Chicago: informacje podstawowe

Chicago jest trzecim po względem wielkości miastem w Stanach Zjednoczonych. Mieszka w nim około mln 2,7 mln ludności. W tej konkurencji prześcigają je jedynie Nowy Jork oraz Los Angeles. Miasto jest położone w północno-wschodniej części USA nad jeziorem Michigan, które co ciekawe również zajmuje trzecią lokatę pod względem wielkości w stosunku do pozostałych jezior należących do kompleksu pięciu Wielkich Jezior.

Chicago jest jednym z największych ośrodków handlowo-finansowym Stanów Zjednoczonych. To właśnie tutaj funkcjonują cztery giełdy, a także mieszczą się siedziby największych koncernów Boeinga, Playboya, General Electric czy Prudential.

To, co warto wiedzieć przed planowaną podróżą do Chicago to różnica czasu. Czas w Chicago różni się od polskiego o 6 godzin. Przykładowo, gdy w Warszawie jest godz. 22.00, w Chicago jest 16.00.

 

Chicago: krótka historia o początkach miasta

Historia powstawania Chicago pokazuje, że dynamiczny rozwój zarówno gospodarczy, jak i demograficzny jest wpisany w charakter tego miasta. Na początku XVIII wieku tereny dzisiejszego Chicago były zamieszkiwane wyłącznie przez Indian. W 1795 roku Stany Zjednoczone przejęły terytorium na mocy zawartego traktatu z pierwotnymi właścicielami. To był początek budowania Chicago. Pierwsze lata XIX wieku były okresem intensywnego osadnictwa.

Ważnym wydarzeniem dla historii miasta było otrzymanie prawa miasteczka w 1833 roku. Otrzymany status pozytywnie wpłynął na wizerunek i rozwój Chicago, o czym świadczy szybki przyrost ludności, która wzrosła po siedmiu latach z 350 osób do 4 tys. mieszkańców. Ważnym okresem dla miasta był przełom XIX i XX wieku. W tamtym okresie miasto rozrastało się bardzo gwałtownie za sprawą napływu ogromnej liczby imigrantów, co w rezultacie już w 1900 r. populacja mieszkańców Chicago liczyła 1,7 mln.

Chicago: co warto zobaczyć?

Decydując się na pobyt w Chicago, lepiej zaplanuj miejsca, które chciałbyś odwiedzić. W Chicago atrakcje co roku przyciągają około 45 mln turystów. W mieście cieszą się powodzeniem wysokie wieżowce, wydarzenia sportowe i kulturalne oraz proste knajpki serwujące amerykańskie hot-dogi. Poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca, których nie może zabraknąć w Twoim programie wycieczki.

Na początek przedstawiamy kilometrowy pomost Navy Pier. Od 1916 roku pomost był miejscem dokowania parowców, a także stanowił bazę dla marynarki. Z czasem miejsce to stopniowo zmieniało swoją funkcję na rekreacyjną, by w następnych latach w całości stać się znanym lunaparkiem. Obecnie to miejsce pełne barów, restauracji i sezonowych letnich atrakcji. Odwiedzając to miejsce, warto zarezerwować sobie czas na przejażdżkę diabelskim młynem o wysokości 60 m!

Na liście każdego turysty nie może zabraknąć Millennium Park znajdującego się nad brzegiem jeziora Michigan. Ten ogromny park, zaraz po oddaniu w 2004 został zieloną wizytówką Chicago, która może konkurować ze znany nowojorskim Central Parkiem.

Jeżeli lubisz podziwiać piękno morskiej fauny, koniecznie odwiedź Sheed Aquarium, który stanowi dodatkową atrakcję w kompleksie muzeów Museum Campus Chicago. Morskie akwarium posiada liczny zbiór ryb, ssaków morskich, ptaków, węży, płazów i owadów. Na wyróżnienie zasługuje także specjalnie zaaranżowany las deszczowy, który przeniesie cię do Amazonii.

Osobom lubiącym doświadczenia, a także szeroko pojętą naukę, proponujemy Museum of Science and Industry. Miejsce przypomina warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Na miejscu można zobaczyć replikę kopani węgla czy łodzi podwodnej. Warto wziąć udział w licznych eksperymentach, poznać istotę zjawisk atmosferycznych oraz funkcjonowanie organizmu.

Centrum Chicago jest wypełnione wieżowcami, w których znajdują się siedziby największych amerykańskich korporacji. Jednym z nich jest Willi Tower o wysokości 442,3 m. Był najwyższym budynkiem w USA do 2013 r., lecz musiał oddać ten tytuł One World Trade Center.

Miłośnicy rozrywki z pewnością powinni się wybrać do Chicago Theatre, którego wystrój jest niezmienny od 95 lat. Na deskach teatru odbywają się liczbę spektakle muzyczne, dramatyczne oraz komediowe. Ciekawostką jest, że w garderobach podpisały się największe estradowe gwiazdy m.in. Frank Sinatra czy Dean Martin.

Od intensywnego zwiedzania można z pewnością zgłodnieć. Na głód doskonale sprawdzą się lokalne specjały tj. pizza z patelni, kanapka z wołowiną, chili hot dog czy pyszne pączki z Dunkin Donuts. Jeśli najdzie Cię ochota na porządnego amerykańskiego steka, sprawdź restaurację Morton’s, która słynie z najlepszej jakości mięsa.  Chicago jest miejscem wielu rodzajów kuchni na przykład meksykańskiej serwowanej u Frontera Grill czy chińskiej – w tym przypadku radzimy odwiedzić chicagowskie Chinatown.

