Finlandia: historia i kultura

Finlandia to państwo położone w Północnej Europie, graniczące ze Szwecją, Norwegią oraz Rosją. To stosunkowo nowa jednostka na mapie Europy - powstała w roku 1917, gdy upadło Imperium Rosyjskie i ówczesna władza. Powierzchnia Finlandii to około 338 000 km². Wśród państw o niewielkiej liczbie mieszkańców znajduje się także Finlandia - liczba ludności całego państwa to około 5,5 miliona osób. To północne państwo dzieli z Polską dostęp do Morza Bałtyckiego.

Tereny Finlandii od średniowiecza do wieku XIX znajdowały się pod panowaniem szwedzkim, mimo wyraźnej odrębności kulturowej. W 1809 Szwecja przegrała wojnę o Finlandię, którą toczyła z Imperium Rosyjskim i tak rozpoczęło się na tym terenie rosyjskie panowanie, które miało trwać przez następne 110 lat. To właśnie w tym okresie stolicą kraju stały się Helsinki (po wcześniejszym Turku). To także okres rozwoju fińskiej świadomości narodowej - opublikowano epos "Kalevali", a także po raz pierwszy publicznie wykonano hymn narodowy o nazwie "Maamme". W połowie XIX wieku w Finlandii wprowadzono oddzielną walutę, a rozwój przemysłowy państwa znacząco przyspieszył.

W roku 1906, na kilka lat przed ogłoszeniem niepodległości, w Finlandii powstał parlament jako pierwszy w świecie dopuszczający udział kobiet w życiu politycznym. 15 listopada 1917 parlament ten ogłosił niepodległość Finlandii, która została uznana w grudniu tego samego roku. Kolejne lata fińskiej historii były bardzo burzliwe. Wybuchła wojna domowa, a niedługo po niej I wojna światowa. W okresie II wojny światowej Finowie stoczyli trwającą 105 dni kampanię przeciwko ZSRR, nazywaną dziś wojną zimową. W międzyczasie kilkukrotnie zmieniała się fińska konstytucja, a prawo krystalizowało się w niejednokrotnie burzliwy sposób.

Dziś mieszkańcy Finlandii żyją spokojnie, na dobrej stopie ekonomicznej. Kraj znacząco się rozwinął. Czy Finlandia jest w Unii Europejskiej? Tak, po narodowym referendum państwo wstąpiło do Unii w roku 1995, a w 2002 znalazło się także w strefie euro. W roku 200 uchwalono nową fińską konstytucję. Kulturę Finów wykształciła burzliwa i trudna historia, ale także surowe, ciężkie warunki klimatyczne. Niełatwo żyje się w kraju tak zimnym i oddalonym na północ od reszty Europy. Dziki, chłodny i piękny klimat Finlandii przyciąga do niej ostatnio coraz większe rzesze turystów.

 

Z czego słynie Finlandia?

Finlandia to kraj, który wywołuje dość jasne, silne skojarzenia. Większość osób, spytana co kojarzy im się z Finlandią, odpowie: zorza polarna, Nokia, nietypowy język, małomówni ludzie. Informacje o Finlandii faktycznie często nawiązują do tych potocznych skojarzeń. Poniżej kilka faktów, zjawisk i rzeczy, z których słynie ten zimny, ale piękny kraj.

 

Rybołóstwo i ciekawa kuchnia

Fiński klimat sprawia, że dieta jest tu dość specyficzna. Finowie jedzą bardzo dużo ryb, często mało znanych gatunków. Nie brakuje też ciekawych sposobów ich przyrządzania, w tym także receptur o długiej tradycji. Fińska kuchnia może być wyzwaniem dla odważnych lub koneserów. Można tu spróbować między innymi pierogów karelskich, duszonego i smażonego mięsa renifera w owocowych sosach, kluseczek z krwią wieprzową, sera z mleka reniferów, a także charakterystycznych słodyczy o nazwie salmiakki (słona lukrecja).

 

Zespoły metalowe

Finlandia słynie też z ciężkich brzmień i muzyki metalowej. Zespół Lordi reprezentujący Finlandię zwyciężył w 51. Eurowizji z piosenką "Hard Rock Hallelujah". Charakterystyczny, ekstrawagancki styl i brzmienie są do dziś kojarzone z krajem na północy.