Niczym trójząb Posejdona rzucony w błękitną toń Morza Egejskiego, trzy odnogi tworzące Półwysep Chalkidiki (atrakcje regionu przyciągają tysiące turystów z całego swiata), ciągną się ku otwartym wodom. W tej krainie błękitu i zieleni każdy odnajdzie coś dla siebie.

  • Położony po północnej stronie półwysep Kassandra słynie ze swego kosmopolitycznego charakteru. Znajdziecie tu duże, nowoczesne hotele o najwyższym standardzie.
  • Sithonia – czyli środkowa odnoga półwyspu Chalkidiki – pełna jest przytulnych nadmorskich pensjonatów i przystani jachtowych. Słynie też z wielu ciekawych stanowisk archeologicznych, takich jak choćby starożytne miasto Olint czy Stagira, miejsce narodzin Arystotelesa. 
  • Wreszcie święta góra Athos, najbardziej wysunięty na wschód półwysep, na którym od wieków funkcjonuje prawosławne państwo monastyczne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowiące żywe, położone wśród dziewiczej przyrody muzeum kultury bizantyjskiej. Należy pamiętać, że wstęp na górę Athos mają jedynie mężczyźni.

Chalkidiki słynie również ze swego dziedzictwa kulinarnego. Przekona się o tym każdy, kto spróbuje specjałów lokalnej kuchni. 

Trekking na Chalkidiki

Wakacje w Grecji nie kojarzą się może przede wszystkim z wędrówkami po górach. Północna Hellada, a już przede wszystkim półwysep Chalkidiki, ma jednak do zaoferowania poza plażami wiele fantastycznych szlaków po zarówno niższych, jak i po bardziej wymagających górach. Półwysep pełen jest urokliwych rajskich zakątków. Warto wybrać przynajmniej jeden z licznych szlaków turystycznych ciągnących się pośród sosen, jodeł, dębów i kasztanów. Ruszcie w drogę pieszo lub na rowerze górskim, zanurzcie się w cienistej zieleni, odetchnijcie głęboko i poczujcie, jak krystalicznie czyste powietrze pobudza każdą komórkę ciała.

W wielu miejscach można odnaleźć małe, ukryte w zieleni źródełka. To świetna okazja, by odetchnąć przez chwilę od trudów wędrówki, zaczerpnąć nieco chłodnej wody i ugasić pragnienie. Na czas pobytu warto zamieszkać w jednym z tradycyjnych schronisk, które można znaleźć w rejonie góry Cholomontas (1165 m. n.p.m.) oraz w innych górskich obszarach półwyspu. 

Chalkidiki słynie z piaszczystych plaż. Na zdjęciu plaża Liosi. fot. PixelMixer Studio

Wakacje w rytmie fal 

Chalkidiki jest też doskonałym wyborem dla tych wszystkich, którzy pragną oderwać się od codzienności. Dajcie uwieść się bezkresowi błękitu Morza Egejskiego i poczujcie smak adrenaliny. Na Kassandrze i Sithonii jest mnóstwo świetnych miejsc oferujących możliwość spróbowania sił w narciarstwie wodnym, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowaniu, i wielu innych wodnych rozrywkach.

Zaprawieni w bojach pływacy długodystansowi mogą też stanąć w szranki w konkursie pływackim organizowanym co roku, w lipcu, w zatoce Torneos. Zawodnicy z całego świata mają za zadanie przepłynąć 26-kilometrowy odcinek pomiędzy Kassandrą i Sithonią.

Jeśli lubicie nurkować, warto wynająć łódź i ruszyć w poszukiwaniu tajemniczych ukrytych zatoczek. Odwiedźcie też okolice plaży Kavourotripes i przepięknej wysepki Ammouliani. Na Chalkidiki działa też dużo zorganizowanych campingów i pól biwakowych, więc jeśli podróżujecie z namiotem, z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Jeśli lubi się podróżowanie kamperem, wyprawa na Chalkidiki wydaje się idealna pod ten typ pojazdów. 

Greccka mekka artystów

Latem w wielu rejonach Półwyspu Chalkidiki odbywają się liczne festiwale artystyczne. Na miłośników muzyki i teatru czekają koncerty, przedstawienia teatralne pod gołym niebem i całe mnóstwo innych wydarzeń artystycznych. Nie warto przegapić Festiwalu Sani, który jest organizowany od 1993 roku i obejmuje wydarzenia z dziedziny sztuk plastycznych, muzyki i tańca. Duża część tych wydarzeń odbywa się na wzgórzu Sani – niewielkim, zielonym przylądku, którego szczyt wieńczy wieża średniowiecznego obserwatorium z przełomu XIV i XV wieku.

Warto również wybrać się do Sani Art Gallery w centrum handlowym położonym nieopodal przystani w miejscowości Sani. Wybierzcie się też koniecznie na odbywający się corocznie Kassandra Festival w niewielkiej miejscowości Siviri. O wyjątkowości tego wydarzenia i jego niezwykłej atmosferze stanowi nie tylko bogaty program festiwalu, ale również fakt, że występy odbywają się w zjawiskowym amfiteatrze.    

Monastyr Simonpetra na Świętej Górze Athos. fot. Dimitris Sotiropoulos Photography/Getty Images

Wokół stołu 

Półwysep Chalcydycki słynie z bogatej tradycji kulinarnej. Nie omieszkajcie więc spróbować lokalnych specjałów. Z pewnością się nie zawiedziecie. Rozkoszujcie się wyśmienitym smakiem tutejszych oliwek, skosztujcie białych, różowych i czerwonych win z endemicznych szczepów winorośli – takich jak mavrotragano i ksinomavro.

Skuście się też na lokalne przysmaki z owoców morza – a w szczególności pierwszorzędne mule. Pamiętajcie też by spróbować miejscowego miodu – to prawdziwy rarytas.

Jak dojechać na Półwysep Chalkidiki

Bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Salonik obsługuje linia Ryanair. Samoloty latają z Warszawy-Modlin. Lot trwa 2.15 minut. A ceny zaczynają się od 600 zł za bilety w obie strony. Do Salonik można się również dostać pociągiem. Podróż z Warszawy, przez Budapeszt i Belgrad to co prawda aż 1300 km, ale wyprawa przez całe Bałkany może być dodatkową przygodą. Podróżowanie pociągiem jest też znacznie bardziej przyjazne środowisku niż lot samolotem. Alternatywą jest podróż promem z innych wysp greckich

Przy okazji warto zwiedzieć Saloniki w jeden dzień. Z Salonik na Chalidiki najłatwiej jest dotrzeć busem. Za bilet będzie trzeba zapłacić od 9 do 15 EUR w jedną stronę. Podróż taksówką jest znacznie droższa i może wynieść przynajmniej 90 EUR.