Chicago: z czego słynie?

Opisując Chicago, nie sposób nie wspomnieć o wielkim węźle komunikacyjnym, który doskonale symbolizuje dynamiczność miasta. Węzeł ten składa się z 41 linii kolejowych, po których w ciągu 24 godzin kursuje około 1500 pociągów. To, co wyróżnia Chicago spośród pozostałych miast na świecie to port lotniczy O’Hare, który jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Stanach Zjednoczonych, a trzecim na świecie. O prestiżu tego portu świadczy rekordowy wynik 75 248 911 podróżujących w 2006 roku.

Węzeł komunikacyjny obejmuje także kilka autostrad w tym międzystanowych oraz metro. Chicagowskie metro jest zaliczane do jednych z najbardziej rozbudowanych. Składa się z połączeń kolejowych nad i pod ziemią. Do miejskiego systemu transportowego zaliczają się również linie autobusem, jednak nie stanowią one odpowiedniej alternatywy wobec transportu samochodowego.

Chicago słynie oczywiście z żółtych taksówek, które można spotkać w innych największych amerykańskich metropoliach takich jak Nowy Jork oraz Los Angeles. Warto jednak wspomnieć, że słynne taksówki swój debiut zaliczyły właśnie na chicagowskich ulicach. Taksówki stanowią także dochodowy biznes, o czym świadczy liczba 8000 zarejestrowanych pojazdów świadczących przewozy taksówkarskie.


Chicago: kiedy jechać?  

W Chicago pogoda kształtuje się dzięki wpływowi jeziora Michigan.  Chicago wyróżnia się wilgotnym klimatem kontynentalnym. Zimy w Stanach Zjednoczonych potrafi paraliżować miasta, niestety także Chicago. W porze zimowej w tym mieście panuje mroźny klimat, obfity w opady śniegu oraz porywiste wiatry, które nadały Chicago przydomek „Windy City”.

Lato jest mniej palące niż w innych amerykańskich miastach, co sprawia, że to miejsce jest idealne dla osób nielubiących wysokich temperatur. Od lipca do września panuje najgorętsza pora, jednak nie przekraczająca 30°C.

Jesienią turyści mogą się cieszyć łagodnym klimatem, który nie wymaga chodzenia w ciepłych ubraniach aż do października. Wiosna w Chicago przynosi wilgotny klimat, który rekompensuje ciepłe i suche lato. Dla turystów najlepszy okres na zwiedzanie to okres od lata do września.

Chicago: ciekawostki    

Chicago jest pełne ciekawostek, które z pewnością można wykorzystać przy tworzeniu programu turystycznej wycieczki. Przedstawiając ciekawostki, zacznijmy od najsłynniejszej amerykańskiej drogi Route 66, która zaczyna się właśnie w Chicago lub zaczyna (w zależności od punktu widzenia). Droga ma 3939 km i przebiega przez 8 amerykańskich stanów, łącząc Chicago z Los Angelem.

W artykule wspominaliśmy już o obowiązku skosztowania lokalnej gastronomi. Lokalnym symbolem jest hot-dog, którego niespróbowanie byłoby grzechem! Co ciekawe, oryginalny przepis na chicagowskiego hot-doga nie przewiduje ketchupu, a w wielu knajpach serwującego ten smakołyk nie ma go nawet w swojej ofercie. Ta mała bułka z parówką jest przygotowywana przez ponad 2 tys. stanowisk, których jest więcej niż liczba siedzib Burger Kings, Mcdonald’s oraz Wendy’s w mieście łącznie.

Społeczeństwo w Chicago jest wielonarodowe. Znaczącą częścią współtworzącą populacje są Polacy. Typowo polską dzielnicą jest Polish Village, potocznie nazywaną Jackowem. Zapewne zastanawiasz się ilu Polaków mieszka w Chicago? Odpowiedź nie jest prosta z uwagi na dość nieprecyzyjne statystyki. Szacuje się, że obecnie na terenie całej metropolii Chicago zamieszkuje około 900 tys. Polaków lub amerykanów polskiego pochodzenia. Wysoki odsetek ludności, prowadzone małe i średnie firmy, a także cykliczne imprezy o tematyce polskiej zdecydowanie świadczą o tym, że Polacy są mile widziana w społeczeństwie amerykańskim.  

Miłośnikom kinematografii z pewnością nie jest obca ceremonia wręczania Oscarów. To nagroda przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu. Przyznawane statuetki dla wygranych są produkowane w Chicago.

Dzisiejsze Chicago jest tętniącym życiem miastem. Jednak miasto dotykały tragedie, do których możemy zaliczyć Wielki pożar z 1871 roku. W ciągu 2 dni pożar w Chicago spowodował śmierć około 250 osób, a 100 tys. mieszkańców straciło dach nad głową. Chociaż pożar był jedną z największych katastrof w historii Stanów Zjednoczonych, odbudowa rozpoczęła się niemal natychmiast z uwagi na już w tamtym okresie, ogromną pozycję gospodarczą miasta.