Większość przyjezdnych chce odwiedzić słynny Park Narodowy Masai Mara, gdzie można podziwiać migracje milionów zwierząt i poczuć, czym naprawdę jest afrykańska sawanna. Niewątpliwie park wart jest swojej legendy, ale nie należy poprzestawać jedynie na tym turystycznym hicie.

 

1. Park Narodowy Amboseli


Fot. Shutterstock

Swoim zasięgiem obejmuje południowo-zachodnie stoki Kilimandżaro. Inny niż Masai Mara, z mniejszą różnicą poziomów, porośnięty niskimi trawami Amboseli chwali się ogromnymi stadami słoni. Ciekawostką parku są wielkie baobaby z dziurami w środku, które to za sprawą tutejszych słoni wandali powstały.

Wstęp: 230 zł/ dzień (dzieci: 130 zł).

 

2. Park Narodowy Tsavo West


Fot. Shutterstock

Można tu obserwować zwierzęta z tzw. wielkiej piątki: afrykańskiego słonia sawannowego, lamparta, nosorożca czarnego, lwa i bawołu. Wielkim przeżyciem jest już nocleg w namiocie w sercu sawanny. Mnie w środku nocy obudziła kiedyś żyrafa, która ocierała się o brzegi mojego „mieszkania” w drodze na kolację. Tę – jak się okazało – serwował pobliski akacjowiec. Zapewniam, że widok pięciometrowego cielska tuż nad głową zostanie z wami do końca życia. Namioty w takich obozach zwykle wyposażone są w gwizdki, których należy użyć, gdy odwiedzi nas lew
czy lampart. Wejście do parku narodowego: 240 zł za dzień (130 zł – dzieci).

 

3. Fort Jesus w Mombasie


Fot. Shutterstock

XVI-wieczna pamiątka po portugalskich kolonizatorach. Ruiny fortecy nie są w najlepszym stanie, ale warto je odwiedzić, choćby dlatego, że upamiętniono tam rodziny polskich żołnierzy z armii Andersa, które przez jakiś czas mieszkały tu w obozach przejściowych.

Wstęp: 38 zł.    

 

4. Plaże Diani


Fot. Shutterstock

Uważane są za najpiękniejsze w Kenii, a może i całej wschodniej Afryce. Szerokie, z białym miękkim piaskiem idealnie kontrastującym z turkusową wodą. Warto poszukać tu szkoły nurkowania i z butlą lub tylko maską i rurką wpłynąć w świat rafy koralowej. By zobaczyć ryby w dziesiątkach kolorów, ogromne płaszczki czy delfiny.

 

5. Park narodowy Malindi


Fot. Shutterstock

Najstarszy morski park narodowy w Afryce. Turystów przyciąga tu efektowna rafa koralowa, a także delfiny czy żółwie. Warte zobaczenia jest też miasto Malindi – chwalące się zabytkową architekturą i urokliwymi targowiskami. Wstęp: 65 zł (dorośli), 50 zł (dzieci).

Tekst: Maciej Wesołowski