Finlandia: historia i kultura

Finlandia to państwo położone w Północnej Europie, graniczące ze Szwecją, Norwegią oraz Rosją. To stosunkowo nowa jednostka na mapie Europy - powstała w roku 1917, gdy upadło Imperium Rosyjskie i ówczesna władza. Powierzchnia Finlandii to około 338 000 km². Wśród państw o niewielkiej liczbie mieszkańców znajduje się także Finlandia - liczba ludności całego państwa to około 5,5 miliona osób. To północne państwo dzieli z Polską dostęp do Morza Bałtyckiego.

Tereny Finlandii od średniowiecza do wieku XIX znajdowały się pod panowaniem szwedzkim, mimo wyraźnej odrębności kulturowej. W 1809 Szwecja przegrała wojnę o Finlandię, którą toczyła z Imperium Rosyjskim i tak rozpoczęło się na tym terenie rosyjskie panowanie, które miało trwać przez następne 110 lat. To właśnie w tym okresie stolicą kraju stały się Helsinki (po wcześniejszym Turku). To także okres rozwoju fińskiej świadomości narodowej - opublikowano epos "Kalevali", a także po raz pierwszy publicznie wykonano hymn narodowy o nazwie "Maamme". W połowie XIX wieku w Finlandii wprowadzono oddzielną walutę, a rozwój przemysłowy państwa znacząco przyspieszył.

W roku 1906, na kilka lat przed ogłoszeniem niepodległości, w Finlandii powstał parlament jako pierwszy w świecie dopuszczający udział kobiet w życiu politycznym. 15 listopada 1917 parlament ten ogłosił niepodległość Finlandii, która została uznana w grudniu tego samego roku. Kolejne lata fińskiej historii były bardzo burzliwe. Wybuchła wojna domowa, a niedługo po niej I wojna światowa. W okresie II wojny światowej Finowie stoczyli trwającą 105 dni kampanię przeciwko ZSRR, nazywaną dziś wojną zimową. W międzyczasie kilkukrotnie zmieniała się fińska konstytucja, a prawo krystalizowało się w niejednokrotnie burzliwy sposób.

Dziś mieszkańcy Finlandii żyją spokojnie, na dobrej stopie ekonomicznej. Kraj znacząco się rozwinął. Czy Finlandia jest w Unii Europejskiej? Tak, po narodowym referendum państwo wstąpiło do Unii w roku 1995, a w 2002 znalazło się także w strefie euro. W roku 200 uchwalono nową fińską konstytucję. Kulturę Finów wykształciła burzliwa i trudna historia, ale także surowe, ciężkie warunki klimatyczne. Niełatwo żyje się w kraju tak zimnym i oddalonym na północ od reszty Europy. Dziki, chłodny i piękny klimat Finlandii przyciąga do niej ostatnio coraz większe rzesze turystów.

Z czego słynie Finlandia?

Finlandia to kraj, który wywołuje dość jasne, silne skojarzenia. Większość osób, spytana co kojarzy im się z Finlandią, odpowie: zorza polarna, Nokia, nietypowy język, małomówni ludzie. Informacje o Finlandii faktycznie często nawiązują do tych potocznych skojarzeń. Poniżej kilka faktów, zjawisk i rzeczy, z których słynie ten zimny, ale piękny kraj.

Rybołóstwo i ciekawa kuchnia

Fiński klimat sprawia, że dieta jest tu dość specyficzna. Finowie jedzą bardzo dużo ryb, często mało znanych gatunków. Nie brakuje też ciekawych sposobów ich przyrządzania, w tym także receptur o długiej tradycji. Fińska kuchnia może być wyzwaniem dla odważnych lub koneserów. Można tu spróbować między innymi pierogów karelskich, duszonego i smażonego mięsa renifera w owocowych sosach, kluseczek z krwią wieprzową, sera z mleka reniferów, a także charakterystycznych słodyczy o nazwie salmiakki (słona lukrecja).

