Jako dziennikarz podróżniczy i miłośnik turystyki w różnych wydaniach bacznie obserwuję najnowsze trendy. Nie sposób przejść obojętnie obok rosnącej popularności kamperów. Samochód kempingowy to idealny wybór, jeśli w podróżowaniu cenimy sobie wygodę, niezależność oraz większą przestrzeń na wakacyjne wyposażenie.

Podróże kamperem – nowy silny trend w turystyce

Moda na caravaning, czyli podróże kamperami, nie jest chwilowym trendem. Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe. Widać to na ulicach, polach kempingowych, a także w mediach społecznościowych, gdzie internauci chętnie relacjonują wakacje w dużych kamperach.

Ostatecznym dowodem są liczby. W większości dużych polskich miast znajdziemy już wypożyczalnie kamperów. Rośnie również liczba rejestrowanych pojazdów w Polsce. Tylko w 2018 r. zarejestrowano 518 nowych samochodów kempingowych. W 2019 r. było ich już 724 więcej, w 2020 – 1040, a w 2021 – 2191. Każdy kolejny rok jest więc rekordowy.

VW California z rozłożonym dachem na plażyCenisz sobie wygodę i niezależność? Podpowiadamy, jak wybrać kampera / fot. Volkswagen Samochody Dostawcze

Warto też zauważyć, że najczęściej rejestrowaną marką kamperów w Polsce w roku 2021 była marka Volkswagen Samochody Dostawcze, oferująca trzy uniwersalne, różnej wielkości kampery: Caddy Californię, Californię 6.1 i Grand Californię.

Zmieniliśmy sposób podróżowania

Na wzrost popularności kamperów na pewno wpłynęła pandemia. Dwa lata naznaczone licznymi obostrzeniami częściowo zmieniły nasze nawyki i przyzwyczajenie – również te turystyczne. W ucieczce przed skupiskami ludzi w hotelach i nie tylko coraz bardziej zaczęliśmy cenić ciszę i spokój. Nowy kamper daje nam ten komfort, że jesteśmy jedynymi wypoczywającymi.

W miesiącach, kiedy hotele i inne obiekty turystyczne były zamknięte, szczególnie atrakcyjny okazał się wypoczynek na łonie natury – przykładowo nad jeziorem w otoczeniu drzew. I tu również pomocne okazały się kampery. Z samochodem kempingowym nie martwimy się osobno o transport i nocleg. Z doświadczenia wiem też, że najlepsze widoki o poranku są właśnie z kampera. Trudno gdzie indziej dostać pokój z widokiem na przyrodę oddaloną od nas zaledwie o kilka metrów.

Zakup kampera - dla miłośników wolności i niezależności

Chyba każdy ceni sobie spontaniczność w podróży. Od tego w końcu są urlopy, żeby nareszcie móc cieszyć się chwilą i nie trzymać kurczowo rozkładu jazdy. Brak planu to też jest plan. Nowe miejsca najlepiej poznaje się eksplorując, niespiesznie przemieszczając się między miasteczkami czy punktami widokowymi. Dla komfortu najlepiej nie być uzależnionym od zarezerwowanych noclegów czy innych ograniczeń.

Kampery dają upragnione poczucie wolności i niezależności. Sami układamy luźny plan zwiedzania z możliwością zatrzymania się w wybranym miejscu na dłużej. O nocleg nie musimy się bać. Dalej ruszymy wtedy, kiedy będziemy mieli na to ochotę. A może po drodze dowiemy się atrakcjach w pobliżu, o których wcześniej nie słyszeliśmy? To się nazywa podróż na naszych zasadach.

W podróż samochodem kampingowym z Volkswagen Samochody Dostawcze

Zanim obierzemy kierunek kolejnej podróży – wakacyjnej lub nie – najpierw dobrze wybrać kampera, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby w drodze.

Volkswagen California 6.1 to klasyczna propozycja, dla podróżników, którzy cenią sobie wolność. Od zaprezentowania pierwszego modelu w 1988 r. samochód sprawdził się jako doskonały wybór zarówno na kręte uliczki małych miasteczek, tętniące życiem metropolie, jak i serpentynowe drogi. To zasługa między innymi jego niewielkiej powierzchni. Mimo upływu lat cały czas jest jednym z najpopularniejszych i ulubionych hoteli na kółkach.

VW California 6.1 na drodzeVolkswagen California 6.1 / fot. Volkswagen Samochody Dostawcze

Powierzchnia nie musi być ograniczeniem, dlatego Volkswagen Grand California stawia na maksymalną wygodę. W końcu z podróży często wracamy z dodatkowymi kilogramami – także w plecaku. Do modelu Grand California spokojnie spakujemy też sprzęt do uprawiania aktywnej turystyki, na przykład deski surfingowe czy rowery. Kolejny atut tego samochodu kempingowego to duża część mieszkalna – jest wymiarowe łóżko, a nawet łazienka.

VW California Grand z rozłożoną markiząVolkswagen Grand California / fot. Volkswagen Samochody Dostawcze

Swoją drogą, czy już sama „California” nie brzmi jak zaproszenie do przygody? Zaplanuj wolny czas po swojemu. Więcej informacji o kamperach Volkswagen znajdziesz TUTAJ.