końcu sport to zdrowie, a pływanie jest bardzo wszechstronnym treningiem, który pozytywnie wpływa na serce, krążenie, obniżenie poziomu cholesterolu oraz pomaga w leczeniu problemów z kręgosłupem.

Wodoodporne etui na telefon

W dobie smartfonów wiele osób nie rozstaje się ze swoimi telefonami nawet na krok. Problem w tym, że nad morzem wszystko może się zdarzyć. Na plaży urządzenie może wypaść prosto do wody, a w trakcie rejsu jachtem, fala może okazać się większa, niż się spodziewamy i zalać nas od stóp do głów. Właśnie dlatego, przed wyruszeniem na wakacje nad morze, warto zaopatrzyć się w dobre wodoodporne etui.

Apteczka nie tylko nad morze

Apteczkę tak naprawdę powinno się zabierać na niemalże każdy dłuższy wyjazd. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Właśnie dlatego warto ją mieć ze sobą, a w środku na pewno:

  • Plastry,
  • Bandaże,
  • Wodę utlenioną,
  • Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • Leki na alergię,
  • Chusteczki odkażające.

Preparaty na kleszcze i komary

Na każdy wyjazd dobrze jest zabrać preparaty przeciwko komarom i kleszczom. Na świecie są różne komary i te bardziej niebezpieczne potrafią przenosić nawet malarię i dengę i zimę. Na szczęście w Polsce te owady nie transmitują groźnych dla człowieka chorób. Inaczej sytuacja wygląda z kleszczami.

Nawet jedno ugryzienie może być przyczyną zachorowania na boreliozę, a w najgorszym wypadku – kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które może prowadzić nawet do śmierci.

Scyzoryk to niezwykle uniwersalne narzędzie

Scyzoryk to gadżet uniwersalny, który przyda się zarówno w górach, jak i nad morzem, w domku letniskowym i pod namiotem. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, dlatego warto zawsze mieć ze sobą to narzędzie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku lotu samolotem, scyzoryk należy umieścić w bagażu rejestrowanym. W przeciwnym wypadku można pożegnać się z nierzadko drogim sprzętem.