Zespoły metalowe

Finlandia słynie też z ciężkich brzmień i muzyki metalowej. Zespół Lordi reprezentujący Finlandię zwyciężył w 51. Eurowizji z piosenką "Hard Rock Hallelujah". Charakterystyczny, ekstrawagancki styl i brzmienie są do dziś kojarzone z krajem na północy.

Samochody z Finlandii

Finowie produkują samochody ciężarowe, wojskowe oraz pojazdy specjalistyczne. Sisu Auto, producent tych pojazdów, ma swoją siedzibę w mieście Karis i działa na rynku od roku 1931. Samochody z Finlandii znane są głównie w Rosji, na Litwie, Łotwie, w Estonii. W Polsce marka jest mało rozpoznawalna, a auta Sisu posiadają głównie prywatni pasjonaci.

Piękna, dzika przyroda

Finlandia to także wspaniałe widoki, zorze polarne, śniegi i lodowce, oraz lasy zajmujące prawie 70% powierzchni kraju. Rosną tu głównie bory sosnowe, świerki oraz brzozy. Wiele terenów Finlandii to parki narodowe i rezerwaty. Przemysł drzewny jest jedną z najważniejszych gałęzi fińskiego przemysłu. Żyją tu niespotykane na południu gatunki zwierząt i roślin przystosowane do klimatu chłodnego umiarkowanego. Na terenie Finlandii znajduje się też... 187 888 jezior!

Specyficzni mieszkańcy

O Finach krążą rozmaite opinie. W oczach turystów z południa, w tym także z Polski, Finowie mogą być milczkami i samotnikami, niezbyt sympatycznie nastawionymi do innych ludzi. Nie ma tu zwyczaju pozdrawiania obcych, a chwile ciszy podczas konwersacji nie wprawiają w zakłopotanie. W rzeczywistości jednak fińska społeczność opiera się na silnych więziach, zaufaniu i małych grupach. Finowie mają też bardzo specyficzne poczucie humoru. Co roku odbywają się tu między innymi mistrzostwa świata w rzucaniu telefonem komórkowym i łapaniu komarów.

Bardzo trudny język

Na osobna uwagę zasługuje z pewnością język fiński, często wymieniany na listach najtrudniejszych języków świata. Finlandia - kraj w którym trudno dogadać się w "języku tubylców" to jedno z powszechnych przekonań. Istotnie, język fiński nie przypomina żadnego z języków państw ościennych. Charakteryzuje go skomplikowana gramatyka i niełatwa wymowa.

Finlandia: atrakcje

Finlandia to cel chętnie wybierany przez turystów, szczególnie ze względu na piękną przyrodę i unikalną kulturę. Co warto zobaczyć w Finlandii? Oto kilka propozycji wybranych spośród licznych atrakcji tego północnego państwa.

Zabytki w Helsinkach

Helsinki, stolica Finlandii, to piękne miasto, na które warto zarezerwować sobie nieco czasu w podróży. Twierdza Suomenlinna wzniesiona przez Szwedów w XVIII wieku mieści dziś bardzo ciekawe muzeum - jest też położona na sześciu wyspach, do których trzeba dopłynąć promem. Miłośników architektury zachwyci prawosławna Katedra Zaśnięcia Bogarodzicy, a także katedra luterańska, plac senacki otoczony klasycystycznymi budowlami, Pałac Prezydencki i obserwatorium astronomiczne z XIX wieku. Turyści mogą także zwiedzić ponad 35 helsińskich muzeów.

Laponia - kraina Świętego Mikołaja

Finlandia to ojczyzna świętego Mikołaja. Właśnie na jej terenie znajduje się Laponia, kraina reniferów i śniegu. To niezwykle inspirujące i ciekawe miejsce. Rodowici Lapończycy zajmują się w dużej mierze hodowlą reniferów, stanowiącą podstawę tutejszej gospodarki. W Laponii popularne są wędkarstwo, narciarstwo oraz... wyścigi psich zaprzęgów. W stolicy Laponii, Rovaniemi, można także podziwiać zorzę polarną.

