„Odwiedziny cmentarza z ponad 300 zabytkowymi nagrobkami mogą wywołać podobne zachwyty jak wizyta w galerii sztuki lub muzeum” – mówi bloger, który z pasją odkrywa nietypowe atrakcje w regionie Podkarpacia. Tym razem wybrał się do Starego Brusna, gdzie mieści się wyjątkowy cmentarz. Wieś miała wieloletnie kamieniarskie tradycje i jest jednym z najciekawszych ośrodków tradycji rzemieślniczych w województwie.

Choć Stare Brusno już dziś nie istnieje, warto zajrzeć na pozostały po nim cmentarz w środku lasu. To okazja do zapoznania się z wyjątkowymi eksponatami sztuki sepulkralnej, czyli związanej ściśle z kultem zmarłych. Zachowało się w nim aż 300 wykonanych ręcznie nagrobków. Każdy z nich jest unikalny, wyraźnie widać jednak styl poszczególnych kamieniarzy. Bloger zachęca, by potraktować wizytę w tym miejscu jak pobyt w galerii sztuki – zwrócić uwagę na warstwę artystyczną, rzemiosło i historię osób, które zostały tam pochowane albo odpowiadają za dzisiejszy wygląd cmentarza. Zobaczcie, jak wygląda to niezwykłe miejsce odnalezione i utrwalone przez Bartłomieja Szaro.

 

Bartłomiej Szaro

Paragon z podróży

Bartek Szaro - bloger na paragonzpodrozy.pl, miłośnik wschodniej Polski. Od ponad 4 lat podróżuje pomiędzy Beskidem Niskim a ziemią suwalską przyswajając charakter regionów w dużych dawkach. Uwiecznia, rozważa i promuje osobliwości polskiego wschodu.