Turun linna w Turku

Turun linna to zamek, który pełnił funkcję siedziby szwedzkiej korony. Powstał w początku XIV wieku i jest doskonałym przykładem architektury warownej. Od 1961 roku pełni funkcje muzeum, które naprawdę warto odwiedzić, by poznać lepiej fińską historię.

Muumimaailma - Dolina Muminków

Finlandia jest także ojczyzną Muminków, znanych doskonale polskim dzieciom (i dorosłym, którzy poznali je w dzieciństwie). W południowo - zachodniej Finlandii leży park rozrywki poświęcony właśnie sympatycznym, białym trollom. Można tam na własne oczy zobaczyć świat Muminków odwzorowany w ludzkiej skali. Ponad to Naantali, miejscowość gdzie znajduje się park, jest znana jako najładniejsze miasto portowe w kraju.

Pogoda w Finlandii. Kiedy udać się w podróż?

Finlandia kojarzy się z mrozem i śniegiem, który zalega przez cały rok. Tymczasem turyści podróżujący do tego kraju są zaskoczeni stosunkowo łagodnym, w zestawieniu z oczekiwaniami, klimatem. Jaki moment w roku najlepiej wybrać na podróż do Finlandii? Wszystko zależy od planów i oczekiwań. Pogoda w Finlandii jest nieprzewidywalna i bywa bardzo zaskakująca. Na samej północy zdarzają się upały (powyżej 25 stopni na plusie), podczas gdy na południu temperatura ledwo przekracza 15.

W Laponii jest niezaprzeczalnie najzimniej. Warto przygotować zimowe ubrania nawet wybierając się tutaj w lipcu. Z kolei w środku i na południu kraju lato zwykle przypomina lato w Polsce. Warto też pamiętać, że na północy występuje zjawisko dnia i nocy polarnej, kiedy to słońce nie zachodzi lub nie wschodzi przez całą dobę.

Ile kosztuje lot z Polski do Finlandii? Najtańsze bilety do Suomi można znaleźć od niewielu ponad 100 zł w obie strony. Do najszczęśliwszego kraju świata dolecimy w półtorej godziny. 

Finlandia: ciekawostki

Finlandia to kraj niezwykle ciekawy, głównie ze względu na to, jak mieszkańcy przystosowali się do panujących tu warunków. Łatwo jest natknąć się na pogłoski, że na każdego Fina przypadają statystycznie dwie sauny. Rzeczywiście, Finowie kochają sauny i z pewnością warto doświadczyć tej rozgrzewającej przyjemności podczas podróży.

Finlandia to także kraj ciekawych i ekscentrycznych dyscyplin sportowych. Co roku odbywają się tu Mistrzostwa w Noszeniu Żony, na które zjeżdżają nawet zawodnicy z Australii!

Co ciekawe, w Finlandii nadaje radio YLE, w którym trzy razy w tygodniu emitowane są wiadomości po łacinie.

Finlandia: jak się przygotować do podróży?

Finlandia nie jest krajem ekstremalnym, który wymaga szczególnego przygotowania przed podróżą. Z pewnością warto wymienić pieniądze. Jaka waluta w Finlandii? Walutą obowiązującą tu od dawna jest euro. Podróżnicy polecają też przygotowanie się na rozmaite warunki pogodowe, niezależnie od pory roku - od rękawiczek i grubego swetra, aż po strój kąpielowy. Warto również wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ korzystanie z fińskiej opieki medycznej jest dość drogie.

A co warto kupić w Finlandii? Turyści najczęściej przywożą konserwy z mięsa renifera oraz tradycyjne fińskie słodycze i likier malinowy.